Δίκαιη ήττα αλλά με παράπονα

δίκαιη-ήττα-αλλά-με-παράπονα-663195

Την τέταρτη συνεχόμενη ήττα και πρώτη για το 2019 γνώρισε χθες στο Κλειστό της Νέας Ιωνίας η Νίκη Βόλου, χάνοντας με 76-84 από το Ανατόλια, για την 12η αγωνιστική της Β’ Εθνικής ανδρών στο μπάσκετ, με τον Καραποστόλου να σημειώνει 40 πόντους με 9 τρίποντα, καταδικάζοντας την προσπάθεια των κυανόλευκων, οι οποίοι είχαν και έντονα παράπονα από τη διαιτησία στο φινάλε.

Χωρίς τον τραυματία Θωμά Γεωργίου οι παίκτες του Λάμπρου Πρέκα πλήρωσαν το νωχελικό τους ξεκίνημα, δεχόμενοι στα πρώτα δύο δεκάλεπτα 28 πόντους μόνο από τον Καραποστόλου, με τη διαφορά να φθάνει ακόμη και στο -15. Στο δεύτερο ημίχρονο

οι γηπεδούχοι πάλεψαν έριξαν τη διαφορά αλλά ποτέ δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν σε απόσταση να πάρουν το παιχνίδι, έχοντας και παράπονα από τη διαιτησία ειδικά μετά την τεχνική ποινή που δόθηκε στον Τσώλη και ενώ η Νίκη πίεζε, ξεσηκώνοντας το γήπεδο.

Σε γενικές γραμμές πάντως η ήττα ήρθε δίκαια από τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας, με τη Νίκη να κρατά την προσπάθεια στην επανάληψη, με τους Κουτίνα (20π.) και Τάσσο (17π.) να προσπαθούν επιθετικά για την ανατροπή.

Η Νίκη ξεκίνησε άσχημα την αναμέτρηση κάνοντας στα τρία πρώτα λεπτά ισάριθμα λάθη με αποτέλεσμα να βρεθεί πολύ γρήγορα πίσω με 2-9. Στη συνέχεια το Ανατόλια διατήρησε με σχετική ευκολία το προβάδισμα που έχτισε από νωρίς με την 1η περίοδο να κλείνει στο 12-22. Το 2ο δεκάλεπτο άρχισε στο ίδιο μοτίβο με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού με το σκορ στο 15’ να είναι στο 24-34.

Οι κυανόλευκοι προσπαθούσαν να μειώσουν όμως με μπροστάρη τον Καραποστόλου το Ανατόλια είχε φοβερό επιθετικό ρυθμό και με μπάζερ τρίποντο στο τέλος του ημιχρόνου, του ίδιου παίκτη, πήρε προβάδισμα 12 πόντων (34-46). Στο πρώτο μισό της 3ης περιόδου οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τα ηνία του αγώνα με τη διαφορά να παραμένει σταθερά σε διψήφιες τιμές και το σκορ, 5’ λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου, να είναι στο 45-55.

Η Νίκη με ατομικές κυρίως ενέργειες έριξε τη διαφορά στους οχτώ (49-57) με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 53-62. Οι κυανόλευκοι ξεκίνησαν καλά στην τελευταία περίοδο μειώνοντας στους 5 (61-66) με 7 λεπτά να απομένουν, οι φιλοξενούμενοι όμως με ένα γρήγορο 5-0 από τον Καραποστόλου ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους 10 (61-71) στο 34’.

Στα τελευταία λεπτά η Νίκη έκανε την τελευταία της προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς, μείωσε ξανά στους 5 (69-74) με γκολ-φάουλ του Τάσσου και 3:05’ να μένουν στο ρολόι, με τους Θεσσαλονικείς όμως να είναι ψύχραιμοι στις τελευταίες κρίσιμες κατοχές και να παίρνουν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 76-84.

Νίκη Βόλου-Ανατόλια 76-84

Διαιτητές: Παπαγερίδης, Μπακάλης.

Δεκάλεπτα: 12-22, 34-46, 53-62, 76-84

ΝΙΚΗ (Πρέκας-Τύμπας): Καραγεώργος 12 (3), Αναγνωστόπουλος, Γιωτόπουλος 2, Τασιούδης 5, Κουτίνας 20 (3), Τσαβές, Τσώλης 8 (1), Τάσσος 17, Φρουσκλιάς 12 (1), Διγενής.

ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Γκαϊτατζής): Νικολαΐδης 2, Αμπατζάς 14 (1), Αράπης, Γαλανίδης 2, Κωνσταντινίδης 2, Ξενιτίδης 6, Ζώτος 8, Μπρούζος 6, Καραποστόλου 40 (9).