Μεγάλη νίκη για Ιωνα, υποβιβασμός για Σκιάθο

μεγάλη-νίκη-για-ιωνα-υποβιβασμός-για-σ-567877

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Ιωνας κόντρα στην Αγριά κλειδώνοντας την 3η θέση της βαθμολογίας και την τελευταία αγωνιστική πηγαίνει στον Αλμυρό για να τα παίξει όλα για όλα, ενώ ο Αλμυρός επικράτησε εκτός έδρας του Αιολικού με 50-41.

Η ΑΕΒΔ ηττήθηκε από τον Μύτικα στη Λάρισα με τις δύο ομάδες να ξαναδίνουν ραντεβού, μετά τη λήξη της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, για αγώνα play-out, ενώ η Ανάληψη με το διπλό απέναντι στον ΓΣ Σκιάθου έμεινε ζωντανή στην υπόθεση παραμονή, με τους νησιώτες να υποβιβάζονται οριστικά.

Ιωνας-Αγριά 71-64
Σ’ ένα ματς που ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια ο Ιωνας πήρε τη νίκη η οποία του επιτρέπει να παίξει… τα ρέστα του την τελευταία αγωνιστική στον Αλμυρό για τη 2η θέση. Στο 1ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι παίζοντας πολύ καλή άμυνα επέτρεψαν μόλις 8 πόντους στην Αγριά με την περίοδο να τελειώνει στο 16-8. Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό και ισορρόπησαν το παιχνίδι με τον Ιωνα να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος με την μικρή διαφορά των 2 πόντων (34-32). Στο 3ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να έχουν στο 30’ την μικρότερη δυνατή διαφορά (52-53). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ιωνας ανέβασε στροφές και στις δύο άκρες του παρκέ και κάνοντας ένα επιμέρους 19-11 έφτασε σ’ ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ το 71-64. Η νίκη των γηπεδούχων αφιερώνεται στον Δημήτρη Τζήμα, ο οποίος υπέστη ρήξη πρόσθιου χιαστού και θα επιστρέψει στους αγωνιστικούς χώρους σε έξι μήνες.

Δεκάλεπτα: 16-8, 34-32, 52-53, 71-64

ΙΩΝΑΣ (Πρέκας): Κουμπούνης, Φωτιάδης 3(1), Γουσιόπουλος, Κορδάτος, Ευτυχίδης 14(2), Πάσχος, Φαρμάκης, Μπεκρής 13(2), Βασιλείου 10, Φοινικόπουλος, Παυλόπουλος 25(3), Γεωργόπουλος 6

ΑΓΡΙΑ (Βλιώρας): Καζεπίδης, Καλογερόπουλος 17, Καραμανλής 10, Κοντάκης 7(1), Μαλαματίνης, Θεοδώρου, Κοψιαλής 13, Καραθάνος 2, Μητρουλάς 15(3)

Αιολικός-ΓΣ Αλμυρού 41-50
Δυσκολεύτηκε αλλά τελικά έκαμψε την αντίσταση του Αιολικού ο Αλμυρός ο οποίος επικράτησε με 50-41. Στην 1η περίοδο οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν το δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλή (17-18). Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αλμυρός έσφιξε την άμυνά του και ανέβασε σταδιακά την υπέρ του διαφορά φτάνοντας στο ημίχρονο με διψήφιο προβάδισμα με το σκορ στο 22-32. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ξαναμπήκαν στην διεκδίκηση του ματς μειώνοντας στο 30’ τη διαφορά στους 2 πόντους (39-41). Ο Αλμυρός αν και δυσκολεύτηκε διατήρησε το προβάδισμά του μέχρι και το τέλος φτάνοντας στη νίκη με 41-50.

Δεκάλεπτα: 17-18, 22-32, 39-41, 41-50

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Μάνος): Λογοδότης 8(2), Αντωνίου 5(1), Μπούρας, Παππάς, Σούλης 14(2), Γεωργατζής 7(1), Διαμάντης, Παπανικολάου, Τσιαπράζης 5(1), Σμυρλής, Δαρτιώτης 2 Στρέζος

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 12(1), Μυλωνάς, Μαμούρας, Παπούλιας 18(1), Παπαβαΐτσης, Ράπτης, Παπακωσταντίνου, Βλήτσιος 7, Θέος, Γώγουλας, Χατζής, Βαλαμούτης 9

Μύτικας-ΑΕΒΔ 67-66

Αν και βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 16 πόντους η ΑΕΒΔ προσπάθησε μέχρι τέλους να πάρει το ματς με τον Μύτικα να κερδίζει τελικά με 67-66. Η 1η περίοδος κύλησε με τους δύο αντιπάλους κοντά στο σκορ με τον Μύτικα να προηγείται με 18-15. Στο ίδιο μοτίβο και η 2η περίοδος με τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα ισχνό προβάδισμα και να πηγαίνουν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ τους 33-30. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Μύτικας ανέβασα στροφές και μαζί και τη διαφορά η οποία έφτασε, και ξεπέρασε, τους 10 πόντους με το σκορ στο 30’ να είναι στο 55-45. Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν με ό,τι είχαν και δεν είχαν, κατόρθωσαν με υπερπροσπάθεια να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης αλλά τελικά να μην τα καταφέρνουν με τον Μύτικα να κερδίζει στο νήμα με 67-66.

Δεκάλεπτα: 18-15, 33-30, 55-45, 67-66

ΜΥΤΙΚΑΣ (Παπαϊωάννου): Σιαμέτης 10(1), Κοντογιάννης 6, Ντάφος 12(2), Τσιμούρτος 5, Γκατζούνης, Τοπαλούδης 21, Σκύφτας 7, Γκουλιάκος 6

ΑΕΒΔ (Σιδηρόπουλος): Κουρατίδης 11(3), Μπανιάς 2, Ζαμπέτογλου 6(2), Ιωαννίδης 18, Μαντζουράνης 12, Νικολής, Χαρχαρής, Ν. Βλάχος, Γκουντόπουλος 17(2), Θ. Βλάχος

ΓΣ Σκιάθου-Ανάληψη 73-78
Η Ανάληψη έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της παραμονής στην Α1 ΕΣΚΑΘ με το διπλό στη Σκιάθο, με τους νησιώτες να υποβιβάζονται στην Α2. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν καλό επιθετικό ρυθμό από την αρχή και έφτιαξαν μία μικρή με την 1η περίοδο να κλείνει στο 16-20. Η διαφορά όλο και μεγάλωνε στο 2ο δεκάλεπτο με την Ανάληψη να παίρνει τον έλεγχο και να ολοκληρώνει το πρώτο μέρος στο +11 (38-49). Το σκηνικό δεν άλλαξε στην 3η περίοδο με τους φιλοξενούμενους να έχουν τα ηνία της αναμέτρησης και το σκορ στο 30’ να είναι στο 53-65. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στο τελευταίο κομμάτι του ματς με την Ανάληψη να φτάνει σε μία σημαντική επικράτηση με σκορ 73-78.

Δεκάλεπτα: 16-20, 38-49, 53-65, 73-78

ΓΣ ΣΚΙΑΘΟΥ (Κρίτσαλος): Γραμματικός, Τζούμας, Τσιμπλιαράκης 4(1), Λεκάι 15, Πεζάτος, Ζαφείρης 17(1), Παπαδάκης 7, Κοντός, Καζαρτσιάδης, Μουτζούρης 7(1), Σανίδας 4, Χαρανάς 19(1)

ΑΝΑΛΗΨΗ (Τύμπας): Πρέκας, Ανέστης, Γαλανάκης 7(2), Αλεξίου 10(2), Κουτσονοβάκης 4, Παπαϊωάννου, Ευαγγελινός 30(2), Τύμπας, Μπακίρης, Λουκίδης 8(1), Βούλγαρης, Στάμος 19