Ξεκίνημα με νίκη για την Ανόρθωση

ξεκίνημα-με-νίκη-για-την-ανόρθωση-728782

Με την Ανόρθωση να πετυχαίνει την πρώτη νίκη στον θεσμό άνοιξε η αυλαία του φετινού κυπέλλου μπάσκετ της ΕΣΚΑΘ. Η Ανόρθωση, που φέτος θα αγωνίζεται στην Α1 ΕΣΚΑΘ, κέρδισε στο πρώτο ματς της χρονιάς την Α.Ε. Διμηνίου με σκορ 71-53, ενώ η συνέχεα του κυπέλλου είναι αύριο.

Η Α.Ε Διμηνίου ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς και προηγήθηκε στο 3’ με 2-8 ενώ στα υπόλοιπα εφτά λεπτά με επί μέρους σκορ 14-5 η Ανόρθωση έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 16-12. Στην δεύτερη περίοδο οι δυο ομάδες έδινα μάχες και στο 28’ το σκορ ήταν 33-27, όμως με ένα μικρό σερί 6-0 των παιχτών της Α.Ε διμηνίου, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλοι (33-33). Στην τρίτη περίοδο η έμπειρη ομάδα της Ανόρθωσης, με δυο τρίποντα των Μπόγδανου και Καραγεώργου και ένα γκολ φάουλ του Ντίκα προηγήθηκε γρήγορα με 42-33.

Οι παίκτες του Άγη Τζούμα δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν στο 26’ σε 44-41, με καλάθι στην εκπνοή της επίθεσης με μακρινό τρίποντο του Βλάχου. Πάλι οι παίχτες της Ανόρθωσης ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, με το 3ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 55-44. Στην τελευταία περίοδο ο κόουτς Καπουρνιώτης μοίρασε το χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίχτες που είχε στην αποστολή ενώ σε αυτή την περίοδο δεν αγωνίστηκαν καθόλου οι έμπειροι Καραγεώργος, Κοντάκης και Μπόγδανος. Το σκορ της περιόδου ήταν 16-9 με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται με εντυπωσιακό καλάθι του νεαρού Αβέλα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αγώνας έγινε κεκλεισμένων των θυρών, με τις δυο ομάδες να τηρούν όλους τους κανόνες ασφάλειας που προβλέπονται από το πρωτόκολλο της Γ.Γ.Α. Τέλος, η Ανόρθωση αγωνίστηκε με αρκετές σημαντικές απουσίες αφού δεν αγωνίστηκαν οι Γεωργίου και Φιλίππου που αντιμετωπίζουν προβλήματα μικροτραυματισμών καθώς και οι Ακούνια, Συλεόπουλος και Ανδρέογλου που απουσίαζαν για επαγγελματικούς λόγους.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 9(1), Ακριβόπουλος 2, Παπαιωάννου, Κοντάκης 6, Ντίκας 17(1), Μπόγδανος 25(1), Γαλανάκης, Καραθανάσης 5, Κοντογιάννης 5(1), Αβέλας 2.

Α.Ε.ΔΙΜΗΝΙΟΥ (Τζούμας): ΑΠάντος 3, Νικολής Χ. 6, Κουτσομπόρης, Ντελής, Ιωαννίδης 7, Πυτόκας, Δραγατζίκης 8, Νικολής Γ. 2, Χαρχαρής 12, Βλάχος 9(3), Ζούρης 1, Καλιτζαίος 5(1).

Αύριο Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου υπάρχει συνέχεια για το κύπελλο της ΕΣΚΑΘ με παιχνίδια σε Αγριά, Νέα Ιωνία και στο «Β. Παρασκευόπουλος», ενώ η Ανόρθωση έχει νέο ματς με τη Νίκαια.