Ήττες για Ολυμπιακό Βόλου και ΓΣ Αλμυρού στη Γ’ Εθνική μπάσκετ

ήττες-για-ολυμπιακό-βόλου-και-γσ-αλμυρ-832637

Δεν κατόρθωσαν να πάρουν θετικό αποτέλεσμα Ολυμπιακός Βόλου και Αλμυρός χάνοντας σε εκτός έδρας αναμετρήσεις από Αμπελώνα και Γόμφους αντίστοιχα. Ο Αλμυρός σε ματς θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση δεν μπόρεσε στις λεπτομέρειες να κάνει το 2/2, ενώ οι ερυθρόλευκοι, στην πρεμιέρα τους, παρουσιάστηκαν λαβωμένοι και δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν τη νίκη. Ο Ολυμπιακός την Τετάρτη θα δώσει το εξ αναβολής ματς της 1ης αγωνιστικής και την άλλη αγωνιστική υποδέχεται τον Σπάρτακο Ιωαννίνων, με τον Αλμυρό να φιλοξενεί την Αναγέννηση Λαμίας.

ΓΣ Αμπελώνα-Ολυμπιακός Β. 66-52
Οι ερυθρόλευκοι αντιμετώπιζαν αρκετά αγωνιστικά προβλήματα και οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν από το πρώτο λεπτό πιο δυναμικά έχοντας προβάδισμα 8 πόντων (20-12) στο τέλος της 1ης περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αμπελώνας συνέχισε να έχει καλό επιθετικό ρυθμό ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφια νούμερα με τους ερυθρόλευκους να υπολείπονται 15 πόντων (40-25) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στον ίδιο ρυθμό κύλησε και το 3ο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο και το σκορ στο 30’ να είναι στο 55-36. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού με τον Αμπελώνα να φτάνει στη νίκη με τελικό σκορ 66-52.

Δεκάλεπτα: 20-12, 40-25, 55-36, 66-52
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Βλιώρας): Μπουσκολίτης, Μπράμι, Μάρκου, Ιλτσογλου 16, Τσιαγκλάκανος 10(1), Καραμήτσος 6(2), Ευαγγελινός 14(1), Σταθούρος 4, Μούμογλου 2, Σιμάκης, Παρασκευάς, Ροδολάκης

ΓΣ Γόμφοι-ΓΣ Αλμυρού 79-75 (63-63)
Παιχνίδι για γερά νεύρα έγινε ανάμεσα σε Γόμφους και Αλμυρό με το παιχνίδι να κρίνεται στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης. Στο 1ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν μία μικρή διαφορά με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 22-15, με τον Αλμυρό να ισορροπεί περισσότερο τα πράγματα στη 2η περίοδο με το ημίχρονο να τον βρίσκει πίσω μόλις με 2 πόντους (37-35). Στον ίδιο ρυθμό και το 3ο δεκάλεπτο με τους Γόμφους να έχουν στο 30’ ελαφρύ προβάδισμα (51-46). Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς όμως αστόχησαν στην τελευταία επίθεση με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση (63-63). Στο πεντάλεπτο της παράτασης οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν πολύ μεγάλα σουτ σε κρίσιμα σημεία και έφτασαν τελικά στη νίκη με 79-75.

Δεκάλεπτα: 22-15, 37-35, 51-46, 63-63, παρ. 79-75
ΓΣ ΓΟΜΦΟΙ (Αλεξίου): Καγιαμανίδης 6, Πανάρας 24(4), Μαρτζέλης 7(1), Νίκας 13(1), Οικονόμου 1, Τσιτσάνης 2, Αργυρός 6(2), Ψύρρας 6(1), Κουρέπης 14
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Κοντοστάθης 9(2), Μαμούρας 2, Παπούλιας 16(1), Γιωτόπουλος 9(1), Τσαβές 3, Χασιώτης 5(1), Χαρχαρής 4, Πολίτης 19(3), Βαλαμούτης 9(1)

11. Αχέρων Καναλακίου 0

*Ολυμπιακός Β, Αναγέννηση Καρ, ΓΣ Αμπελώνα, Σπάρτακος Ιωαννίνων και ΑΓΣ Ιωαννίνων έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο, ενώ Αναγέννηση Λαμίας και Αχέρων Καναλακίου δύο ματς λιγότερα