Πανάξια πρωταθλήτρια η Ανόρθωση

πανάξια-πρωταθλήτρια-η-ανόρθωση-28486

Τρελά πανηγύρια στις τάξεις της Ανόρθωσης, η οποία, αν και πρωτάρα στην Α1 ΕΣΚΑΘ, πήρε δίκαια τον τίτλο και κέρδισε την άνοδό της στις εθνικές κατηγορίες για τη νέα σεζόν. Η ομάδα του Μιχάλη Καπουρνιώτη δεν συνάντησε καμία δυσκολία στη Λάρισα κόντρα στον Κεραυνό και με το ευρύ 90-70 σφράγισε μία επιτυχημένη και ιστορική χρονιά για τον νεοσύστατο σύλλογο του Βόλου.

Στον αντίποδα, παρά την καλή εμφάνιση και τη νίκη της με 79-66 απέναντι στην Καλαμπάκα, η ΑΕΒΔ δεν μπόρεσε να αποφύγει τον υποβιβασμό και η νέα σεζόν θα τη βρει στο πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑΘ.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Ανάληψη ήταν η νικήτρια στο τοπικό ντέρμπι με τον ΓΣ Βόλου με 62-46, ενώ ο Ιωνας ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο των Δαναών με 78-50. Τέλος, ο Αιολικός δεν μπόρεσε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την έδρα του Μύτικα, όπου και ηττήθηκε με 88-80.

Ν. Κεραυνός-Ανόρθωση 70-90

Ο μεγάλος στόχος της Ανόρθωσης για άνοδο στη Γ’ Εθνική επετεύχθη με τους παίκτες του Μιχάλη Καπουρνιώτη να πανηγυρίζουν την άνοδο στη Λάρισα μετά το 70-90 επί του Κεραυνού.

Από την αρχή οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης, παίρνοντας διψήφιες διαφορές με το 1ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 18-26.

Στη 2η περίοδο η Ανόρθωση ανέβασε τη διαφορά μέχρι και τους 20 (28-48) τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους όμως να αντιδρούν και ολοκληρώνουν το πρώτο μέρος στο -9 (41-50).

Οι Βολιώτες βγήκαν από τα αποδυτήρια αποφασισμένοι να τελειώσουν το ματς, πράγμα το οποίο και κατάφεραν με το εντυπωσιακό 15-30 που έκαναν στην 3η περίοδο (56-80). Το τελευταίο κομμάτι του ματς ήταν καθαρά διαδικαστικό με τα πανηγύρια να έχουν αρχίσει πολύ πριν τη λήξη της αναμέτρησης στον πάγκο της Ανόρθωσης. Για ακόμη μία φορά οι 4 έμπειροι παίκτες των φιλοξενούμενων ήταν καθοριστικοί, καθώς οι Μπόγδανος, Τσώλης, Ζαρογιάννης και Καραγεώργος πέτυχαν τους 72 από τους 90 πόντους της ομάδας τους.

Να σημειωθεί ότι η Ανόρθωση αγωνίστηκε με φανέλες που ανέγραφαν «Βόλος» κι αυτό κατά πάσα πιθανότητα είναι προάγγελος εξελίξεων στον σύλλογο.

Δεκάλεπτα: 18-26, 41-50, 56-80, 70-90

Ν. ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Πάκας): Τσουκαλέλης 19(2), Μ. Αντωνούλης 2, Λιάμπος 11(2), Πανάγος 25(7), Μπεϊνάς 4, Π. Αντωνούλης 1, Λούπας 4, Ευθυμίου 4, Δρυστέλλας, Στογιάννης, Κουτσαμπέλας

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 16(4), Μπέας 2, Γαλανάκης, Κοντάκης 6(2), Καραθανάσης 4, Μπόγδανος 16(1), Παπαϊωάννου 6(2), Τσώλης 20(3), Τζούμας, Ζαρογιάννης 20

Ανάληψη-Γ.Σ. Βόλου 62-49

Οντας καλύτερη σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, η Ανάληψη κατάφερε να πάρει με σχετική άνεση το τοπικό ντέρμπι με αντίπαλο τον Γ.Σ. Βόλου. Από το τζάμπολ οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους, με τους παίκτες του Γυμναστικού να ισορροπούν την κατάσταση στη 2η περίοδο, ρίχνοντας τη διαφορά από τους 14 (25-11) στους 5, για να κλείσει το πρώτο μέρος στο 32-27. Η υπόθεση «νίκη» καθάρισε στο 3ο δεκάλεπτο με την Ανάληψη να ξανανεβάζει τη διαφορά σε διψήφια τιμή, με το σκορ στο 30’ να είναι στο 55-36. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στα τελευταία λεπτά και οι γηπεδούχοι έφτασαν εύκολα στο τελικό 62-49.

Δεκάλεπτα: 25-11, 32-27, 55-36, 62-46

ΑΝΑΛΗΨΗ (Σ. Τύμπας): Ιλτσογλου 19(2), Καλαϊτζής 4, Νικόπουλος 2, Τσαγκλής, Μπακίρης, Ζήσης 4, Γιωτόπουλος 2, Μπουσκολίτης 12, Αγγελοκωστόπουλος 3, Γκουντόπουλος 12, Κέτουλας 3, Καρασάββας 1

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Τύμπας-Ντάκης): Χροναίος 4, Καραφέρης 17(3), Ντάκης 17(2), Μαστέλος, Κορτέσης 1, Αυλογιάρης, Μαναρίδης 2, Γιαννιώτης 2, Νικολαΐδης, Γιαννίκος 3, Βασιλάκης, Σουλτάνης

Ιωνας-Δαναοί 78-50

Εχοντας τον απόλυτο έλεγχο, σ’ ένα ιδιαίτερο παιχνίδι, ο Ιωνας έφτασε με άνεση σε ακόμη ένα ροζ φύλλο αυτή τη φορά απέναντι στους Δαναούς με 78-50. Με το ματς να μην έχει βαθμολογικό ενδιαφέρον οι φιλοξενούμενοι ήρθαν στον Βόλο με την ομάδα παίδων, με σκοπό και να τους δώσουν παραστάσεις από αγώνα ανδρικής κατηγορίας , αλλά και να κάνουν μία πολύ δυνατή προπόνηση εν όψει του προημιτελικού για το πανθεσσαλικό πρωτάθλημα παίδων. Αντίστοιχα ο Ιωνας, που δεν είχε στη διάθεσή τους Καλογερόπουλο και Βούλγαρη, σε όλο το δεύτερο μέρος χρησιμοποίησε τους εφήβους του. Η διοίκηση των Δαναών μετά το παιχνίδι, με ανακοίνωσή της, ευχαρίστησε την ομάδα του Ιωνα για την φιλοξενία της.

Δεκάλεπτα: 23-11, 40-19, 60-32, 78-50

ΙΩΝΑΣ (Πρέκας ): Χριστάκης 2, Παναγής 6, Πρέκας 28(2), Παλάσκας 3, Γιαδίνης 4, Φώτογλου 9(1), Τζήμας 6(2), Χρηστομάνος 6, Καραμπάτης 14(2), Πέτκογλου, Αγάλου-Λωρίτης, Στούμπος

ΔΑΝΑΟΙ (Ευαγγελακόπουλος-Τσίμας): Οικονόμου 3, Μπουρούσης 2, Παπαγιάννης 3, Πελεκάνης 6, Tίγκας 6, Παπαθεοδώρου 9(1), Τρέλλης 3(1), Καραγιώργος 9, Κατσάλης 9(3), Γιώτας, Τσιτσώνης, Κωτούλας

Μύτικας-Αιολικός 88-80

Για ένα ημίχρονο στάθηκε εξαιρετικά ο Αιολικός στη δύσκολη αποστολή που είχε στην έδρα του Μύτικα, με τους Βολιώτες να χάνουν τελικά με 88-80.

Με εξαιρετικό επιθετικό ρυθμό και για τις δύο ομάδες κύλησε το πρώτο ημίχρονο, με το σκορ να πηγαίνει πολύ ψηλά. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν την 1η περίοδο στο +6 (26-32), για να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα πίσω στο σκορ με τη μικρότερη δυνατή διαφορά εις βάρος τους (46-45).

Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς στην άμυνα και κατάφεραν να χτίσουν διψήφια διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου (66-56), «κλειδώνοντας» ουσιαστικά το ροζ φύλλο. Η 4η περίοδος παίχτηκε στους υψηλούς ρυθμούς του πρώτου ημιχρόνου, με τον Μύτικα να κρατάει τον έλεγχο και να κερδίζει στο τέλος με 88-80.

Δεκάλεπτα: 26-32, 46-45, 66-56, 88-80

ΜΥΤΙΚΑΣ (Ρουκάς-Παπαθανασίου): Σαριμπαλιδης 5, Ν. Μηλιώνης 5, Γούλας 34, Κονδυλόπουλος 5(1), Χ. Μηλιώνης 20(5), Τοπαλούδης 4, Νάνης 7, Ντικούδης 6, Λάμπρου, Ριζούλης 2, Κοντογιάννης, Καραδήμος

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Στεργιόπουλος): Σαββίδης 12, Βόντζος, Λάιος, Μπαϊράμης 6, Ζαρνακούπης 15(3), Μισαηλίδης 17, Παρισάκης 20(4), Χατζής, Γκίστι, Σταθόπουλος, Στάμος 10

ΑΕΒΔ-Καλαμπάκα 79-66

Με μία εξωπραγματική εμφάνιση του Ντίκα, που πέτυχε 48 πόντους με 3 τρίποντα, η ΑΕΒΔ πήρε τη νίκη με αντίπαλο την Καλαμπάκα (79-66), χωρίς ωστόσο να αποφύγει τον υποβιβασμό τερματίζοντας στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να έχουν μικρό προβάδισμα στο ημίχρονο (34-41). Το σκηνικό της αναμέτρησης άλλαξε στην 3η περίοδο, με τους πορτοκαλί να παίρνουν τον έλεγχο και στις δύο άκρες του παρκέ και «τρέχοντας» ένα μεγάλο επιμέρους σκορ 20-8 ολοκλήρωσαν την περίοδο στο +5 (54-49). Οι Βολιώτες δεν έριξαν τον ρυθμό τους και τελικά έφτασαν με άνεση στην τελική επικράτηση με 79-66.

Δεκάλεπτα: 21-18, 34-41, 54-49, 79-66

ΑΕΒΔ (Κατσαφούρης): Δεσλής, Μπαβέτσιας 9, Ντίκας 48(3), Κούστας, Βλάχος, Μόσιος, Κουτσομπόρης 13(1), Θέος 3(1), Χαρχαρής 6

ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ (Σπανός): Σταυράκης 10(1), Τούλας 30(8), Ταμπάκου 15(4), Βαΐου 4, Μέρμηγκας, Παλάσκας 7(1), Ντάπας