Έφυγε με σημαντικό διπλό από την Αμφισσα η Ανόρθωση

έφυγε-με-σημαντικό-διπλό-από-την-αμφισ-872464

Σημαντικό διπλό διά πυρός και σιδήρου σημείωσε η Ανόρθωση στη Αμφισσα, της οποίας επικράτησε με 69-74, κατακτώντας έτσι το δεύτερο συνεχόμενο ροζ φύλλο στο πρωτάθλημα, βρίσκοντας τα πατήματά της μετά τις τρεις σερί ήττες στο ξεκίνημα.

Ρεπορτάζ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΑΝΑΣΟΥΛΗΣ

Η Ανόρθωση από την αρχή έδειξε ότι ήθελε το διπλό, με τους παίκτες του Μιχάλη Καπουρνιώτη να μπαίνουν «με το μαχαίρι στα δόντια» στο παρκέ και κάνοντας εξαιρετικό ξεκίνημα προηγήθηκαν με 10-21 στο πρώτο δεκάλεπτο και μετά το ισορροπημένο δεύτερο με +12 στο ημίχρονο. Ιδια εικόνα στην 3η περίοδο, με την Ανόρθωση να ξεκινά την τελευταία με πλεονέκτημα 11 πόντων.

Ωστόσο, η Αμφισσα έκανε την αντεπίθεσή της και ισοφάρισε, χωρίς ποτέ να περάσει μπροστά, τέσσερις φορές.

Ο Γκοντόπουλος μετά το 63-63 πέτυχε έμμεσο … τετράποντο με σουτ έξω από τα 6.75 και μία βολή μετά το φάουλ που του έγινε, αλλά οι γηπεδούχοι ξαναβρήκαν τον τρόπο να

φέρουν το ματς στα ίσια. Ο Ιλτσογλου είχε την απάντηση με κρίσιμο τρίποντο (67-70), οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 69-70 στα 40’’, με τον πρώτο σκόρερ της συνάντησης Μπόγδανο να κάνει στη λήξη της επίθεσης ακριβώς το 69-72.

Η Αμφισσα σχεδίασε επίθεση με τρίποντο από τη γωνία του Μουρατίδη. Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού Βόλου αστόχησε (σ.σ. Καραγεώργος και Σιμάκης έπαιξαν εξαιρετική άμυνα πάνω του σε όλο το ματς και ο παίκτης της Αμφισσας είχε μόλις τρεις πόντους με βολές έως το 33’).

Ο Παρασκευάς πήρε το ριμπάουντ, έδωσε για τον Ιλτσογλου και εκείνος έβγαλε μεγάλη πάσα στον αφύλακτο Σιμάκη, που μόνος με το καλάθι έγραψε το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 10-21, 24-36, 42-53, 69-74

ΑΜΦΙΣΣΑ (Γίδας): Λουπούλ 6, Μουρατίδης 12 (3), Παπαθεοχάρης 1, Τσιγγενόπουλος 14 (2), Ξαγάρας, Γκιζογιάννης 20 (3), Μαμαρέλης 16 (2)

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 2, Μπέας, Γκοντόπουλος 21 (2), Ιλτσογλου 6 (2), Μπόγδανος 25 (2), Τζούμας, Σιμάκης 14, Σκαμάγκας, Φιλίππου 2, Παρασκευάς 4.