Επιστροφή στις νίκες για ΓΣ Βόλου, αήττητη συνεχίζει η Ανόρθωση

επιστροφή-στις-νίκες-για-γσ-βόλου-αήττ-343434

Για την 4η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ, ο ΓΣ Βόλου επέστρεψε στις νίκες, κερδίζοντας την Καλαμπάκα με 60-54, ενώ την 3η νίκη σε τρεις αγώνες πέτυχε η Ανόρθωση, επικρατώντας με 75-83 της ΑΕΤ στα Τρίκαλα. Την 3η νίκη πέτυχε και η Ανάληψη, αλλά σε τέσσερα ματς, ενώ ηττήθηκαν Αιολικός και ΑΕΒΔ. Αντίθετα δεν αγωνίστηκε ο Ιωνας με τον Μύτικα σε παιχνίδι, που θα οριστεί σε νέα ημερομηνία. Αναλυτικά τα παιχνίδια της 4ης αγωνιστικής:

Ανάληψη-Δαναοί 74-57

Χωρίς να δυσκολευθεί η Ανάληψη επιβλήθηκε με 74-57 των Δαναών κι έτσι πανηγύρισε την 3ης της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, μετρώντας και μία ήττα μετά από τέσσερα παιχνίδια. Η ομάδα του Στέφανου Τύμπα πήρε κεφάλι στο σκορ από το πρώτο κι όλας δεκάλεπτο, δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης και έκλεισε το ημίχρονο με 30-22. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Βολιώτες είχαν απόσταση έξι πόντων, για να «καθαρίσουν» μια και καλή την υπόθεση νίκη, στο τελευταίο δεκάλεπτο, για να επικρατήσουν με 74-57 και διαφορά 17 πόντων.

Δεκάλεπτα: 14-12, 30-22, 49-43, 74-57

ΑΝΑΛΗΨΗ: (Στ. Τύμπας) Ιλτσογλου, Τσαγκλής 3(1), Μπακίρης Α., Ζήσης 7(1), Γιωτόπουλος 25(7), Μπουσκολίτης 4, Καλαιτζής 1, Αγγελοκωστόπουλος 12(4), Καζεπίδης, Καρασσάβας, Γκουντόπουλος 22, Κέτουλας, Μπαρώτας

ΔΑΝΑΟΙ: (Τσίμας-Βασιλειάδης) Πιτσαρής 8, Δροσόπουλος 8, Δουβλαντώνης 4, Πολύζος 6(2), Ντούρβας 5(1), Ζαχόπουλος 20(3), Σδράκας 2, Πατιτάκης 2, Παπαθεοδώρου, Ντούλας 2.

ΓΣ Βόλου-Καλαμπάκα 60-54

Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΓΣ Βόλου, που μετά την ήττα από τη Λάρισα, επέστρεψε δυναμικά, κερδίζοντας με 60-54 την Καλαμπάκα στο Κλειστό της Πορταριάς. Για τη βολιώτικη ομάδα ξεχώρισε ο Τσίρος έχοντας 21 πόντους με δύο τρίποντα, για να τον ακολουθήσει ο Χροναίος, που πρόσθεσε 17, με επίσης 2 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 24-16, 40-32, 50-45, 60-54.

ΓΣ ΒΟΛΟΥ: (Π. Τύμπας-Γ. Ντάκης) Χροναίος 17(2), Καραφέρης 3(1), Μαστέλος 8(1), Κορτέσης 2, Γαλάτος, Χατζόπουλος 5, Μαναρίδης, Γιαννιώτης, Νικολαίδης, Χαιμαντάς, Κυριαζής 4, Τσίρος 21(2)

ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ: (Σπανός) Μπαλατσός, Ζουζούλας, Μάνθος 4, Σταυράκης 5, Βαΐου 19(5), Τουλας 9(1), Παλάσκας 7(1), Ούτος 6, Μουλάς 4.

Αιολικός-Ν. Κεραυνός 80-82

Με μοιραίο τον Μισαηλίδη, που αστόχησε σε τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης, ο Νέος Κεραυνός απέδρασε με το ροζ φύλλο αγώνα από τον Βόλο, κερδίζοντας με 80-82 τον Αιολικό.

Σε ένα παιχνίδι που χαρακτηρίστηκε από τις συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα του σκορ, ο Αιολικός προηγήθηκε και στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, με 20-19, 37-34, και 62-60, αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν σε ακόμη ένα παιχνίδι αυτό που ήθελαν στο τέλος.

Δεκάλεπτα: 20-19, 37-34, 62-60, 80-82

ΑΙΟΛΙΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: (Δ. Καραγιώργος) Ζαρνακούπης 15(2), Σαμαράς 21(2), Μπαϊράμης 7, Γκινίδης, Μισαηλίδης 13(2), Παρισάκης 8, Οικονόμου, Σαββίδης 2, Κολτσιδόπουλος, Θεοδωρόπουλος, Δαρτιώτης, Παπαζήσης 14(1)

ΑΕΤ-Ανόρθωση 75-83

Μετά το αναβληθέν παιχνίδι με τον Μύτικα, που προγραμματίστηκε για την ερχόμενη Τετάρτη 27/10, η Ανόρθωση δεν είχε πρόβλημα να πετύχει την 3η νίκη σε τρεις αγώνες, επικρατώντας στα Τρίκαλα με 75-83 της ΑΕΤ. Παρά το γεγονός πως οι Βολιώτες προηγήθηκαν με 19-24 στο α’ δεκάλεπτο, το ημίχρονο έφερε τις δύο ομάδες στα ίσια με 36-36 και την Ανόρθρωση να παίρνει ισχνό προβάδισμα μόλις ενός πόντου, πριν από το τελευταίο δεκάλεπτο, όπου μίλησε η εμπειρία των κυανέρυθρων. Κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους οι παλιοσειρές, Χρήστος Ζαρογιάννης με 26 πόντους και Δημήτρης Μπόγδανος με 25 για να τους ακολουθήσει ο Παναγιώτης Τσώλης με 16.

Δεκάλεπτα: 19-24, 36-36, 57-58, 75-83.

ΑΕΤ: (Γκότας) Μπαλωμένος Χ.8(2), Παπανδρέου Δ. 19(2), Στούμπος Δ. 14(1), Γεωργακόπουλος Γ. 10(2), Αργυρόπουλος Π., Αλεξιου Λ., Παπανικολόπουλος Α. 18(4), Τζουρτζιώτης Κ. 4, Βήτας Θ. Διαλεσιώτης Σ. Μπαλωμένος Α. 2

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: (Καπουρνιώτης): Μπέας Ν., Καραθανάσης Γ., Μπόγδανος Δ. 25(2), Παπαιωάννου Χ., Τσώλης Π. 16(1), Σουλιώτης Α., Γεωργίου Θ. 5, Φιλίππου Σ. 6, Ζαρογιάννης Χ. 26, Καραγιώργος Θ. 5(1)

ΕΑΛ-ΑΕΒΔ 72-68

Στο κλειστό του Αλκαζάρ η ΕΑΛ πήρε τη νίκη απέναντι στην ΑΕΒ Διμηνίου με 72-68 για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑΘ. Η ΕΑΛ είχε σε μεγάλη μέρα τον Καρπούζα, που σημείωσε 21 πόντους με 3 τρίποντα, ενώ ο Ντίκας με 24 πόντους και 1 τρίποντο ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ΑΕΒΔ, αλλά και του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 24-16, 41-40, 52-53, 72-68.

ΕΑΛ (Σταυρόπουλος-Τζίγκας): Θύμιος 5(1), Τσιρέκας 3(1), Καρπούζας 21(3), Σιμόπουλος 2, Κίτσιος 3, Καφάσης 16(1), Γκαραγκούνης 4(1), Μηλιώνης 14(2), Μουράτης 4(1).

ΑΕΒΔ (Τζούμας.): Δεσλής, Μπαβετσιάς 6(1), Ντίκας 24(1), Θέος 17(3), Κουτσομπόρης 8(1), Κωστόπουλος 5(1), Τσεκούρας, Πάντος 2, Κούστας.