Εντός έδρας ήττες για Νίκη και Ολυμπιακό

εντός-έδρας-ήττες-για-νίκη-και-ολυμπια-278445

Με ήττες εντός έδρας συνέχισαν οι εκπρόσωποι του Βόλου στα παιχνίδια της 8ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής.

Η Νίκη Βόλου είδε τον Εσπερο Λαμίας να αποδρά από το κλειστό της Ν. Ιωνίας με 63-62, χάνοντας για πρώτη φορά στην έδρα της, ενώ ο Ολυμπιακός Βόλου δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Πρωτέα Γρεβενών, που κέρδισε με 85-89. Την επόμενη αγωνιστική και οι δύο έχουν δύσκολες αποστολές, καθώς η Νίκη θα δοκιμαστεί στα Τρίκαλα κόντρα στον ισχυρό Αίολο, με τον Ολυμπιακό να ταξιδεύει στη Λαμία για να αντιμετωπίσει τον Εσπερο.

Νίκη Βόλου-Εσπερος Λαμίας 62-63
Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους κυανόλευκους στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού όπου και προηγήθηκαν με 2-11. Η Νίκη αντέδρασε και μείωσε την διαφορά στο σουτ με το τέλος της 1ης περιόδου (16-18).

Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν αισθητά την εικόνα τους στο 2ο δεκάλεπτο. Με αιχμή του δόρατος τον Καλλέ και με τους Κουτίνα και Νίκολη να δίνουν λύσεις από μακριά, η Νίκη έφτασε σε διψήφια διαφορά (35-25).

Ο Εσπερος βρήκε τις απαντήσεις και κατάφερε να μειώσει, με τη Νίκη να κλείνει το ημίχρονο στο +4 (39-35). Η νευρικότητα επέστρεψε στη Νίκη στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, καθώς οι κυανόλευκοι έμειναν για περίπου 5 λεπτά άποντοι. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι το μούδιασμα των γηπεδούχων, έχοντας για πρωταγωνιστή τον Βολιώτη Λάππα, πήραν ξανά τα ηνία της αναμέτρησης, με το σκορ στο 30’ να είναι στο 47-51. Το ενδιαφέρον παρέμεινε αμείωτο και στο 4ο δεκάλεπτο.

Η Νίκη με ένα γρήγορο 5-0 πήρε εκ νέου το προβάδισμα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της περιόδου. Στο 37’ ο Εσπερος ήταν μπροστά με 55-58, ένα καλάθι και φάουλ του Ξενιτίδη και ένα ακόμη καλάθι από τον Μπουσκολίτη έφεραν τη Νίκη μπροστά με 60-59 στο 1:30’ πριν τη λήξη.

Και πάλι όμως οι Λαμιώτες βρήκαν τις λύσεις από τους Τεπετίδη και Λάππα (60-63), ο Καλλές μείωσε σε 62-63 με τον Φύκα στην τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων να κερδίζει φάουλ μετά από επιθετικό ριμπάουντ αστοχώντας και στις δύο βολές, με το 62-63 να παραμένει ως το τέλος.

Δεκάλεπτα: 16-18, 39-35, 47-51, 62-63
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Μαύρος): Νίκολης 5 (1), Βερτζάγιας 7 (1), Ζησόπουλος 7 (1), Κουτίνας 8 (1), Μπουσκολίτης 2, Δελεντζές, Καλλές 18, Σαριμπαλίδης 3 (1), Σπανόπουλος (2), Λόλας 7, Σούλης, Ξενιτίδης 3.
EΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Λάππας 13 (1), Τεσμετζίδης 3 (1), Στεφάνου 1, Ρουμελιώτης 2, Φύκας 5, Πάππος 9 (1), Τεπετίδης 3, Νέστορας 14 (2), Παπαργυρόπουλος 13 (2), Μαγγελάκης, Μπακόλιας.

Ολυμπιακός Β.-Πρωτέας Γρ. 85-89
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και με καλό επιθετικό ρυθμό πήραν γρήγορα μικρή διαφορά, την οποία διατήρησαν μέχρι και το τέλος της 1ης περιόδου (18-26). Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός αντέδρασε και χάρη σε ένα μικρό σερί 5-0 μείωσε για να απαντήσουν ξανά οι φιλοξενούμενοι πηγαίνοντας στο +9 (27-36) στο 14’.

Οι ερυθρόλευκοι πλησίασαν στο ελάχιστο (42-43) με 1:30’ να μένει για το ημίχρονο, αλλά με 4 αναπάντητους πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Πρωτέας πήγε στα αποδυτήρια με +5 (42-47).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι και στην 3η περίοδο και μέσα σε 2 λεπτά πήραν προβάδισμα στο σκορ (49-47), με τους φιλοξενούμενους όμως να απαντούν και κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 3-10 πήραν διαφορά 5 πόντων (52-57) στα μισά του δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και έφτασε στο +4 (65-61), για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία (67-67).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης. Ο Πρωτέας συντηρούσε ένα ελαφρύ προβάδισμα της τάξης των 3-5 πόντων, όμως οι γηπεδούχοι έμεναν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού.

Με εύστοχο ζευγάρι βολών και ένα τρίποντο του Γκοντόπουλου ο Ολυμπιακός μείωσε σε 77-78 στο 37’. Οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά 5 πόντων (82-87) στο τελευταίο λεπτό, ο Ιλτσογλου κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο ευστοχώντας και στις τρεις βολές (85-87) με 40’’ να απομένουν στο ρολόι. Ο Ολυμπιακός έβγαλε την άμυνα όμως με 8 δευτερόλεπτα πριν την κόρνα ο Γκοντόπουλος αστόχησε σε δύσκολο τρίποντο. Αντίθετα, ο Πρωτέας ευστόχησε σε δύο βολές, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 85-89.

Δεκάλεπτα: 18-26, 42-47, 67-67, 85-89

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Βλιώρας): Γκοντόπουλος 20 (4), Ιλτσογλου 13 (2), Αναγνωστόπουλος, Καραμήτσος 8 (2), Ευαγγελινός, Σταθούρος 3 (1), Σιμάκης 18 (4), Παρασκευάς 23.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (Χασιώτης): Τζιουβάρας 6 (2), Κλωναράς 15 (1), Παλάσκας 9 (1), Παπαδόπουλος, 19, Σιπητάνος 21 (1), Κωνσταντίνου 9 (3), Μπόζιαρης 8 (2), Μαλιούρας 2.