«Κλείδωσε» την πρωτιά με διαστημικό Αντετοκούνμπο

κλείδωσε-την-πρωτιά-με-διαστημικό-α-888261

Η φοβερή και τρομερή Εθνική μπάσκετ του ασύλληπτου Γιάννη Αντετοκούνμπο και της παρέας του έστησε… πάρτι για ένα ημίχρονο απέναντι στη σκληρή Ουκρανία, επικράτησε με 99-79 και κλείδωσε την πρώτη θέση στον όμιλο που τη στέλνει στο νοκ άουτ του Eurobasket στο Βερολίνο (10-18 Σεπτεμβρίου) σε θέση ισχύος.

Η εξαιρετική ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη προβληματίστηκε για ένα ημίχρονο απέναντι στους Ουκρανούς, αλλά μόλις πάτησε γκάζι στο β’ ημίχρονο, ήταν ισοπεδωτική στέλνοντας ακόμα ένα ηχηρό μήνυμα ενόψει της συνέχειας.

Πανηγύρισε την τέταρτη σερί νίκη της και περιμένει πια το τελευταίο διαδικαστικό παιχνίδι με την αδύναμη Εσθονία την Πέμπτη (8/9, 18.00) για να ολοκληρώσει με το απόλυτο τον όμιλο του Μιλάνου προτού φύγει για τους 16.

Ο Γιάννης ήταν εξωπραγματικός σκοράροντας 41 πόντους (ρεκόρ καριέρας με την Εθνική), ενώ μάζεψε και 9 ριμπάουντ. Ακολούθησαν σε απόδοση ο Καλάθης με 13 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ο Ντόρσεϊ με 13 π. αλλά και οι Παπαγιάννης, Σλούκας, Αγραβάνης και Παπανικολάου.

Το +7 των Ουκρανών προβλημάτισε την… προβληματική ομάδα του Ιτούδη, για την οποία μόνο ο Γιάννης στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, έχοντας πετύχει 18 πόντους κι έχοντας μαζέψει 6 ριμπάουντ!

Η τρίτη περίοδος βρήκε την Ελλάδα πολύ πιο συγκεντρωμένη στην άμυνα κι έχοντας σε τρομερή μέρα τον Γιάννη έφερε και πάλι το παιχνίδι στα μέτρα της. Πέρασε μπροστά στο σκορ με τον Greek Freak να έχει 27 πόντους σε 25 λεπτά!

Η αντεπίθεση συνεχίστηκε με άμυνα από ατσάλι πλέον και το 39-46 μετετράπη σε 63-53 με επί μέρους σκορ 24-7 και τον Γιάννη να έχει 33 πόντους! Η περίοδος έκλεισε στο +14 για την Εθνική μας (71-57) που πλέον είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού.

Η Εθνική πήρε φόρα και συνέχισε φτάνοντας γρήγορα στο +19 (78-59) στην τέταρτη περίοδο κάνοντας πάρτι… Παίζοντας τρομερό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση έφτασε σε μια μεγάλη επικράτηση με 99-79 και έδειξε τα δόντια της…

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 39-46, 71-57, 99-79

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 41 (13/16 δίποντα, 15/18 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 27:27), Θανάσης Αντετοκούνμπο 2, Καλάθης 13 (32/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντόρσεϊ 13 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Λαρεντζάκης 2, Λούντζης 2, Παπαγιάννης 6 (3/5 δίποντα), Παπανικολάου 4 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 4, Σλούκας 7 (1)

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Μπαγκάτσκις): Μπλίζνιουκ 4, Μπομπρόφ 3 (1), Λεν 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μιχάϊλιουκ 16 (5/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Πούστοβι 6, Σάνον 16 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Σκαπίντσεφ 4, Σιντόροφ 10 (2), Τκατσένκο 8 (4/5 δίποντα, 0/6 τρίποντα), Ζότοφ 2