Δύο στα δύο ΓΣ Βόλου, Ιωνας και Ανόρθωση στην Α1 ΕΣΚΑΘ

δύο-στα-δύο-γσ-βόλου-ιωνας-και-ανόρθωση-369179

Ανόρθωση, Ιωνας και ΓΣ Βόλου έκαναν το 2Χ2 στη δεύτερη αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ και μαζί με την ΑΕΛ μοιράζονται την πρώτη θέση. Η Ανόρθωση επικράτησε εκτός έδρας με 71-79 της ΕΑΛ, ενώ Ίωνας και ΓΣ Βόλου κέρδισαν σε βολιώτικες μονομαχίες ΑΕΒΔ και Αιολικό αντίστοιχα. Πιο αναλυτικά:

Ρεπορτάζ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΑΝΑΣΟΥΛΗΣ

ΕΑΛ-Ανόρθωση 71-79

Απέναντι στην παθιασμένη ΕΑΛ η Ανόρθωση πήρε το πρώτο διπλό της χρονιάς με σκορ 71-79. Η ομάδα του Μιχάλη Καπουρνιώτη βρήκε δυσκολίες, έχοντας πάει με προβλήματα στη Λάρισα και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν στην αρχή και προηγήθηκαν με 12-2, ενώ τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 28-17.

Στη δεύτερη περίοδο η μπάλα πήγαινε σε Μπόγδανο και Τσώλη, οι οποίοι σκόραραν συνεχώς αυτό το διάστημα, που είχε επιμέρους σκορ 11-18, με συνέπεια η Ανόρθωση να μειώσει σε τέσσερις στα μισά του αγώνα. Μία φάση όμως στο 18’ προκάλεσε τον θυμό των Βολιωτών, αφού ο Παπαϊωάννου δέχθηκε αγκωνιά από τον Καρπούζα και αποχώρησε για το νοσοκομείο, όπου του έγιναν τέσσερα ράμματα στο άνω χείλος. Ηταν ένα αντιαθλητικό χτύπημα, που έμεινε ατιμώρητο, ωστόσο να σημειωθεί ότι δεν ήταν εκτός φάσης.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα, αφού η Ανόρθωση ανέβασε την απόδοσή της και με τους Γεωργίου και Καραγέωργο να βρίσκουν λύσεις έξω από τα 6.75 ανέτρεψε το σκορ και στο 30’ ήταν μπροστά με 54-60. Καθοριστική αυτήν την περίοδο και η βοήθεια επιθετικά του Φιλίππου.

Το μακρινό τρίποντο του Τσώλη στο 34’ έφερε τη διαφορά στους δώδεκα (59-71), αλλά η ΕΑΛ είχε τις απαντήσεις και στο 38’ μείωσε στους τέσσερις. Ετσι, το ματς ξανάγινε ντέρμπι (68-72). Τότε, ήρθε ο Μπόγδανος με τρίποντο να πετύχει το 68-75 και να ξεκαθαρίσει σε μεγάλο βαθμό τον τελικό νικητή.

Να σημειωθεί ότι Μπόγδανος (ήταν ο κορυφαίος μαζί με τον Τσώλη) και Καραγεώργος αγωνίστηκαν με ένεση, αφού είχαν προβλήματα σε μέση και ώμο αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 28-17, 39-35, 54-60, 71-79.

ΕΑΛ (Σταυρόπουλος): Θύμιος, Μηλιώνης 15 (2), Κουρής 5 (1), Τσιρέκας, Σιμόπουλος, Γκαραγκούνης 3 (1), Κίτσιος, Καφάσης 18, Καρπούζας 13 (2), Μουράτης 6 (2), Γκουντελάκης 11 (1).

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 3 (1), Τζούμας, Γεωργίου 7 (1), Τραιανού, Παπαϊωάννου, Μπόγδανος 28 (2), Καραθανάσης, Τσώλης 25 (1), Σουλιώτης, Μουχάρεμ.

ΑΕΒΔ-Ιωνας 67-81

Από την αρχή έως το τέλος είχε τον έλεγχο του αγώνα κόντρα στην ΑΕΒΔ ο Ιωνας και πήρε άνετα το διπλό με 67-81. Το πρώτο μέρος έληξε με 16 πόντους διαφορά υπέρ της ομάδας του Λάμπρου Πρέκα, που τη έφτασε μέχρι και το +22, για να κερδίσει τελικά με +14. Η διαιτητής Αβραμίδου, να τονιστεί, στα τέλη της τρίτης περιόδου έδωσε εντολή να απομακρυνθεί από τον αγωνιστικό χώρο ο Σπύρος Κατσαφούρης, πρόεδρος της ΑΕΒ Διμηνίου, λόγω διαμαρτυρίας.

Δεκάλεπτα: 15-24, 31-47, 42-63, 67-81.

ΑΕΒΔ (Τζούμας): Βλιώρας, Τσινίκας 15 (1), Τζιώρτζιος 3, Ντίκας 28 (2), Κουτσομπόρης 6, Ζάχος 4, Χαρχαρής, Βλάχος 5 (1), Τσεκούρας, Κωστόπουλος 6 (2).

ΙΩΝΑΣ (Πρέκας Λ.): Φώτογλου, Γιαδίνης, Καλογερόπουλος 26 (1), Πρέκας Κλ. 9, Φοινικόπουλος, Παπαδούλης, Παλάσκας, Τζήμας 19 (2), Μπεκρής 23 (4), Καραμπάτης, Χρηστομάνος 4, Αγάλου-Λωρίτης

ΓΣ Βόλου-Αιολικός 77-66

Δεύτερη νίκη για τον ΓΣ Βόλου, η πρώτη εντός έδρας, και δεύτερη ήττα για τον Αιολικό, που αγωνίστηκε και πάλι ως φιλοξενούμενος. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο έως το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία με μικρές διαφορές στο πρώτο μισό του αγώνα. Οι νικητές, ωστόσο, ήταν καλύτεροι στην επανάληψη, έχοντας ως ηγέτη τον Τσίρο. Στην τελευταία περίοδο κι ενώ ο Αιολικός είχε χάσει Μπούρα και Σαμαρά με πέντε φάουλ, ο Γυμναστικός ήταν ανώτερος και μετέτρεψε το εύθραυστο +3 στο 30’ σε +11 στο τέλος.

Δεκάλεπτα: 19-18, 39-40, 57-54, 77-66

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Τύμπας Π.-Ντάκης): Χροναίος 10 (1), Καραφέρης 8 (2), Μαστέλος 9 (3), Χατζόπουλος 7, Γιαννιώτης 6, Νικολαίδης, Χαιμαντάς, Κυριαζής 15, Τσίρος 19 (1), Αυλογιάρης 3 (1), Μαναρίδης, Γάλατος.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Καραγιώργος Δ.): Σαββίδης, Σαμαράς 20 (2), Μπαϊράμης 4, Κουτσούκης, Μισαηλίδης 7 (1), Παρισάκης 12, Μπούρας 6 (1), Κολτσιδόπουλος 5 (1), Παπαζήσης 9 (1), Καλαμάκης 3, Δαρτιώτης, Φερχάτι