Με νίκες συνέχισαν ΓΣ Αλμυρού και Αγριά

με-νίκες-συνέχισαν-γσ-αλμυρού-και-αγρι-213476

Δε δυσκολεύτηκαν να επιβληθούν των αντιπάλων τους οι ομάδες που οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος. Ο Αλμυρός επικράτησε άνετα του ΓΣ Βόλου με 73-41, με την Αγριά να περνάει ένα εύκολο απόγευμα στη Λάρισα απέναντι στον Σπάρτακο (40-70). Ο Αιολικός δε συνάντησε αντίσταση από τη Νίκαια 2012 (88-49), ενώ ο Ιωνας χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να κάμψει την αντίσταση του Φοίβου. Τέλος, ο Ελευθεριακός νίκησε άνετα με 57-42 την ΑΕΒΔ.

ΓΣ Αλμυρού-ΓΣ Βόλου 73-41
Από το 1ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης, με πιεστική άμυνα, χτίζοντας γρήγορα μία διαφορά η οποία έφτασε σε διψήφιο νούμερο με τη λήξη της περιόδου (16-5). Η υπεροχή του Αλμυρού συνεχίστηκε και στη 2η περίοδο με τους γηπεδούχους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 29 πόντους (41-12). Δεν άλλαξε κάτι στο 3ο δεκάλεπτο με τον Αλμυρό να συντηρεί το προβάδισμά του πάνω από τους 20 πόντους με το σκορ στο 30’ να είναι στο 58-33. Καθαρά διαδικαστική η τελευταία περίοδος με τους αλμυριώτες να φτάνουν σε ακόμη ένα ροζ φύλλο με τελικό σκορ 73-41.

Δεκάλεπτα: 16-5, 41-12, 58-33, 73-41

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Κοντοστάθης 10(2), Μυλωνάς 2, Μαμούρας 9, Παπούλιας 10(1), Συνάζος 8(2), Γιωτόπουλος 5(1), Παπακωνσταντίνου 4, Γώγουλας 9(1), Τσαβές 7, Βαλαμούτης 9(1)

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Τύμπας-Ντάκης): Κοντογιάννης 1, Κυριαζής 2, Νικολαΐδης, Κορτέσης 2, Μούτσιος 6(1), Χατζόπουλος, Δραγατζίκης 6(1), Σταθούρος 8, Κουτσομπόρης 3(1), Κουρουπάκης 4, Παλάσκας 6, Τσίρος

Σπάρτακος-Αγριά 40-70
Η Αγριά ξεκίνησε μουδιασμένα το ματς σκοράροντας με το… σταγονόμετρο με τον Σπάρτακο να κλείνει την 1η περίοδο μπροστά με 11-9. Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν επιθετικά, βρίσκοντας εύκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι παίρνοντας διψήφια διαφορά για να τελειώσουν το ημίχρονο στο +12 (21-33). Στην 3η περίοδο, η Αγριά συνέχισε να είναι καλύτερη και στις δύο άκρες του παρκέ, αυξάνοντας το υπέρ της προβάδισμα με το σκορ στο 30’ να είναι στο 32-54. Η τελευταία περίοδος αποδείχθηκε διαδικαστική με την Αγριά να φτάνει εύκολα στην τελική επικράτηση με 40-70.

Δεκάλεπτα: 11-9, 21-33, 32-54, 40-70

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Βαρδακούλης): Φλώρος, Καραγιάννης 10, Αθανασόπουλος 7(1), Παπαϊωάννου, Χατζαρίδης, Φαρμακάς 2, Γκουντελάκης 6, Φαρμάκης 2, Χαιρετίδης 1, Πάσχος 6, Χρόνης, Ντικούδης 6

ΑΓΡΙΑ (Στεργιόπουλος): Ιλτσογλου 1, Καλογερόπουλος 21(4), Καραμανλής 11(1), Παλάσκας, Μητρουλάς 20(5), Αγκρής, Κοψιαλης 3(1), Καραθάνος 1, Κωστόπουλος, Χαρχαρής 13

Αιολικός-Νίκαια 2012 88-49
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα παίρνοντας μία μικρή διαφορά την οποία κράτησαν μέχρι και το τέλος του 1ου δεκαλέπτου (20-12). Στη 2η περίοδο, ο Αιολικός συνέχισε να είναι καλύτερος ανεβάζοντας την υπέρ του διαφορά πάνω από τους 10 πόντους με την κόρνα λήξης του ημιχρόνου να τον βρίσκει μπροστά με +13 (40-27). Στο 3ο δεκάλεπτο οι βολιώτες κυριάρχησαν πλήρως μέσα στο παρκέ και κάνοντας ένα επιμέρους 22-9 εκτόξευσαν το προβάδισμά τους στους 26 πόντους (62-36), τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού με τον Αιολικό να κερδίζει με 88-49 καλύπτοντας με ευκολία και το -18 του πρώτου αγώνα στη Νίκαια.

Δεκάλεπτα: 20-12, 40-27, 62-36, 88-49

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Μάνος): Λογοδότης 8, Κουτσούκης, Καραγιώργος 9, Στρέζος, Σαμαράς 12(2), Σούλης 24(5), Γεωργατζής 10(3), Κολτσιδόπουλος, Παπανικολάου 3, Διαμάντης 6, Παπαστρατής 4, Βαγιόπουλος 12

ΝΙΚΑΙΑ 2012 (Μπελαλίδης): Καμζέλας 9, Μοσχοβίτης 3, Γάκης, Κουραμάς 10, Μανωλόπουλος, Αρσενίου 3, Ουζούνης 5(1), Λύτρας 6, Δημητρίου, Κομπογιαννόπουλος, Αμπντάλα, Πασχάλης 13(1)

Ιωνας-Φοίβος Γιαν. 88-67
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στην αρχή του ματς στο σκορ, έχοντας καλό ρυθμό επιθετικά, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν την 1η περίοδο να προηγούνται με την μικρότερη δυνατή διαφορά (17-18). Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ιωνας εμφανίστηκε καλύτερος παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +7 (35-28). Στην 3η περίοδο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους επεκτείνοντας το προβάδισμά τους πάνω από τους 20 πόντους κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +23 (64-41). Δεν άλλαξε κάτι στην 4η περίοδο με τον Ιωνα να φτάνει με άνεση μέχρι το τελικό 88-67.

Δεκάλεπτα: 17-18, 35-28, 64-41, 88-67

ΙΩΝΑΣ (Πρέκας): Κουμπούνης 8(2), Σιδερής, Πρέκας 9(1), Ζήσης 10(2), Αναστασιάδης 12, Μαντζουράνης 11(1), Παλαμιώτης, Τζήμας 16(1), Καραμπάτης 2, Χρηστομάνος, Παυλόπουλος 10, Στάμος 10

ΦΟΙΒΟΣ ΓΙΑΝ. (Γρίβας): Πουτσιάκας 2, Κουρής 16(2), Τρασάς, Παπανικολάου 5(1), Μουστέλης 17, Γρίβας 5(1), Καραδήμος 1, Τζιόλας, Τριανταφυλλίδης, Γουμενόπουλος, Χαλκιάς 21

Ελευθεριακός-ΑΕΒΔ 57-42
Οι γηπεδούχοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα από την αρχή με το 1ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 18-15. Οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ και στη 2η περίοδο με τον Ελευθεριακό να έχει, με το τέλος του ημιχρόνου, μία μικρή διαφορά 3 πόντων (30-27). Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και σε άμυνα και σε επίθεση και με σκορ δεκαλέπτου 21-9 πήραν προβάδισμα 15 πόντων (51-36). Στο τελευταίο κομμάτι του ματς οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες με τον Ελευθεριακό να συντηρεί τη διαφορά σε διψήφια νούμερα και να φτάνει μέχρι το τελικό 57-42.

Δεκάλεπτα: 18-15, 30-27, 51-36, 57-42
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΚΟΣ

ΑΕΒΔ (Σιδηρόπουλος): Ζούρης 6, Βλάχος 3, Γκουντόπουλος 7, Γ. Νικολής 15(1), Μπανιάς 7(1), Πουλίτσης 2, Τσινίκας 2, Χαρχαρής, Χ. Νικολής, Χατζηεφραιμίδης