Ηττες για Νίκη και Ολυμπιακό Βόλου

ηττες-για-νίκη-και-ολυμπιακό-βόλου-880952

Για την 4η αγωνιστική του 3ου ομίλου της B’ Εθνικής μπάσκετ ανδρών, Νίκη και Ολυμπιακός Βόλου υπέστησαν την πρώτη και τέταρτη ήττα τους αντίστοιχα.

Οι κυανόλευκοι, παρόλο που ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 42-47, δεν άντεξαν στην επανάληψη και έχασαν με 81-70 στο κλειστό Κατσιμήδου από τα Τρίκαλα Basket, που διατήρησαν το απόλυτο με το 3Χ3, αφού έχουν κάνει και το ρεπό τους.

H Νίκη βρέθηκε μπροστά με +8 λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, στο οποίο έκανε ιδανική εμφάνιση, αλλά μετά από buzzer beater του Παπαχρήστου σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου τελείωσε το πρώτο μισό του αγώνα στο +5.

Ένα νεκρό διάστημα έξι λεπτών για την ομάδα του Ανδρέα Μαύρου στο τρίτο δεκάλεπτο, με σερί 15-0 των Τρικάλων την έφερε πίσω στο σκορ με δέκα πόντους και πάλι όμως οι παίκτες της κατάφεραν να πλησιάσουν έως το -4.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν κοντά στο σκορ για πέντε περίπου λεπτά, όταν με ένα σερί 9-0 τα Τρίκαλα έστειλαν την διαφορά στο +15.

Και πάλι όμως η Νίκη δεν τα παράτησε και μείωσε στους 6 με συνεχόμενη πίεση και γρήγορο μπάσκετ, ωστόσο η ανατροπή δεν ήρθε και η διαφορά στο τέλος αυξήθηκε στο +11.

Το προπονητικό μας team στερήθηκε σε ακόμα ένα ματς των υπηρεσιών των Τσεσμετζίδη και Σπανόπουλου, καθώς και του Δελεντζέ που τραυματίστηκε (διάστρεμμα) στην προπόνηση της περασμένης Παρασκευής. Στην 12άδα της Νίκης συμπεριλήφθηκε ο Μόκας από το παιδικό τμήμα των υποδομών της Νίκης Βόλου.

Σε ανακοίνωσή της η Δ.Ε. μπάσκετ της Νίκης αναφέρει: «Συγχαρητήρια στην εξαιρετική ομάδα των Τρικάλων για τη νίκη της, τους ευχαριστούμε για τη φιλοξενία και τους ευχόμαστε καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα.

Συγχαρητήρια στην ομάδα μας για το πάθος και την ενέργεια που έβγαλε στο παρκέ και για τη συνολική της απόδοση. Με εικόνα όπως αυτή του πρώτου ημιχρόνου δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Συνεχίζουμε με το πολύ δύσκολο εντός έδρας παιχνίδι απέναντι στον ΑΓΣΙ το ερχόμενο Σάββατο».

Δεκάλεπτα: 20-27, 42-47, 62-54, 81-70

TΡIKAΛA BASKET (Φόρος): Μήνου 11(3), Κολότσιος, Παπαχρήστος 25(2), Βαζούκης, Μοσχόπουλος, Ράπτης 11, Μπουργανός 7(1), Τριανταφύλλου 3(1), Ψύρρας 5(1), Δέσπος 2, Βαβάτσικος 14(1), Νέσσης 3.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Μαύρος): Κωστούλας 12, Βερτζάγιας, Σιπητάνος 10(1), Κουτίνας 27(1), Παπαδόπουλος 10, Ζησόπουλος, Σπηλιόπουλος 3, Κουτσομπόρης, Εντό 4, Βρεττάς 4.

Στοίχισαν πρώτο και τελευταίο

δεκάλεπτο στον Ολυμπιακό Β.

Στο ΕΑΚ του Βόλου ο Ολυμπιακός, κάνοντας πολύ κακό ξεκίνημα, αφού στο 10’ ήταν πίσω με 9-25, και κακό φίνις, αφού στην τελευταία περίοδο το επιμέρους σκορ ήταν 9-19, έχασε με το βαρύ 48-77 από τον Βίκο Ιωαννίνων, που έτσι κι αλλιώς ήταν το μεγάλο φαβορί της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 9-25, 20-38, 39-58, 48-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Μπουντούρης-Πρέκας): Στεφόπουλος, Γουάμπα 12, Νίκολης 16(2), Σταθούρος 7(2), Μπουντούρης Κ. 2, Γιαννίκος, Μπουντούρης Σ., Ντίαθ 11.

ΒΙΚΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Κωστόπουλος): Αποστόλου 1, Αναγνωστάκης 15(3), Μαυρογιάννης 8(1), Ιωαννίδης 16, Αποστολίδης 1, Τσιλούλης 10(2), Πάτρας 12, Δήμος 6, Αντωνίου, Βαράκας, Σταυρόπουλος 5, Κοτσάνος 3