Νίκη στο Αγρίνιο για τον Αλμυρό, 3η σερί ήττα για την Αγριά

νίκη-στο-αγρίνιο-για-τον-αλμυρό-3η-σερί-290975

Σ’ ένα ματς που ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του ο ΓΣ Αλμυρού κατόρθωσε να φύγει με το διπλό από το Αγρίνιο νικώντας την τοπική Γυμναστική Ενωση με 72-71, ενώ από την άλλη η Αγριά δεν μπόρεσε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στον ΓΣ Αμπελώνα. Την επόμενη αγωνιστική οι δύο εκπρόσωποι της Μαγνησίας δοκιμάζονται εκτός έδρας, με τον ΓΣΑ να ταξιδεύει στο Καναλάκι και την Αγριά να πηγαίνει στη Λαμία για να αντιμετωπίσει την Αναγέννηση.

ΓΕ Αγρινίου-ΓΣ Αλμυρού 71-72
Παιχνίδι για γερά νεύρα έγινε στο Αγρίνιο με τον Αλμυρό να φεύγει τελικά νικητής. Οι ομάδες ξεκίνησαν φουριόζες και οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο με το 1ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 24-24. Στον ίδιο ρυθμό και η 2η περίοδος με τους φιλοξενούμενους να έχουν μικρές υπέρ τους διαφορές, όμως οι παίκτες του Αγρινίου βρήκαν τρόπο να πάνε στα αποδυτήρια με την μικρότερη δυνατή διαφορά (42-41). Στο 3ο δεκάλεπτο οι άμυνες έσφιξαν και οι δύο αντίπαλοι έχασαν τη συχνή επαφή τους με το αντίπαλο καλάθι και στο 30’ το σκορ ήταν στην απόλυτη ισορροπία (55-55). Δεν άλλαξε τίποτα μέχρι και τα τελευταία δραματικά δευτερόλεπτα. Οι γηπεδούχοι αστόχησαν σε σερί ζευγάρια ελευθέρων βολών με τους φιλοξενούμενους να χάνουν κι αυτοί πολλές ευκαιρίες για να κλειδώσουν το παιχνίδι. Το τελικό 71-72 διαμόρφωσε με μία εύστοχη βολή ο Τάσσος 20’’ πριν το τέλος, με τους Αγρινιώτες να μην μπορούν να πάρουν κάτι από την τελευταία επίθεση.

Δεκάλεπτα: 24-24, 42-41, 55-55 (κ.α.), 71-72 (παρ.)
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Κοντοστάθης 7(1), Μυλωνάς 5, Μαμούρας 1, Παπούλιας 17(2), Πολίτης 7(1), Χασιώτης 7(1), Τσαβές 6, Τάσσος 22, Γώγουλας, Βαλαμούτης

ΓΣ Αγριάς-ΓΣ Αμπελώνα 61-68
Στερούμενη των υπηρεσιών των Σούλκο και Διγενή παρατάχθηκε απέναντι στον Αμπελώνα η Αγριά γνωρίζοντας την 3η σερί ήττα. Η 1η περίοδος ήταν αναγνωριστική και απολύτως ισορροπημένη με την Αγριά να έχει στο τέλος της την μικρότερη δυνατή διαφορά (15-14). Στο 2ο δεκάλεπτο ο ρυθμός άλλαξε με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να ακολουθήσουν επιθετικά τον Αμπελώνα, ο οποίος με ένα επιμέρους 19-25 πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας προβάδισμα 5 πόντων (34-39). Στο 3ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι στην πρωτοκαθεδρία του σκορ με τον πίνακα στο 30’ να δείχνει το υπέρ τους 47-55. Οι γηπεδούχοι έκανα την ύστατη προσπάθεια στην 4η περίοδο κάτι που δεν φάνηκε να είναι αρκετό, καθώς ο Αμπελώνας έφτασε τελικά στο ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 61-68.

Δεκάλεπτα: 15-14, 34-39, 47-55, 61-68
ΓΣ ΑΓΡΙΑΣ (Γκουγκουτούδης): Κουρατίδης 6(2), Λουκίδης 6(2), Καραμανλής 16(2), Σακκάς 8(2), Σταυροθεόδωρος 8, Ρόσσιος 4, Αμπάρης 2, Σκαμάγκας 8(2), Χαρχαρής, Κοψιαλής 3