Διπλό για την Αγριά, πρώτη νίκη για ΓΣ Αλμυρού

διπλό-για-την-αγριά-πρώτη-νίκη-για-γσ-α-333369

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε η Αγριά, φεύγοντας με ένα σπουδαίο διπλό από την έδρα της Νίκαιας 2012 με 66-64. Από την άλλη, ο Αλμυρός πήρε το πρώτο του ροζ φύλλο για τη φετινή σεζόν επικρατώντας εντός έδρας των Σοφάδων με 70-59. Οι δύο ομάδες πλέον κοιτάζουν πλέον το μεταξύ τους ντέρμπι την επόμενη αγωνιστική στο κλειστό της Αγριάς.

Νίκαια 2012-ΓΣ Αγριάς 64-66
Με μεγάλη ανατροπή στα τελευταία λεπτά η Αγριά έφυγε νικήτρια από τη Νίκαια σε ματς θρίλερ με 64-66. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν καλύτερα την αναμέτρηση και με καλή αμυντική λειτουργία έκλεισαν την 1η περίοδο στο +5 (10-15). Στην 2η περίοδο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, με τον ρυθμό να ανεβαίνει και την ομάδα της Νίκαιας να είναι μπροστά στο ημίχρονο με 34-32. Ιδιο σκηνικό και στο 3ο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να κρατούν μία μικρή διαφορά και να ολοκληρώνουν την περίοδο προηγούμενοι με 51-46. Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης φάνηκε να μην αλλάζουν πολλά, με την Αγριά να είναι πίσω με διαφορές 5-8 πόντων.

Στα τελευταία τρία λεπτά οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν πρόσωπο στην άμυνα και με τον Σταυροθεόδωρο να πετυχαίνει τους τελευταίους πέντε πόντους της ομάδας έφτασαν στο τελικό 64-66. Η Νίκαια είχε λίγα δευτερόλεπτα για μια τελευταία επίθεση στο τέλος, αλλά χωρίς να μπορεί να απειλήσει τους φιλοξενούμενους.

Δεκάλεπτα: 10-15, 34-32, 51-46, 64-66
ΓΣ ΑΓΡΙΑΣ (Γκουγκουτούδης): Κουρατίδης, Λουκίδης, Καραμανλής 15(2), Σακκάς 3, Σταυροθεόδωρος 9, Διγενής 15(2), Σούλκο 5, Κοψιαλής 5, Ρόσσιος 2, Αμπάρης, Σκαμάγκας 8(1), Χαρχαρής 5

ΓΣ Αλμυρού-ΓΣ Σοφάδων 70-59
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του με τους παίχτες του Παναγιώτη Νάνη όμως, να ανεβάζουν στροφές στην τελευταία περίοδο και να φτάνουν στην πρώτη τους φετινή νίκη.

Από το πρώτο λεπτό οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ παίζοντας δυνατά στην άμυνα με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει ισόπαλο στους 14 πόντους. Στην 2η περίοδο διατηρήθηκε το ίδιο μοτίβο με τους γηπεδούχους να έχουν μία ισχνή διαφορά, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα ενός καλαθιού (28-25). Στο 3ο δεκάλεπτο οι Αλμυριώτες προσπάθησαν να ανεβάσουν ρυθμούς με την ομάδα των Σοφάδων να βρίσκει τρόπους να μένει κοντά, με το σκορ στο 30’ να είναι στο 46-42. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού, βρίσκοντας ρυθμό επιθετικά και με τους Παπούλια και Πολίτη να μοιάζουν ασταμάτητοι πήραν διψήφιες διαφορές, φτάνοντας τελικά στη νίκη με σκορ 70-59.

Δεκάλεπτα: 14-14, 28-25, 46-42, 70-59
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Κοντοστάθης 9(1), Μυλωνάς, Μαμούρας 9(1), Παπούλιας 23(1), Χασιώτης 4, Νάκος, Γώγουλας, Βαλαμούτης 2, Μασούρας, Τσαβές 7, Πολίτης 16(4), Τάσσος