Με το διπλό έφυγε από την Καλαμπάκα ο Ολυμπιακός

με-το-διπλό-έφυγε-από-την-καλαμπάκα-ο-ολ-585608

Τα εύκολα δύσκολα πήγε να κάνει στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός ο οποίος έφυγε τελικά με τη νίκη από την Καλαμπάκα με 79-76. Οι ερυθρόλευκοι την επόμενη αγωνιστική υποδέχονται στο ΕΑΚ τον ΑΟΚ Βέροιας

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση παίρνοντας τον έλεγχο του ματς και φτιάχνοντας μία διαφορά 7 πόντων (13-20) με το τέλος της 1ης περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο στο ματς, με τη διαφορά να διατηρείται στους 6-8 πόντους και τους ερυθρόλευκους να κλείνουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 34-40. Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός ανέβασε κι άλλο ρυθμό με τη διαφορά να πηγαίνει σε διψήφια νούμερα και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 48-59 κι όλα έδειχναν να είχαν κριθεί. Ο Ολυμπιακός έδειξε να… επαναπαύεται στα πολύ καλά 30 λεπτά που έκανε επιτρέποντας στους γηπεδούχους να μειώσουν στο σκορ στην τελευταία περίοδο, αλλά με σοβαρότητα στα τελευταία λεπτά έφτασε τελικά στη νίκη με σκορ 76-79.

ΑΟ Καλαμπάκας-Ολυμπιακός Β. 76-79

Δεκάλεπτα: 13-20, 34-40, 48-59, 76-79

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Γκουγκουτούδης): Στύλλας 11(1), Ιλτσογλου 12(1), Μπόγδανος 26(3), Κωστούλας 11(1), Μπουσκολίτης 4, Σκαμάγκας 13(3), Αναστασόπουλος, Χαρχαρής, Λουλούδης 2

Νέα ήττα των γυναικών

Ο Ολυμπιακός Βόλου φιλοξενήθηκε από την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου, το μεσημέρι της Κυριακής, με τις Θεσσαλονικείς να μην αφήνουν περιθώρια από την αρχή της αναμέτρησης στην ομάδα του Κώστα Δέρβου να ελπίζει σε κάτι καλό στην αναμέτρηση, νικώντας την με 77-38.

Δεκάλεπτα: 31-5, 40-19, 51-31, 77-38

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ (Μύρβαλη-Καμπίτση): Εμμανουηλίδου, Κωστανάκη 17(3), Τσαλή 2, Κουλακιώτη 9, Καλομιτσίνη 2, Κανέλλογλου 4, Παπαδάκη 4, Τζιότζιου 21, Τσελεμπή 7, Νάστου 11

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Δέρβος): Τσουκαλά, Γκρίνια, Κανελλοπούλου 8, Λιόλιου, Παρασχάκη, Αρτεμισίου 17(2), Σιουμουρέκη 2, Ντόβα 11