Μεγάλη νίκη για τον ΓΣΑ, έχασε και πάλι η Αγριά

μεγάλη-νίκη-για-τον-γσα-έχασε-και-πάλι-188978

Νίκη στο ντέρμπι απέναντι στα Τρίκαλα για τον ΓΣ Αλμυρού με 85-78, εντός έδρας ήττα για την Αγριά από τους Σοφάδες με 66-57 ήταν ο απολογισμός της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής για τις ομάδες της Μαγνησίας.

Πολύ σημαντικό ροζ φύλλο για τον ΓΣΑ, ο οποίος την άλλη εβδομάδα έχει το εξ αναβολής παιχνίδι με την Αναγέννηση Λαμίας εκτός έδρας και στην έναρξη του δεύτερου γύρου και μετά τη διακοπή μίας εβδομάδας, υποδέχεται τον πρωτοπόρο και αήττητο Σπάρτακο Ιωαννίνων.

Η Αγριά μετά και τη χθεσινή ήττα από τον ΓΣ Σοφάδων παίζει εκτός έδρας ματς ζωής και θανάτου σε δύο εβδομάδες με αντίπαλο τη ΓΕ Αγρινίου.

ΓΣ Αλμυρού-ΑΟ Τρίκαλα 85-78
Ακόμη μία νίκη για τον ΓΣ Αλμυρού που ήλεγχε το παιχνίδι απέναντι στα Τρίκαλα σε όλη τη διάρκειά του μέχρι και το τελικό 85-78. Με καλή επιθετική λειτουργία από το πρώτο λεπτό η ομάδα του Παναγιώτη Νάνη έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο προηγούμενη με 24-15. Στη 2η περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να αυξάνουν την διαφορά τους σε διψήφια νούμερα και να ολοκληρώνουν το ημίχρονο στο +14 (47-33). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς στο 3ο δεκάλεπτο, όμως ο Αλμυρός διατήρησε την ψυχραιμία του και τελείωσε την περίοδο μπροστά στο σκορ με 71-59. Στο 3ο δεκάλεπτο και πιο συγκεκριμένα στο 27ο λεπτό υπήρξε διακοπή στην αναμέτρηση μετά από ένα φάουλ το οποίο σφυρίχτηκε εις βάρος των Τρικάλων, προκαλώντας αρκετά παράπονα από τον πάγκο των φιλοξενούμενων. Οι αλμυριώτες συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και στην τελευταία περίοδο. Η ομάδα των Τρικάλων έκανε την ύστατη προσπάθειά της στο τελευταίο λεπτό όπου, εκμεταλλευόμενη και κάποια λάθη του Αλμυρού, μείωσε μέχρι και τους 3 πόντους (81-78). Σ ‘ εκείνο το σημείο όμως ο χρόνος ήταν σύμμαχος των γηπεδούχων που πήραν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 85-78.

Δεκάλεπτα: 24-15, 47-33, 71-59, 85-78
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Κοντοστάθης 7(1), Μυλωνάς, Μαμούρας 10(1), Παπούλιας 16(2), Πολίτης 28(5), Χασιώτης 2, Τσαβές 2, Βαλαμούτης 11(3), Τάσσος 5
ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Παπαδημητρίου): Λεπενιώτης 26(3), Τσιτσάνης 6, Αργύρης 13(4), Απέργης 16(3), Αγαπίου 7(1), Μαρτζέλης, Μπέφας 2, Μερίτσης, Τζιανής 3, Αθανασόπουλος 4

ΓΣ Αγριάς-ΓΣ Σοφάδων 57-66
Ακόμη μία ήττα για την ομάδα της Αγριάς, αυτή τη φορά από τον ΓΣ Σοφάδων. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλά στο παρκέ και κατάφεραν να είναι στο +5 (17-12) στη λήξη της 1ης περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο η Αγριά κρατούσε ένα ισχνό προβάδισμα, χωρίς να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια και τους γηπεδούχους να έχουν διαφορά ενός σουτ (31-29).

Η 3η περίοδος αποδείχθηκε καταστροφική για την ομάδα της Αγριάς, η οποία σκοράροντας μόλις 4 πόντους είδε το σκορ στο 30’ να είναι στο 35-42. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να συντηρήσουν το προβάδισμά τους μέχρι και το τελικό 57-66. Η Αγριά δεν απέφυγε την απουσία παίκτη για ακόμη ένα παιχνίδι, καθώς είδε τον Διγενή να επανέρχεται στη δράση, αλλά στερήθηκε τις υπηρεσίες του Σούλκο.

Δεκάλεπτα: 17-12, 31-29, 35-42, 57-66
ΓΣ ΑΓΡΙΑΣ (Γκουγκουτούδης): Κουρατίδης, Λουκίδης, Καραμανλής 15(1), Σακκάς, Σταυροθεόδωρος 8, Διγενής 10(1) Κοψιαλής 3(1), Ρώσσιος 2, Αμπάρης 12, Σκαμάγκας 7, Χαρχαρής