Νικήτρια στο θρίλερ η Νίκη, 67-65 την Αναγέννηση

νικήτρια-στο-θρίλερ-η-νίκη-67-65-την-αναγέν-888976

Ματς-θρίλερ έγινε στο κλειστό της Νέας Ιωνίας, με τη Νίκη να επικρατεί στο τέλος της Αναγέννησης Καρδίτσας με 67-65 και να κάνει το τρία στα τρία στην 3η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Ρεπορτάζ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΑΝΑΣΟΥΛΗΣ

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Αναγέννηση Καρδίτσας προηγήθηκε για πρώτη φορά με 17-18 και μ’ αυτό το σκορ έκλεισε αυτή η περίοδος.

Στη δεύτερη οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά έως και οκτώ πόντους (22-30 στο 5.08’ με τον Λαφτσίδη και στη συνέχεια 24-32), αλλά με έξι συνεχόμενους πόντους του Κουτίνα με τρίποντο και 3/3 βολές για φάουλ και τεχνική ποινή η Νίκη μείωσε σε 30-32 στο 1.45’, για να έρθουν οι Μαντίκος από την Αναγέννηση και οι Παπαδόπουλος και Κωστούλας (ο δεύτερος με 1/2 βολές) να διαμορφώσουν το 33-34 του πρώτου 20λεπτου.

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε με τρίποντο του Ιντό (36-34), ενώ ο Σιπητάνος έκανε το 38-34. Από κει και πέρα, η Νίκη δέχθηκε έξι αναπάντητους πόντους (38-40), ισοφάρισε σε 40-40, αλλά οι Καρδιτσιώτες με νέο σερί 0-7 με δυο καλάθια του Καλλιάρα και τρίποντο του Μαντίκου έφτασαν στο 40-47 και έδειχναν να ελέγχουν το ματς.

Στα 2.23’ ο Βρεττάς με τρίποντο κι αφού ο ίδιος είχε βάλει 1/2 βολές λίγο πριν, μείωσε σε 44-47, ενώ ο Λαφτσίδης από τη γραμμή της… φιλανθρωπίας ήταν κατά το ήμισυ εύστοχος (44-48).

Στο 1.31’ η Νίκη έβγαλε αιφνιδιασμό μετά από εντυπωσιακή τάπα του Σιπητάνου στον Ζώρζο και ο Παπαδόπουλος τον ολοκλήρωσε (46-48), με τη Νίκη να δέχεται καλάθι και να μειώνει στη συνέχεια με τρίποντο του Σπηλιόπουλου σε 49-50, ενώ ο Καλλιάρας με 2/2 έγραψε το 49-52 του τρίτου δεκαλέπτου.

Τρεις πόντοι ήταν η διαφορά και στο 32’ με καλάθι του Κουτίνα, για να μειώσει στα 7.48’ πριν τη λήξη ο Βρεττάς στον αιφνιδιασμό σε 53-54.

Ο Μαντίκος χτύπησε μετά το τάιμ άουτ με τρίποντο (53-57), ενώ τεσσεράμισι λεπτά πριν τη λήξη η διαφορά ήταν στους δύο με βολές του Σιπητάνου (57-59), για να έρθει με κοντινό σουτ μετά την ασίστ του Κουτίνα ο Παπαδόπουλος να ισοφαρίσει σε 59-59.

Στα 2.33’ ο Σιπητάνος έκλεψε και έφυγε στο ανοιχτό γήπεδο, δίνοντας για ελάχιστα το προβάδισμα στη Νίκη, καθώς στην επόμενη φάση ο ψηλός της ΑΣΑ Καλλιάρας έβαλε απρόσμενο τρίποντο.

Ο Βρεττάς ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη έκανε το 63-62, αλλά ο Ψυχογιός με τον Κουτίνα … κρεμασμένο πάνω του πέτυχε νέο απίθανο τρίποντο για τους φιλοξενούμενους. Ακολούθως στα 55’’ ο Κουτίνας με λέι απ μπροστά στον Καλλιάρα ισοφάρισε σε 65-65.

Ο Σιπητάνος με φοβερή προσπάθεια «τρύπησε» την άμυνα των φιλοξενούμενων και πήγε στο εύστοχο λέι απ, κάνοντας το 67-65 στα επτά δευτερόλεπτα και ένα δέκατο πριν το τέλος.

Η Αναγέννηση έκανε την επαναφορά από τα πλάγια, Βερτζάγιας και Σηπιτάνος, εφόσον η Νίκη είχε ένα φάουλ, σταμάτησαν τον χρόνο με φάουλ και στο τέλος ο Κωστούλας έκλεψε την μπάλα από τον Ψυχογιό και το ματς τελείωσε με το ροζ φύλλο να πηγαίνει στην ομάδα του Ανδρέα Μαύρου.

Δεκάλεπτα: 17-18, 33-34, 49-52, 67-65.

Νίκη Βόλου (Μαύρος): Κωστούλας 6, Βερτζάγιας, Σιπητάνος 11, Κουτίνας 15 (1), Παπαδόπουλος 16, Ζησόπουλος, Δελεντζές, Σπηλιόπουλος 3 (1), Κουτσομπόρης, Ιντό 5 (1), Αντρεόγλου, Βρεττάς 11 (2)

Αναγέννηση Καρδίτσας (Κρομμύδας): Ζώρζος 7, Ψυχογιός 8 (1), Πανταζής, Γεωργαντζάς 5, Μαντίκος 16 (2), Τσιώτας 4, Λαφτσίδης 5, Παπανικολόπουλος, Παπαστολόπουλος 2, Κακαβούλας 2, Καλλιάρας 16 (2), Ψήνας.