Κατετάγη έκτος ο Ολυμπιακός Βόλου

κατετάγη-έκτος-ο-ολυμπιακός-βόλου-881140

Ο Ολυμπιακός Βόλου έχασε στις λεπτομέρειες με 64-61 από τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου στο τελευταίο του ματς στην τελική φάση του 33ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων και έτσι κατετάγη έκτος.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο κλειστό της Μεσσήνης μέχρι και τα μέσα της πρώτης περιόδου (10-10), με τον Κρόνο στα μέσα της δεύτερης περιόδου να δημιουργεί μια διαφορά οκτώ πόντων (21-29 στο 15’). Ο Ολυμπιακός Βόλου πέρασε στην αντεπίθεση και μείωσε στο ημίχρονο σε 32-33.

Στην τρίτη περίοδο ο αγώνας εξελίχθηκε σε απόλυτο ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα στο σκορ.

Ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 40-37 στο 23’, ενώ ο Κρόνος πήρε κεφάλι με 42-45 στο 27.30’. Η ομάδα του Βόλου είχε για τελευταία φορά το προβάδισμα στο 32’ με 53-51, καθώς ήρθε ένα σερί 0-7 από τον Κρόνο, που του επέτρεψε να προηγηθεί με 53-58 στο 35’ και με 55-63 στο 36’.

Ο Ολυμπιακός Βόλου ένα λεπτό πριν τη λήξη πλησίασε σε 61-63 με ένα σερί 6-0, όμως ένα κλέψιμο της Σεγούρα στα 15’’ και στη συνέχεια το άστοχο τρίποντο της Σιουμουρέκη έφεραν το τελικό 64-61 υπέρ του Κρόνου, που σκόραρε με μία βολή, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 16-19, 32-33, 51-49, 61-64

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Παπαθανασίου): Ράπτη 4, Κωστοπούλου, Σιουμουρέκη 23 (3), Λογοδότη 4, Καραστάθη 12, Κοτοπούλη 10, Πολύζου Κ. 8.

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Ανδρεοπούλου): Κατσούλη Β. 4, Πολυχρονοπούλου 6, Μούκα, Σεγούρα 16, Τσιρογιώργη, Ανδρέου 10, Κατσούλη Δ. 9, Κατσούλη Ε. 3, Καλλιπολίτη, Παπακώστα 12 (2), Δελημήτρου 2, Ζαφείρη 2.

*Μετά το τέλος του αγώνα το μέλος του Δ.Σ. της ΕΟΚ και εκ των υπευθύνων του μπάσκετ Γυναικών, Άννυ Κωνσταντινίδου απένειμε αναμνηστικά στις δύο ομάδες για τη συμμετοχή τους στην τελική φάση.