Σημαντικές επιτυχίες για Νίκη και Ολυμπιακό

σημαντικές-επιτυχίες-για-νίκη-και-ολυ-275868

Αν και καρδιοχτύπησε στα τελευταία λεπτά η Νίκη Βόλου κατάφερε να φτάσει σε ακόμη μία νίκη, αυτή τη φορά απέναντι στους Ικαρους Τρικάλων, και να μείνει έτσι στα… ψηλά πατώματα της βαθμολογίας της Γ’ Εθνικής μπάσκετ των ανδρών, ενώ ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε μεγάλες δυσκολίες στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τους Αετούς Βέροιας παίρνοντας ένα διπλό-χρυσάφι με σκορ 72-61.

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Την επόμενη αγωνιστική οι κυανόλευκοι δοκιμάζονται στην έδρα της Μελίκης, με τους ερυθρόλευκους να φιλοξενούν στο ΕΑΚ Βόλου την Αναγέννηση Καρδίτσας.

Νίκη Βόλου-Ικαροι Τρικάλων 79-78
Οι κυανόλευκοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και στις δύο πλευρές του γηπέδου και έκλεισαν την 1η περίοδο με διψήφια υπέρ τους διαφορά (24-14). Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανεβάσουν ρυθμό με τη Νίκη όμως να διατηρεί τον πρώτο λόγο και να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 41-34. Το 3ο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες κάτι που αποδεικνύει και το επιμέρους 19-19 της περιόδου, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το +7 (60-53). Το τελευταίο δεκάλεπτο επιφύλασσε ένα μεγάλο ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να κλέψουν το ματς, με τη Νίκη όμως να δείχνει ψύχραιμη και να κατορθώνει να φτάσει σε ένα σημαντικό ροζ φύλλο με 79-78.

Δεκάλεπτα: 24-14, 41-34, 60-53, 79-78

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος): Βερτζάγιας1, Καραγεώργος 5 (1), Σιμάκης 4, Ακούνια-Ρόχας, Κουτίνας 21, Τσώλης 12 (1), Τάσσος 26, Δελεντζές, Σταυροθεόδωρος, Σσαριμπαλίδης 10 (2), Αναγνωστίδης.

ΙΚΑΡΟΙ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Σδράκας): Μέξης 1, Μπαρμπαρούσης 3, Φρυδάς, Βλάχος 17 (1), Κολότσιος 9 (3), Κρεμμύδας 7 (2), Κατσαρές 18 (3), Τζορμπατζάκης, Ραμμίδης, Γεωργόπουλος 4, Μπάρδας 3, Μακρής 16 (1).

Αετοί Βέροιας-Ολυμπιακός Β. 61-72
Οι φιλοξενούμενοι πήραν από το πρώτο λεπτό τα ηνία του παιχνιδιού και πήγαν γρήγορα σε διψήφιο προβάδισμα με το 1ο δεκάλεπτο να τελειώνει με σκορ 12-23. Στη 2η περίοδο ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο των πραγμάτων με τους γηπεδούχους να μειώνουν ελάχιστα τη διαφορά και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 31-38. Η ίδια εικόνα διατηρήθηκε και στην 3η περίοδο με τους ερυθρόλευκους να συντηρούν μία διαφορά κοντά στους 10 πόντους με το σκορ στο 30’ να είναι στο 46-55.Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στην τελευταία περίοδο με τον Ολυμπιακό να φτάνει με σχετική άνεση μέχρι το τελικό 61-72 και τη δεύτερη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα.

Δεκάλεπτα: 12-23, 31-38, 46-55, 61-72

ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τυριακίδης): Τρομπούκης, Σιδηρόπουλος, Γιαννουζάκος 7(1), Γκεκόπουλος 19, Κουσιάντζας 4, Σταυρουλάκης 6(1), Μαραπίδης 13(3), Αλευρίδης, Ιωσηφίδης 10(2), Γκανάς 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Βλιώρας): Μπεκρής 7, Μπούρας, Ιλτσόγλου 18(2), Καραμήτσος, Μπόγδανος 20(3), Αγγελοκωστόπουλος, Μπουσκολίτης 7, Σκαμάγκας, Ευτυχίδης 2, Σπανόπουλος, Μούμογλου 19(2), Χροναίος.