Πρώτη νίκη για την ΑΕΒ Διμηνίου με φοβερό Ντίκα

Τελευταία ενημέρωση: 2021-11-29, 10:05:28
Ο Ντίκας (αριστερά) ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ΑΕΒ Διμηνίου, έχοντας συμπαραστάτη τον Κανούλη (δεξιά)

Το πρώτο ροζ φύλλο για την ΑΕΒ Διμηνίου στην Α1 ΕΣΚΑΘ είναι γεγονός μετά το υπέρ της 69-53 επί του Φοίβου στο κλειστό της Νέας Ιωνίας. Για την 9η αγωνιστική αναβλήθηκαν τα παιχνίδια της Ανόρθωσης με την ΑΕΛ και του Ιωνα με τον Αιολικό λόγω κρουσμάτων κορονοϊού στις γηπεδούχες ομάδες, ενώ ΓΣ Βόλου και Ανάληψη έχασαν εκτός έδρας από Μύτικα και ΕΑΛ. Αναλυτικά:

Ρεπορτάζ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΑΝΑΣΟΥΛΗΣ

ΑΕΒΔ-Φοίβος     69-53

Η φοβερή μέρα που βρέθηκε ο Ντίκας, ο οποίος ξεπέρασε τους 30 πόντους, αλλά ήταν καλός και δημιουργικά με πέντε ασίστ, καθώς και η πολύ καλή άμυνα ήταν οι δύο βασικές αιτίες που η ΑΕΒΔ Διμηνίου πήρε την πρώτη της νίκη. Η ομάδα του Αγη Τζούμα επιβλήθηκε άνετα με 69-53 του Φοίβου και ατενίζει πλέον με άλλο μάτι τη συνέχεια.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με την ΑΕΒΔ να βρίσκει λύσεις κυρίως μέσα στο καλάθι με τον Ντίκα και ο Φοίβος με τρίποντα από την περιφέρεια. Στη δεύτερη περίοδο έσφιξε η άμυνα των γηπεδούχων και με τον Ντίκα να σκοράρει και μέσα από τη ρακέτα, αλλά και με μακρινά σουτ και βγάζοντας ταυτόχρονα ασίστ σε περιφερειακούς οι «πορτοκαλί» έκαναν επιμέρους σκορ 21-11 και ξέφυγαν με +11 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο Φοίβος ξεκίνησε πιο δυνατά και έπαιξε άμυνα προσαρμογής στον Ντίκα, αλλά οι νικητές βρήκαν λύσεις από τα σουτ του Κανούλη και από ντράιβ των Τζώρτζιου και Θέου και διατήρησαν στο 30’ τη διαφορά στα ίδια περίπου επίπεδα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΒΔ ήταν κυρίαρχη και έφτασε τη διαφορά ακόμη και στους 21, ολοκληρώνοντας το ματς στο +16. Μάλιστα, στο τελευταίο δίλεπτο χρησιμοποιήθηκαν οι 16χρονοι Δεσλής και Κούστας, αφού η νίκη έχει εξασφαλιστεί πιο νωρίς.

Δεκάλεπτα: 17-16, 38-27, 52-42, 69-53.

ΑΕΒΔ (Τζούμας-Κατσαφούρης): Μόσιος, Τζιώρτζιος 7 (1), Δεσλής, Ζήσης, Ντίκας 33 (5), Κανούλης 8, Κωστόπουλος 2, Χαρχαρής 2, Ζάχος 6, Κούστας, Κουτσομπόρης 4, Θέος 5.
ΦΟΙΒΟΣ (Παπαϊωάννου) Καραδήμος, Κουγιώνας 6 (2), Χατζηγιάννης 14 (1), Γρίβας, Μπαράκος 4, Τριανταφυλλίδης 2, Βησσαρίου 2, Τρασσάς 2, Τσιγκρίκης, Οικονόμου 12, Μπακαρός 9 (2).

Μύτικας-Ανάληψη          55-39

Μέσα στο παιχνίδι με τον πρωτοπόρο και αήττητο Μύτικα ήταν η Ανάληψη μέχρι το 30’, όταν και έχανε με επτά, αλλά στην τελευταία περίοδο δέχθηκε 19 πόντους και έβαλε δέκα, με συνέπεια να ηττηθεί με 55-39. Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα σε εννιά ματς για το σύνολο του Στέφανου Τύμπα.

Δεκάλεπτα: 11-11, 27-19, 36-29, 55-39

ΜΥΤΙΚΑΣ (Ρουκάς): Σαριμπαλίδης 2, Λάμπρου 2, Μηλιώνης, Νάνης, Γούλας 24 (5), Κονδυλόπουλος 7, Ντικούδης, Μπάρμπας 5 (1), Καραδήμος 8, Ριζούλης 2, Τσόγιας 3, Τσιοκάνης 2

ΑΝΑΛΗΨΗ (Τύμπας Στ.): Ιλτσογλου 13 (1), Αλμπανούδης, Μπιντάκας, Τσαγκλής 5 (1), Ζήσης 6, Γιωτόπουλος 3, Μπουσκολίτης 7, Αγγελοκωστόπουλος 1, Ευαγγελινός, Καλαϊτζής, Καρασσάβας 3 (1), Κέτουλας 1

ΕΑΛ-ΓΣ Βόλου    73-67

«Ανέστησε» την ΕΑΛ ο ΓΣ Βόλου, που έχασε εκτός έδρας από την ομάδα της Λάρισας με 73-67 και της επέτρεψε να πάρει τη δεύτερη νίκη της. Οι Βολιώτες έχαναν με έξι στο 30’, αλλά ισοφάρισαν σε 62-62 τρία λεπτά πριν το τέλος. Ωστόσο τα λάθη της ομάδας του Παναγιώτη Τύμπα έδωσαν εύκολα καλάθια στο υπολειπόμενο διάστημα στους γηπεδούχους, που κέρδισαν τελικά με +6.

Δεκάλεπτα: 16-20, 44-33, 51-45, 73-67

ΕΑΛ (Τζίγκας): Θύμιος, Τσιρέκας, Καρπούζας 17(1), Καφάσης 15, Γκαραγκούνης 2, Μηλιώνης 16 (1), Βαλιώτης, Σταυρόπουλος Γ. 4, Τσακνάκης 14 (3), Μουράτης 5 (1), Γκουντελάκης

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Τύμπας Π.): Χροναίος 20 (1), Καραφέρης, Μαστέλος 16 (2), Κορτέσης 2, Γιαννιώτης 12 (1), Νικολαΐδης, Κυριαζής 5, Τσίρος 12

14. Καλαμπάκα 9

*ΕΑΛ, Αιολικός, Ιωνας, Ανόρθωση, ΑΕΛ και Μύτικας έχουν έναν αγώνα λιγότερο και η ΑΕΤ δύο λιγότερους

Το απόλυτο στην Α2

ο Γ.Σ. Σκιάθου

Νέα και πολύ σημαντική νίκη για τον ΓΣ Σκιάθου, που διατηρεί το απόλυτο στον 1ο όμιλο της Α2 ΕΣΚΑΘ μετά το υπέρ του 56-43 επί της MARSA. Η επιτυχία αυτή είναι αφιερωμένη στον Χρήστο Τσάκα, που υπέστη διάστρεμμα κατά τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου.

Κένταυρος Ζαγ.-Σπάρτακος Λ. 63-66

Ικαρος Νεάπ.-Τιτάνες Αλμ. 52-47

ΓΣ Σκιάθου-ΜARSA  56-43

Volos BC-Ερμής Αγιάς 2018 63-67

Ρεπό: Ελευθεριακός