Απίστευτο διπλό Ανάληψης, δεύτερη νίκη Αιολικού

απίστευτο-διπλό-ανάληψης-δεύτερη-νίκ-855840

Τεράστια νίκη, η οποία αφιερώθηκε στη μνήμη του Δημήτρη Τζαμτζή, που σκοτώθηκε σε τροχαίο δυστύχημα, πέτυχε η Ανάληψη το απόγευμα του Σαββάτου για την 8η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Ρεπορτάζ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΑΝΑΣΟΥΛΗΣ

Συγκεκριμένα, νίκησε στο ΕΑΚ Λάρισας τον Νέο Κεραυνό με 82-83 και τον ανάγκασε στην πρώτη του ήττα, ενώ η ομάδα του Δημήτρη Καραγιώργου μ’ αυτό το σπουδαίο διπλό έφτασε στην κατάκτηση του έκτου ροζ φύλλου αγώνα.

Η νίκη σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι από την αρχή έως το τέλος αποκτά μεγαλύτερη σημασία, αν αναλογιστεί κανείς ότι οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν χωρίς και το βασικό τους τεσσάρι, Φώτη Μπουσκολίτη, από το 28’ και μετά, καθώς ο παίκτης αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ.

Ωστόσο, οι συμπαίκτες του είχαν τεράστια ψυχικά αποθέματα και τα κατάφεραν στο τέλος, έχοντας προηγηθεί λίγο πριν το τέλος με 1/2 βολές του Καλαϊτζή με 76-82… Ο Πολιτόπουλος με τρίποντο μείωσε σε 79-82, για να έρθει ο Καρασάββας κι αυτός με 1/2 βολές να γράψει το 79-83 στα 10’’. Το τρίποντο του Πάσχου στα 2’’ απλώς διαμόρφωσε το τελικό 82-83, αλλά δεν άλλαξε κάτι στην ουσία, με το ροζ φύλλο να μένει στα χέρια των παικτών του Δημήτρη Καραγιώργου.

Δεκάλεπτα: 20-19, 40-36, 58-59, 82-83.

Ν. ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Πάκας) Γιακούλας 29 (1), Πολιτόπουλος 6 (1), Αντωνόπουλος 6 (2), Πάσχος 17 (3), Πιτσαρής 4, Τσουκαλέλης 2, Παπαϊωάννου, Ευθυμίου, Τσιαμπαλής 18 (3).

ΑΝΑΛΗΨΗ (Καραγιώργος): Μπάρτζος, Ευαγγελινός 25 (3), Βούλγαρης, Αγγελοκωστόπουλος 5, Μπουσκολίτης 18, Σιρολιάνης 6, Καλαϊτζής 13, Καρασάββας 14 (1), Χαϊμαντάς 2.

Μπροστά στον πίνακα που αναγράφει το τελικό σκορ

Δαναοί Τρικάλων-Ιωνας 62-60

Στις λεπτομέρειες ήρθε η 5η ήττα του Ιωνα, με τη νωθρότητα του πρώτου μέρους να στοιχίζει συνολικά, καθώς στα μισά του αγώνα ήταν πίσω με 12.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα άλλαξε με την ομάδα του Στέλιου Τσαβέ να πιέζει πολύ στην άμυνα και με τους Μαστέλλο και Καλογερόπουλο να σκοράρουν συνεχώς η διαφορά μειώθηκε στον έναν στο 30’.

Δυνατό ήταν το ξεκίνημα για τους Βολιώτες στην 4η περίοδο, καταφέρνοντας μα προηγηθούν με 47-51 στο 33’, όμως στη συνέχεια όχι μόνο έχασαν αυτή τη διαφορά, αλλά στο 38’ ήταν πίσω με 60-55.

Ωστόσο, με δίποντο του Καλογερόπουλου και τρίποντο του Μαστέλλου οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν (60-60), ενώ απέμεναν 25 δευτερόλεπτα.

Ο Δουβλαντώνης στην επόμενη φάση κέρδισε φάουλ, ενώ απέμεναν 9’.7’’ και με δυο βολές έγραψε το τελικό σκορ, καθώς το τρίποντο του Μαστέλλου στο τέλος ήταν άστοχο, με τον καλύτερο παίκτη του Ιωνα να μην καταφέρνει να χαρίσει με το έβδομο τρίποντό του στο ματς ένα μεγάλο διπλό στην ομάδα του.

Δεκάλεπτα: 17-11, 33-21, 47-46, 62-60

ΔΑΝΑΟΙ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Τσίμας): Σδράκας 3 (1), Δροσόπουλος 9, Δουβλαντώνης 10 (1), Απέργης 8 (2), Φέτσης 9 (1), Πελίγκος 11, Γοργότσης 5, Τόλλιος 7 (1)

ΙΩΝΑΣ (Τσαβές): Χριστάκης, Καλογερόπουλος 18 (2), Κορτέσης, Παλάσκας 2, Γενιτσαρίδης, Διγενής 12, Χρηστομάνος 1, Χατζόπουλος, Μαστέλλος 27 (6), Χαρχαρής, Παππάς

Αιολικός-Φοίβος 66-58

Επρεπε να κερδίσει οπωσδήποτε και το έκανε ο Αιολικός στο κλειστό της Νέας Ιωνίας, επικρατώντας του Φοίβου Γιάννουλης με 66-58.

Ο προπονητής των νικητών, Γιάννης Στεργιόπουλος, είχε ως βασικό στόχο να περιορίσει τους δύο καλύτερους σκόρερ των φιλοξενούμενων, Δεμίρη και Οικονόμου, και τα κατάφερε, αφού και οι δυο τους πέτυχαν μαζί 11 πόντους.

Οι γηπεδούχοι, που «ανάσαναν» με τη δεύτερη νίκη τους και πρώτη στην έδρα τους ξέφυγαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με δώδεκα και ήταν συνέχεια μπροστά έως το τέλος, με τη διαφορά να πέφτει έως τους έξι.

Να σημειωθεί ότι ο Στάμος δεν έπαιξε στον αγώνα και δεν θα μπορέσει να βοηθήσει έως το τέλος της σεζόν, λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων εκτός νομού Μαγνησίας.

Δεκάλεπτα: 13-11, 35-23, 47-40, 66-58

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Σαββίδης 16 (1), Ζαρνακούπης 2, Σαμαράς 13 (2), Κολτσιδόπουλος 6, Μισαηλίδης 9 (1), Νικολαΐδης 6 (2), Βαϊόπουλος 14, Χαρχαρής, Διαμάντης, Βόντζος

ΦΟΙΒΟΣ ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ (Ρουκάς-Παπαθανασίου): Παζάρας 2, Ντεντεγκιόνι 6, Μπαρούτας, Δεμίρης 7 (1), Μπακαρός 13 (3), Καμζέλας 15, Βησσαρίου 8, Οικονόμου 4, Παπαθεοδώρου 3 (1), Θεοδωρόπουλος.

Γ.Σ. Βόλου-ΑΕΛ 42-97

Δεκάλεπτα: 2-19, 19-52, 30-75, 42-97

Δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ισχυρή ΑΕΛ, που πλέον είναι μόνη πρώτη, και έχασε με 55 πόντους διαφορά ο Γ.Σ. Βόλου στο «Β. Παρασκευόπουλος» σε ματς που δεν αντέχει σε κριτική, με τους «βυσσινί» να παίρνουν διαφορά 33 πόντους από το πρώτο μέρος, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο δεκάλεπτο οι Βολιώτες έβαλαν μόλις δύο πόντους.

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Σιδηρόπουλος): Τζιώρτζιος 10 (1), Σαμαράς 6 (2), Στρατάκης 11, Τρασάς, Κασσανδρινός, Κυνουργιόπουλος 2, Λιάσκος, Ζάχος 4, Καζεπίδης, Κέτουλας 4, Βασιλάκης 3 (1), Κατσαούνης 2

ΑΕΛ (Σακκάρης-Αμδίτης): Τσόγιας 10, Μηλιώνης 5, Γκανέτσας 14 (3), Αναγνωστάκος 2, Κρικώνης 3 (1), Γεωργάκης 21 (5), Πολυχρονιάδης 10, Λιάπης 16 (3), Καραδήμος 6, Γεωργόπουλος 4, Πάσχος 6.