Μπορούσαν και το 3Χ3 οι ομάδες της Μαγνησίας στη Γ’ Εθνική

μπορούσαν-και-το-3χ3-οι-ομάδες-της-μαγνη-887176

Οι ομάδες της Μαγνησίας θα μπορούσαν να είχαν κάνει χθες και το τρία στα τρία στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής μπάσκετ, αλλά η Αγριά, παρά την τιτάνια προσπάθεια, έχασε στις λεπτομέρειες στην Αμφισσα από τον ΓΑΣ με 68-64. Αντίθετα την 3η συνεχόμενη νίκη τους πέτυχαν Γ.Σ. Αλμυρού και Ανόρθωση.

Ρεπορτάζ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΑΝΑΣΟΥΛΗΣ

Πιο αναλυτικά:

Παραμυθιά-Γ.Σ. Αλμυρού 84-86

Ο Αλμυρός κινδύνευσε στο τέλος να χάσει δικό του ματς, αλλά πήρε το πέμπτο ροζ φύλλο. Ο Γυμναστικός έφτασε να προηγείται και με +16 (24-40), ωστόσο τελείωσε το ημίχρονο με κακή άμυνα στο +5.

Όμως, στη συνέχεια είχε διαφορές οκτώ έως δέκα πόντους, με την Παραμυθιά να μην τα παρατά ποτέ και να περνά μπροστά πρώτη φορά με 81-80 λόγω των απανωτών λαθών των φιλοξενούμενων. Οι γηπεδούχοι μάλιστα προηγήθηκαν με 84-81, αλλά ο Γ.Σ.Α. με σερί 0-5 στο τέλος με τρίποντο και βολές στα 7’’ του Πελεκάνου, που μίλησε την κρίσιμη στιγμή, ήρθε το διπλό.

Δεκάλεπτα: 22-26, 45-50, 55-63, 84-86

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Κοντοστάθης 16 (4), Μυλωνάς, Μαμούρας, Πελεκάνος 23 (3), Μασούρας, Παπούλιας 18, Βαλαμούτης 8 (2), Πολίτης 15 (2), Τάσσος 6, Γώγουλας, Κανατούλας

Ανόρθωση-Νίκαια 78-68

Η Νίκαια έβαλε δύσκολα στην Ανόρθωση, καθώς προηγήθηκε με σερί 0-12 με 20-28 στο δεύτερη περίοδο, αλλά ακολούθησε σερί 7-0 από τους Βολιώτες, που μείωσαν σε 27-28 και πήγαν προηγούμενοι στ’ αποδυτήρια για την ανάπαυλα με 33-31.

Στο 27’ οι νικητές είχαν προβάδισμα εννιά πόντων (50-41), ενώ για πρώτη φορά έφτασαν στο +11 στο 33’ (61-50) με γκολ-φάουλ του Γκοντόπουλου στο 33’, με τη Νίκαια να μειώνει έως τους επτά και να χάνει τελικά με δέκα.

Θετική ήταν η πρώτη εμφάνιση Αγκρή και μελανό σημείο του αγώνα ο τραυματισμός του Ίλτσογλου στην πρώτη επίθεση της Ανόρθωσης στον αντίχειρα.

Δεκάλεπτα: 16-13, 33-31, 55-47, 78-68

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 12 (2), Μπέας, Γκοντόπουλος 14 (3), Ιλτσογλου, Καραθανάσης, Μπόγδανος 27, Αγκρής, Τζούμας, Σιμάκης 14 (2), Σκαμάγκας, Φιλίππου 8, Παρασκευάς 3

Αμφισσα-Αγριά 68-64

Μπορεί να έκανε πολύ καλή εμφάνιση και να πλησίασε στην πρώτη της νίκη η Αγριά, που ήταν μπροστά σε μεγάλο μέρος του παιχνιδιού, όμως στο τέλος κάποια λάθη σε συνδυασμό με την εμπειρία του Μουρατίδη έκριναν το ματς με 68-64 υπέρ της Αμφισσας.

Δεκάλεπτα: 14-8, 27-30, 45-43, 68-64

ΑΓΡΙΑ (Κοσμάτος-Στρατίκης): Καραμανλής 6, Ρόσσιος 6, Ντάκης 7 (1), Καραμήτσος 14, Αμπάρης, Βλαχογιάννης 14, Αντωνόπουλος 5 (1), Σαλεπτσής, Τσίρος 7, Χατζόπουλος 5 (1), Μοιρώτσος, Κοψιαλής.