Συνεχίζουν πρωτοπόροι και αήττητοι Αγριά και ΓΣΑ

συνεχίζουν-πρωτοπόροι-και-αήττητοι-α-315988

Το 3/3 έκαναν Αγριά και Αλμυρός συνεχίζοντας την αήττητη έως τώρα πορεία τους στο πρωτάθλημα. Η Αγριά δεν συνάντησε κάποιο πρόβλημα με αντίπαλο τον Σπάρτακο (82-45), με τον Αλμυρό να κάμπτει την σθεναρή αντίσταση του ΓΣ Βόλου στην 4η περίοδο και να φεύγει με το διπλό με 68-61.

Δυνατό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες έγινε ανάμεσα σε ΑΕΒΔ και Ελευθεριακό με τους πορτοκαλί να κερδίζουν με 62-60, ενώ ο Ιωνας πλήρωσε την κακή του εικόνα στα τελευταία λεπτά και ηττήθηκε με 84-76 από τον Φοίβο στη Λάρισα. Τέλος, ο Αιολικός δεν τα κατάφερε με αντίπαλο τη Νίκαια 2012 χάνοντας με 76-58.

ΓΣ Βόλου-ΓΣ Αλμυρού 61-68
Ανταγωνιστικός για 30 λεπτά ήταν ο Γυμναστικός κόντρα στον Αλμυρό με τους αλμυριώτες να φεύγουν τελικά με το διπλό από το Βάκης Παρασκευόπουλος. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εξαιρετικά στην άμυνα επιτρέποντας μόλις 9 πόντους με την 1η περίοδο να τελειώνει στο 14-9. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός συνέχισε την καλή του αμυντική λειτουργία και κατόρθωσε να αυξήσει και την αρχική του διαφορά πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με +9 (30-21). Στην 3η περίοδο οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την κατάσταση και βρήκαν ρυθμό επιθετικά με το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου να είναι στο 47-44. Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης φάνηκε η εμπειρία των παικτών του Αλμυρού οι οποίοι κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό αποτέλεσμα το 61-68.

Δεκάλεπτα: 14-9, 30-21, 47-44, 61-68

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Τύμπας-Ντάκης): Νικόπουλος, Αυλογιάρης, Ντάκης 6, Κορτέσης 8, Μούτσιος, Χατζόπουλος 14, Δραγατζίκης 15(2), Σταθούρος 6, Νικολαΐδης, Κουρουπάκης 2, Κυριαζής 2, Τσίρος 8(2)

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Κοντοστάθης 26(5), Μυλωνάς, Μαμούρας 8, Παπούλιας 9, Συνάζος, Παπακωνσταντίνου, Γιωτόπουλος 12(1), Τοκατλίδης, Θέος, Γώγουλας 4, Τσαβές 2, Βαλαμούτης 7

Αγριά-Σπάρτακος 82-45
Εύκολο απόγευμα για την Αγριά η οποία διέσυρε με 82-45 τον Σπάρτακο. Από την αρχή οι γηπεδούχοι βρήκαν καλό ρυθμό επιθετικά και επέβαλαν τον ρυθμό τους με την 1η περίοδο να κλείνει στο 21-14. Στο 2ο δεκάλεπτο η Αγριά συνέχισε σε υψηλό τέμπο με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να ακολουθήσουν με το ημίχρονο να βρίσκει τους γηπεδούχους στο +20 (43-23). Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε και στο 3ο δεκάλεπτο με την Αγριά να έχει τον πλήρη έλεγχο της κατάστασης και τη διαφορά να ανεβαίνει συνεχώς με το σκορ στο 30’ να έχει φτάσει στο 64-32. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική με τους γηπεδούχους να φτάνουν πολύ εύκολα μέχρι και το τελικό 82-45.

Δεκάλεπτα: 21-14, 43-23, 64-32, 82-45
ΑΓΡΙΑ (Στεργιόπουλος): Ιλτσογλου 8(2), Καλογερόπουλος 13(1), Καραμανλής 24(4), Παλάσκας 5, Διγενής 9(1), Κοψιαλής 3(1), Καραθάνος 5(1), Αγκρής 1, Κωστόπουλος 4, Χαρχαρής 10
ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Βαρδακούλης): Καραγιάννης 5(1), Αθανασόπουλος 9(1), Λάιος 6(2), Χατζαρίδης, Καλέτσιος 6, Φαρμακάς 5, Γκουντελάκης 2, Φαρμάκης, Χαιρετίδης 10(3), Πάσχος, Ντικούδης 2

Φοίβος Γιαν.-Ιωνας 84-76
Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο από την αρχή με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ με τον Ιωνα να προηγείται με 17-18 στο τέλος της 1ης περιόδου. Το ίδιο μοτίβο και στο 2ο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα κλείνοντας το ημίχρονο και πάλι μπροστά με μόλις 1 πόντο (39-40). Δεν άλλαξε τίποτα στην 3η περίοδο με τους παίκτες του Λάμπρου Πρέκα να έχουν +4 (60-64) στο 30’. Ο Ιωνας ξεκίνησε πολύ καλά το τελευταίο δεκάλεπτο όπου και προηγήθηκε μέχρι και με +9, σ’ εκείνο το σημείο όμως έπαθε… μπλακ-άουτ και δεχόμενος ένα σερί 22-5 στα τελευταία 7 περίπου λεπτά έφυγε ηττημένος από τη Λάρισα με σκορ 84-76.

Δεκάλεπτα: 17-18, 39-40, 60-64, 84-76
ΦΟΙΒΟΣ ΓΙΑΝ.: Μπαράκος, Ψύρρας, Καραδήμος, Παπανικολάου 17(2), Ρηγόπουλος 11, Μουστέλης 6, Μπίνας 14(1), Πουτσιάκας 10(1), Τράσας, Τριανταφυλλίδης 2, Τζιόλας, Χαλκιάς 24
ΙΩΝΑΣ (Πρέκας): Κουμπούνης 3(1), Σιδερής 1, Πρέκας 2, Ζήσης 15(1), Πάντος, Μαντζουράνης 23, Αναστασιάδης 13(2), Χριστάκης, Φοινικόπουλος, Χρηστομάνος 2, Παυλόπουλος 11(2), Στάμος 6

Νίκαια 2012-Αιολικός 76-58
Δεν μπόρεσε να αντέξει και στα 2 ημίχρονα ο Αιολικός χάνοντας τελικά με 76-58 από τη Νίκαια 2012. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά στο ματς με τον Αιολικό να έχει ένα μικρό προβάδισμα 2 πόντων (15-17) στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου. Δεν άλλαξε κάτι στη 2η περίοδο με τις ομάδες κοντά στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να διατηρούν ένα ισχνό προβάδισμα μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου (30-32). Στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να ελέγξουν τα πράγματα με το σκορ στο 30’ να είναι 47-41. Η ανωτερότητα της ομάδας της Νίκαιας συνεχίστηκε και στο 4ο δεκάλεπτο με τους νικαιώτες να αυξάνουν και την υπέρ τους διαφορά σε διψήφια νούμερα μέχρι το τελικό 76-58.

Δεκάλεπτα: 15-17, 30-32, 47-41, 76-58

ΝΙΚΑΙΑ 2012 (Μπελαλίδης): Καμζέλας 7, Μοσχοβίτης, Κουραμάς 7, Παναγιώτου, Τουρναβίτης 12(2), Αρσενίου, Ουζούνης 8(2), Κατσιλούλης 2, Γάκης, Πασχάλης 17(3), Μπλιάτζας 23(1), Παπαδόπουλος

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Μάνος): Παπαστρατής, Καραγιώργος 3(1), Σαμαράς 12(2), Λογοδότης 6, Σούλης, Γεωργατζής 22(4), Κολτσιδόπουλος, Παπανικολάου 5, Τσιαπράζης, Σμυρλής, Δαρτιώτης, Στρέζος 2

ΑΕΒΔ-Ελευθεριακός 62-60
Στο τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη η ΑΕΒΔ σ’ ένα πολύ δυνατό ματς με αντίπαλο τον Ελευθεριακό. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ καλύτερα και κατάφεραν να φτιάξουν μία μικρή διαφορά μέχρι και το τέλος της 1ης περιόδου (15-20). Ο Ελευθεριακός συνέχισε να είναι καλύτερος και στο 2ο δεκάλεπτο διατηρώντας ένα μικρό προβάδισμα έως και την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η οποία τον βρήκε προηγούμενο με 29-36. Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισορροπήσουν και να μειώσουν λίγο τη διαφορά με το δεκάλεπτο να κλείνει με 43-46. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και την ΑΕΒΔ να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα στις λεπτομέρειες με σκορ 62-60.

Δεκάλεπτα: 15-20, 29-36, 43-46, 62-60
ΑΕΒΔ (Σιδηρόπουλος): Κουρατίδης 14(1), Μπανιάς 14(1), Ντελής, Χ. Νικολής 1, Ζούρης 4, Χατζηευφραιμίδης, Τσινίκας 7(1), Γ. Νικολής 13(1), Γκουντόπουλος 2, Στρατάκης 1, Βλάχος 6(2), Χαρχαρής
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΚΟΣ (Κρόσμαν-Νασιόπουλος): Ζαφείρης, Χατζηνικολάου 8, Παπαδόπουλος, Μόκας, Ροδολάκης 12, Τσούτσικας, Λουκίδης 6, Κρόσμαν 6, Β. Κέτουλας 21(2), Π. Κέτουλας 7