Αποτελέσματα και βαθμολογία στην Basket League

αποτελέσματα-και-βαθμολογία-στην-basket-league-368999

Η ΑΕΚ έκανε ιδανικό ποδαρικό στο νέο της γήπεδο, στο κλειστό των Ανω Λιοσίων, κερδίζοντας τη Λάρισα (81-69) για τη 2η αγωνιστική της Basket Legue. Οι κιτρινόμαυροι πάτησαν το γκάζι μετά το δεύτερο δεκάλεπτο, στηρίχθηκαν αρχικά στην άμυνά τους (στη δεύτερη περίοδο) κι εν συνεχεία στην επίθεσή τους (στην τέταρτη), για να κατακτήσουν τη νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Κίνο Κολόμ με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, έχοντας για άξιο συμπαραστάτη τον Στέφαν Γέλοβατς των 21 πόντων με 8/9 σουτ και 1/2 βολές. Κοντά στο νταμπλ νταμπλ έφτασε ο Νίκος Παππάς, που είχε 12 πόντους και 7 ασίστ.

Δεν είχαν περάσει καλά-καλά 48 ώρες από τον θρίαμβο επί της Ρεάλ Μαδρίτης κι ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε… εξαγριωμένος στο Λαύριο. Διέλυσε με 108-72 την ομάδα του Χρήστου Σερέλη χθες το βράδυ, χωρίς να τον ενδιαφέρει η διαβολοβδομάδα που έρχεται, χωρίς να τον νοιάζουν οι αγώνες με την Μπαρτσελόνα και με την Ζάλγκιρις Κάουνας.

Οι Πειραιώτες έκαναν απίθανα πράγματα στο Λαύριο, με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να σκοράρει 22 πόντους (3/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/4 βολές) σε 18 λεπτά και με πολλούς ακόμη να διακρίνονται, απέναντι στους γηπεδούχους που μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση, προσπάθησαν να δείξουν ανταγωνιστικοί, αλλά πολύ γρήγορα κατάλαβαν ότι ο Ολυμπιακός ήταν πολύ δυνατός για το δικό τους μέγεθος.