Εύκολο έργο για τη Νίκη βαριά ήττα για Ολυμπιακό

εύκολο-έργο-για-τη-νίκη-βαριά-ήττα-για-ο-204655

Εύκολο απόγευμα είχαν οι κυανόλευκοι οι οποίοι αντιμετώπισαν τον ουραγό της βαθμολογίας Φαίακα κερδίζοντας άνετα με 89-58. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός στα Τρίκαλα με αντίπαλο τους τοπικούς Ικάρους και ηττήθηκε με 100-63. Την επόμενη αγωνιστική η Νίκη Βόλου έχει δύσκολη έξοδο καθώς αγωνίζεται στην έδρα του ΣΚ Ιωάννινα, ενώ οι ερυθρόλευκοι θα υποδεχθούν τη Μελίκη.

Νίκη Βόλου-Φαίακας Κέρκυρας 89-58
Οι γηπεδούχοι από το πρώτο λεπτό πήραν τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης παίζοντας καλή άμυνα και βρίσκοντας πολύ εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι έκλεισαν την 1η περίοδο στο +18 (27-9). Δεν άλλαξε κάτι στο 2ο δεκάλεπτο με τους κυανόλευκους να ανεβάζουν συνεχώς την υπέρ τους διαφορά φτάνοντας στο τέλος του πρώτου μέρους με το σκορ στο 45-19. Η υπόθεση νίκη είχε κλείσει με το δεύτερο ημίχρονο να αποτελεί τυπική διαδικασία. Το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +28 (66-38), με τη Νίκη Βόλου να φτάνει τελικά σε ακόμη ένα εύκολο ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 89-58.

Δεκάλεπτα: 27-9, 45-19, 66-38, 89-58

NΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Καραγεώργος, Σαριμπαλίδης 3 (1), Αναγνωστίδης 7 (1), Σιμάκης 12, Ακούνια 14, Κουτίνας 17 (1), Βερτζάγιας 21 (3), Παρασκευάς 2, Βαλής, Δελεντζές 8, Μαυροφώτης 5 (1).

Ικαροι Τρικάλων-Ολυμπιακός Β. 100-63
Δύσκολο έργο είχε ο Ολυμπιακός Βόλου και όπως αποδείχθηκε δεν μπόρεσε να φύγει από α Τρίκαλα με κάτι θετικό. Οι Ικαροι από το 1ο δεκάλεπτο έχτισαν μία διαφορά με το τέλος του δεκαλέπτου να τους βρίσκει στο +9 (24-15). Στη 2η περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι καλύτεροι και τρέχοντας ένα επιμέρους 30-14 στο δεκάλεπτο πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με μία μεγάλη διαφορά 25 πόντων (54-29). Δεν άλλαξαν πολλά στην 3η περίοδο με τους Ικάρους να έχουν τον έλεγχο και να προηγούνται στο 30’ με 82-51. Το τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης ήταν καθαρά διαδικαστικό με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην τελική επικράτηση με σκορ 100-63.

Δεκάλεπτα: 24-15, 54-29, 82-51, 100-63

ΊΚΑΡΟΙ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Σδράκας): Φρύδας, Βλάχος 4, Κολότσιος 13(3), Κρεμμύδας 5(1), Κατσαρές 26(5), Τζορμπατζάκης 5(1), Ραμίδης, Μέξης 13, Μπάρδας 6, Γκιουλέκας 17(2), Μακρής 11(1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Βλιώρας): Χροναίος, Μπεκρής 3, Μπούρας 2, Ιλτσόγλου 17(2), Μπόγδανος 7, Μπουσκολίτης Φ., Μπουσκολίτης Β. 18(2), Σκαμάγκας 1, Ευτυχίδης 1, Μούμογλου 14.