Είπε «αντίο» ο ΓΣ Αλμυρού, χάνοντας εντός έδρας

είπε-αντίο-ο-γσ-αλμυρού-χάνοντας-εντ-860982

Τέλος έλαβε το φετινό παρθενικό ταξίδι του ΓΣ Αλμυρού στο Κύπελλο Ελλάδος μπάσκετ, με τους Αλμυριώτες να χάνουν εντός έδρας χθες το απόγευμα με 69-79 από τον ΓΣ Σοφάδων.

Αν και πάλεψαν, οι παίκτες του Παναγιώτη Νάνη δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν στον θεσμό, έχοντας πάντως τρομερή συμπαράσταση από τους φιλάθλους τους, που έδωσαν βροντερό παρών.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 3 πόντους και στο ημίχρονο με +5, ωστόσο η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για τον ΓΣΑ, που έμεινε πίσω με 14 πόντους. Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο η κατάσταση έμοιαζε μη αναστρέψιμη, με τους φιλοξενούμενους πιο εύστοχους σε όλο το παιχνίδι να πανηγυρίζουν δίκαια και να στέλνουν τη διαφορά ακόμη και στο +17 στις αρχές της περιόδου.

Για τους γηπεδούχους, Πολίτης με 15, Παπούλιας με 14, Τάσσος με 13 και Πελεκάνος με 12 πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ από τους νικητές ξεχώρισαν οι Κακλαμάνος με 19, Θέος με 17 και Παππάς με 15.

Δεκάλεπτα: 22-25, 40-45, 50-64, 69-79

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Κοντοστάθης 8, Μυλωνάς, Μαμούρας 2, Πελεκάνος 12, Μασούρας 3, Παπούλιας 14, Τάσσος 13, Βαλαμούτης 2, Πολίτης 15.

ΓΣ ΣΟΦΑΔΩΝ (Παππάς): Παππάς 15, Τσούκας (0/1δ.), Παπαϊωάννου 8, Κακλαμάνος 19, Μουταρέλος 3, Θέος 17, Δίκαρος 8, Ζωιτσάκος 10

πηγή φωτό: almyrosinfo