Νίκησε την Αμιλλα και διεκδικεί την 5η θέση

νίκησε-την-αμιλλα-και-διεκδικεί-την-5η-θ-881986

Για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα μπάσκετ κορασίδων ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε σήμερα της Άμιλλας με 58-49 στο χιαστί ματς και αύριο θα αναμετρηθεί με τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου στο κλειστό της Μεσσήνης στις 09.30 το πρωί, με τον νικητή να κατακτά την τιμητική 5η θέση.

Ο Ολυμπιακός με ένα δυναμικό ξεκίνημα προηγήθηκε με 7-0 (2’03’’), όμως η Άμιλλα αντεπιτέθηκε και έφτασε στην ισοφάριση 15-15, που ήταν σκορ δεκαλέπτου. Η δεύτερη περίοδος ανήκε στην ομάδα της Ελένης Παπαθανασίου, καθώς ανέκτησε το προβάδισμα στο σκορ και μάλιστα πήρε διψήφια διαφορά με +13 (33-20) στο ημίχρονο.

Η Άμιλλα κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια στην τρίτη περίοδο να επιστρέψει στο παιχνίδι, όμως ο Ολυμπιακός παίζοντας καλύτερα κοντά στο καλάθι ξέφυγε με 51-40 στο 36’. Η ομάδα της Τρίπολης δεν τα παράτησε, πλησίασε στους πέντε (53-48 στο 1.11’ πριν το τέλος), όμως και πάλι η ομάδα του Βόλου επέδειξε μεγαλύτερη ψυχραιμία στις κρίσιμες στιγμές και τελικά επικράτησε με 58-49.

Δεκάλεπτα: 15-15, 33-20, 43-32, 58-49

Ολυμπιακός (Παπαθανασίου): Ράπτη 8, Κωστοπούλου 4, Σιουμουρέκη 18( 2), Λογοδότη 6, Καραστάθη 7, Κοτοπούλη 8, Πολύζου Κ. 7.

Άμιλλα (Τσουκαλάς): Κορακή, Βυτογιάννη, Πολυχρονοπούλου, Μάγκλαρη Ι. 3, Κοκκώνη, Παναγιωτοπούλου 18, Μίχαλου 10 (3), Παπαζαφειροπούλου 3, Κωνσταντινέα 15.

*Τον αγώνα παρακολούθησαν το μέλος του Δ.Σ. της ΕΟΚ και εκ των υπευθύνων του μπάσκετ Γυναικών, Άννυ Κωνσταντινίδου, και η πρότζεκτ μάνατζερ για την προώθηση του μπάσκετ Γυναικών, Εβίνα Μάλτση. Αμφότερες συνομίλησαν με τις παίκτριες του Ολυμπιακού Βόλου.

Τη σπουδαία Εβίνα Μάλτση, που έπαιξε στο γυναικείο ΝΒΑ, γνώρισαν τα κορίτσια του Ολυμπιακού Β.