Μεγάλη…Νίκη κόντρα στον Ερμή Λαγκαδά με 87-81

μεγάληνίκη-κόντρα-στον-ερμή-λαγκαδά-523365

Τεράστιας σημασίας επιτυχία για τους κυανόλευκους οι οποίοι επικράτησαν του Ερμή Λαγκαδά με 87-81 κάνοντας ένα μεγάλο βήμα για την παραμονή στην κατηγορία. Την επόμενη αγωνιστική η Νίκη Βόλου αγωνίζεται εκτός έδρας απέναντι στην Χαλκηδόνα σ’ ένα δύσκολο παιχνίδι που θα κρίνει πολλά για το μέλλον των κυανόλευκων.

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά την αναμέτρηση με καλό ρυθμό στην επίθεση παίρνοντας γρήγορα μία καλή διαφορά την οποία διατήρησαν μέχρι και το τέλος της 1ης περιόδου (13-21). Στη 2η περίοδο οι κυανόλευκοι ανέβασαν στροφές και στις δύο άκρες του παρκέ, βρίσκοντας πολύ εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, και με ένα επιμέρους 27-18 στο δεκάλεπτο πήγαν προηγούμενοι στο ημίχρονο με 40-39. Στο 3ο δεκάλεπτο Νίκη και Ερμής ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ σε ένα απολύτως ισορροπημένο κομμάτι του παιχνιδιού, με το τέλος της περιόδου να βρίσκει τους δύο αντιπάλους ισόπαλους στους 61 πόντους. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι φάνηκαν πιο αποφασισμένοι να φτάσουν σε μία πολύ σημαντική, για τους ίδιους, νίκη και συνεχίζοντας σε εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 87-81.

Νίκη Βόλου-Ερμής Λαγκαδά 87-81