Τρεις νίκες πανηγύρισε ο Αιολικός σε άντρες, παίδες και κορασίδες

τρεις-νίκες-πανηγύρισε-ο-αιολικός-σε-ά-261866

Ο Αιολικός Βόλου για μια ακόμη φορά ήταν νικητής σε όλα τα αγωνιστικά του τμήματα το Σαββατοκύριακο 11 και 12 Δεκεμβρίου. Αρχικά το Σάββατο το πρωί στις 11 Δεκεμβρίου η παιδική ομάδα του Αιολικού με προπονητή τον Αντώνη Σαμαρά κέρδισε την αξιόμαχη ομάδα του Ολυμπιονίκη.

Με τη νίκη αυτή οι παίδες του Αιολικού παραμένου αήττητοι και βρίσκονται στην 1η θέση του πρωταθλήματος του Ν. Μαγνησίας. Το απόγευμα του Σαββάτου με προπονητή τον Δημήτρη Καραγιώργο η αντρική ομάδα, που απαρτίζεται ως επί το πλείστον από παίδες και εφήβους, πήρε μία σημαντική νίκη εκτός έδρας στη Λάρισα απέναντι στην ομάδα της Ε.Α.Λ.

Τέλος την Κυριακή το πρωί με προπονητές τους Στάθη Γουμενόπουλο και Αντώνη Σαμαρά οι κορασίδες επικράτησαν εκτός έδρας των Τιτάνων Αλμυρού. Με τη νίκη αυτή οι κορασίδες του Αιολικού βρίσκονται στη 2η θέση του πρωταθλήματος στο Ν. Μαγνησίας.

Με ανακοίνωσή του το Δ.Σ. του Αιολικού συγχαίρει τους αθλητές και τις αθλήτριες όπως και τους προπονητές για τις επιτυχίες των αγωνιστικών τους τμημάτων.

Αναλυτικότερα:

EAΛ-Αιολικός 73-74

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου ο Αιολικός ήταν μπροστά με ένα επιμέρους σκορ 17-4! Οι έμπειροι όμως παίκτες της ΕΑΛ κάλυψαν τη διαφορά τελειώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο 23-23. Στο 13ο λεπτό το σκορ ήταν 31-30 και ισόπαλο 42-42 στο ημίχρονο.

Τον πρώτο λόγο είχαν οι επιθέσεις εκατέρωθεν των ομάδων με ανύπαρκτες τις άμυνες.

Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε κατά τον ίδιο τρόπο και πότε η μία ομάδα προηγούνταν και πότε η άλλη.

Στην 4η περίοδο και συγκεκριμένα στα 4.25’’ ο Αιολικός βελτιώνοντας την άμυνα του βρέθηκε να κερδίζει 71-59! Φάνηκε ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει, όμως οι νεαροί παίκτες του Αιολικού υπέπεσαν σε λάθη, με αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτούν οι παίκτες της ΕΑΛ και να φέρουν για μια ακόμη φορά το παιχνίδι στον πόντο. Στα 2’’ κι ενώ το σκορ ήταν 73-74 παίκτης του Αιολικού υπέπεσε σε φάουλ που ήταν και το 5ο του με αποτέλεσμα να αποβληθεί.

Ο παίκτης της ΕΑΛ αστόχησε στις βολές και το ριμπάουντ το κέρδισαν οι παίκτες του Αιολικού μαζί με το ροζ φύλλο.

Δεκάλεπτα: 23-23, 42-42, 59-59, 73-74

EAΛ: (Σταυρόπουλος) Τσιρέκας, Μηλιώνης 10, Βαλιώτης 4, Μουράτης 11(3), Καρπούζας 6, Γκαραγκούνης 2, Τσακνάκης Σταυρόπουλος, Καφάσης 16, Κουρής, Σταυρόπουλος 24(4).

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: (Καραγιώργος) Βόντζος, Δεμίρης, Σαμαράς 20(4), Σαββίδης 2, Μισαηλίδης, 14(2), Παρισάκης 6, Οικονόμου, Κολτσιδόπουλος 3(1), Βαγιόπουλος 15, Θεοδωρόπουλος, Παπαζήσης 10.

Ολυμπιονίκης-Αιολικός 60-68

Ο Αιολικός στο πρώτο δεκάλεπτο δεν μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 20-13 υπέρ του Ολυμπιονίκη, αλλά στη 2η περίοδο ανέβασε στροφές και τελείωσε το ημίχρονο 32-33. Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ με 52-50, ενώ στο τελευταίο ο Αιολικός διόρθωσε τα λάθη του και κατόρθωσε να βγει νικητής με 60-68.

Δεκάλεπτα: 20-13,12-20,20-17,08-18

ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗΣ: (Γκοντόπουλος) Στέλλος, Μήτσου, Κρανιάς, Παρασχάκης, Περίσσης, Γιαννούλης, Στεφόπουλος.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: (Σαμαράς) Δαλούκας, Λάϊος, Μαρτίου, Σελιτσανιώτης, Σταθόπουλος, Στύλλας, Χαντζής, Βόντζος, Λογοδότης, Ξανθάς, Λεφάκης, Σαββίδης.

Τιτάνες Αλμυρού-Αιολικός 42-44

Κόντρα στους Τιτάνες Αλμυρού η ομάδα κορασίδων του Αιολικού βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά το πρώτο δεκάλεπτο, αλλά και στο ημίχρονο, ανατρέποντας το σκηνικό στη συνέχεια για να πανηγυρίσει στο φινάλε με 42-44.

Δεκάλεπτα: 16-13, 22-21, 28-36, 42-44

ΤΙΤΑΝΕΣ ΑΛΜΥΡΟΥ: (Φλεβάρης Θαν.) Μπουντή Σ, Καραπατάκη, Μπέλλου, Ζγουλέτα, Μαναρά, Κοσμίδη, Μανούρα, Κελγιάννη, Τέντα, Μπουντή Π., Χριστέλλου

ΑΙΟΛΙΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: (Γουμενόπουλος Στάθ.-Σαμαράς Αντ.) Φώτου, Αναστασιάδη, Κούντρια, Βότζου, Μαύρου, Παρίση, Παναγιωτάκη, Γκέρτσα, Θεωδοροπούλου, Κολτσάρα, Μιχάλαρου, Γκριτζαλή.