Νίκες για ΓΣ Βόλου και Ίωνα στα τοπικά ντέρμπι της ΕΣΚΑΘ

νίκες-για-γσ-βόλου-και-ίωνα-στα-τοπικά-ν-650130

Ο Γυμναστικός και ο Ιωνας ήταν οι κερδισμένοι των τοπικών ντέρμπι, κόντρα σε Αιολικό και ΑΕΒΔ αντίστοιχα, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΘ. Ο Αλμυρός δεν μπόρεσε να φύγει με νίκη από τη Λάρισα όπου ηττήθηκε από τον Αετό με 67-61, σε μεγάλο ντέρμπι εξελίχθηκε η αναμέτρηση του Κεραυνού με την Αγριά στη Λάρισα με τους φιλοξενούμενους να χάνουν με 80-77, ενώ η Ανάληψη έχασε από τον Μύτικα με 79-59 ο οποίος πέτυχε κόντρα στους βολιώτες την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Αιολικός-ΓΣ Βόλου 51-64
Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης φτάνοντας τελικά στη νίκη με διαφορά 13 πόντων. Στο ξεκίνημα ο Γυμναστικός είχε ένα μικρό προβάδισμα με τους γηπεδούχους να μένουν όμως κοντά στο σκορ και την 1η περίοδο να κλείνει στο 10-13. Στη 2η περίοδο η εικόνα έμεινε ίδια με τους φιλοξενούμενους να συντηρούν μικρές διαφορές και να πηγαίνουν στην ανάπαυλα προηγούμενοι με +5 (26-31). Τίποτα δεν άλλαξε ούτε στο 3ο δεκάλεπτο με τον Γυμναστικό να μένει σταθερά στο προβάδισμα με το σκορ στο 30’ να είναι στο 39-46. Στην τελευταία περίοδο η διαφορά άνοιξε πάλι με τους γηπεδούχους να φαίνεται πως έμειναν από δυνάμεις και τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο ροζ φύλλο με σκορ 51-64.

Δεκάλεπτα: 10-13, 26-31, 39-46, 51-64
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Μάνος): Ζαρνακούπης 2, Λογοδότης 2, Σαμαράς 5, Παλάσκας, Σούλης 21(4), Γεωργατζής, Κολτσιδόπουλος, Παπανικολάου 5(1), Μπούρας 16(1), Δαρτιώτης, Βαγιόπουλος, Στρέτζος
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κουτσομπόρης, Κορτέσης, Αναστασιάδης 9(3), Ζήσης 11(2), Μούτσιος, Χατζόπουλος 5, Ντάκης 3(1), Σταθούρος, Τετζεράκης 4, Κουρουπάκης 2, Παλάσκας 2, Ζαρογιάννης 28(2)

Κεραυνός Λ.-Αγριά 80-77
Σε μεγάλο ντέρμπι εξελίχθηκε το παιχνίδι του Κεραυνού με την Αγριά με τους φιλοξενούμενους να μην τα καταφέρνουν στο τέλος και να χάνουν με 80-77. Στο 1ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο παρκέ παίρνοντας γρήγορα μία μικρή διαφορά με το τέλος της περιόδου να τους βρίσκει στο +7 (20-13). Στο 2ο δεκάλεπτο η Αγριά ισορρόπησε την αναμέτρηση και κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το οποίο την βρήκε να έχει το προβάδισμα με 39-41. Στην 3η περίοδο οι δύο αντίπαλοι ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ με τον Κεραυνό να έχει προβάδισμα μόλις 3 πόντων (60-57) στο 30’. Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού με τους λαρισσαίους να δείχνουν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία του ματς και να παίρνουν τελικά τη νίκη με 80-77.

Δεκάλεπτα: 20-13, 39-41, 60-57, 80-77
ΚΕΡΑΥΝΟΣ Λ. (Λιάκος): Παπανικολάου 12(2), Καρατάσιος 13, Σταυροθεοδωρος 17, Πανάγος 5(1), Χάμψας, Λιάκος 17(3), Χαχόπουλος 8(1), Καράτζιος, Μουστέλης, Γεροκώστας, Τάκουλας 2, Νασίκας 6
ΑΓΡΙΑ (Βλιώρας): Καζεπίδης, Καλογερόπουλος 10, Καραμανλής 8(1), Κοντάκης 8(1), Θεοδώρου 4, Μαλαματίνης, Κοψιαλής 14(1), Καραθάνος 8(1), Δραγατζίκης 9, Παπαζήσης, Μητρουλάς 16(2)

Αετός Πλατ.-ΓΣ Αλμυρού 67-61
Ο Αετός ήταν καλύτερος σε όλο το ματς φτάνοντας δίκαια στο τελικό 67-61. Οι φιλοξενούμενοι δεν ξεκίνησαν καθόλου καλά, δεν βρήκαν ποτέ επιθετικό ρυθμό στην 1η περίοδο μένοντας γρήγορα πίσω με διψήφια διαφορά με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 18-6. Στη 2η περίοδο οι δύο ομάδες σκόραραν με… το σταγονόμετρο και με επιμέρους 10-12 στο δεκάλεπτο ο Αλμυρός υπολείπονταν 10 πόντων (28-18) των γηπεδούχων στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο οι αλμυριώτες βρήκαν ρυθμό στην επίθεσή τους με την άμυνά τους όμως να μην μπορεί να περιορίσει τους παίκτες του Αετού με τη διαφορά να έχει ανέβει στους 13 πόντους (50-37) στο 30’. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αλμυρός προσπάθησε να επιστρέψει στην διεκδίκηση του ροζ φύλλου με τον Αετό να καταφέρνει να κρατήσει μέχρι το τέλος και να φτάνει τελικά στη νίκη με σκορ 67-61.

Δεκάλεπτα: 18-6, 28-18, 50-37, 67-61
ΑΕΤΟΣ ΠΛΑΤ. (Σάκκαρης): Ακρίβος, Πιτσαρής 2, Λευκαδίτης, Κρικώνης 17(3), Μαστοροδήμος 3, Σπανός 3(1), Γουρνάρης 21(4), Γκουντελάκης 2, Μαργαριτόπουλος 19(5)
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 11(2), Τοκατλίδης 2, Μαμούρας 9, Παπούλιας 16, Μυλωνάς, Παπαβαιτσης, Παπακωνσταντίνου, Βλήτσιος 12(2), Θέος, Γώγουλας, Χατζής, Βαλαμούτης 11(2)

Μύτικας-Ανάληψη 79-59
Δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική η Ανάληψη στο παιχνίδι κόντρα στον Μύτικα ο οποίος με το άνετο 79-59 πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Από την 1η περίοδο οι γηπεδούχοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους φτάνοντας τη διαφορά στο +10 (24-14) με το τέλος του δεκαλέπτου. Στο 2ο δεκάλεπτο η Ανάληψη βελτίωσε λίγο την εικόνα της μειώνοντας κάπως τη διαφορά με το ημίχρονο να κλείνει στο 38-31. Στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν και πάλι ρυθμό κάνοντας ένα επιμέρους 18-10 στην περίοδο αύξησαν το προβάδισμά τους στο 56-41 στο 30’ τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ήταν διαδικαστικό με την διαφορά να ανεβαίνει κι άλλο για τον Μύτικα φτάνοντας με άνεση στο τελικό 79-59

Δεκάλεπτα: 24-14, 38-31, 56-41, 79-59
ΜΥΤΙΚΑΣ (Παπαϊωάννου): Σιαμέτης 12(1), Ντάφος 22(2), Τσιμούρτος 9(1), Γκατζούνης 2, Κοντογιάννης 11, Τοπαλούδης 10, Ψύρρας 4, Ξυντάρας 9(1)
ΑΝΑΛΗΨΗ (Γαλανάκης): Πρέκας, Γαλανάκης 8(1), Αλεξίου 11(2), Κουτσονοβάκης 2, Κωλέτσης 5(1), Μπακίρης, Τύμπας 11(3), Ανέστης 4, Λουκίδης 9(1), Βούλγαρης 6, Στάμος 3