Κακή εμφάνιση και ήττα για τη Νίκη Βόλου στη Γέφυρα

κακή-εμφάνιση-και-ήττα-για-τη-νίκη-βόλο-693264

Δεν μπόρεσε να βρει επιθετικό ρυθμό η Νίκη Βόλου σε κανένα σημείο της αναμέτρησης με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να φύγει με κάτι θετικό από τη Γέφυρα χάνοντας από την τοπική ομάδα με 85-72. Τώρα οι κυανόλευκοι υποδέχονται τη ΧΑΝΘ στο κλειστό της Ν. Ιωνίας με μοναδικό στόχο να επιστρέψουν στις νίκες και να διατηρήσουν το εντός έδρας αήττητο που έχουν μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα.

Αποστολή στη Θεσσαλονίκη:

ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

ΚΣ Γέφυρας-Νίκη Βόλου 85-72
Στην 1η περίοδο οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους να κλείνουν το δεκάλεπτο έχοντας την μικρότερη δυνατή διαφορά (19-18). Το παιχνίδι συνέχισε να είναι κλειστό και στο πρώτο πεντάλεπτο της 2ης περιόδου (29-29) με τη Γέφυρα σ’ εκείνο το σημείο να κάνει ένα 7-0 σερί (36-29 με 3:32’) για να κλείσει το ημίχρονο στο 43-39 με 4 σερί πόντους του Τάσου. Στην αρχή του 3ου δεκαλέπτου η Γέφυρα πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (50-39) με 7:40 να απομένουν. Η Νίκη Βόλου κατάφερε να κρατήσει τους γηπεδούχους χωρίς σκορ για κάτι παραπάνω από 4 λεπτά χωρίς όμως να το εκμεταλλευτεί, σκοράροντας μόλις 6 πόντους η ίδια, με αποτέλεσμα η περίοδος να ολοκληρωθεί με τη διαφορά στο +9 για τη Γέφυρα (57-48). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι σε καλύτερο ρυθμό παίρνοντας τη μεγαλύτερη διαφορά τους, μέχρι εκείνη τη στιγμή, στο παιχνίδι στο 33’ (65-52). Η Νίκη προσπάθησε με πίεση σε όλο το γήπεδο για την μεγάλη ανατροπή με τους γηπεδούχους να συντηρούν τη διαφορά που είχαν χτίσει μέχρι το τέλος φτάνοντας στο ροζ φύλλο με σκορ 85-72.

Δεκάλεπτα: 19-18, 43-39, 57-48, 85-72

ΚΣ ΓΕΦΥΡΑ (Αλμπάνης): Πουλιανίτης 10(1), Καραγιαννάκης , Ψευτόγκας 5(1), Καταβαίνης 5(1), Ζιάκας 4, Σιώμος 13, Ευσταθιάδης, Κοτσάνος 13, Κουτουξίδης 11 (1), Αποστολίδης 24 (2).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας – Τύμπας): Καραγεώργος, Γεωργίου, Τασιούδης 12(3), Κουτίνας 11, Τσαβές 2, Γιωτόπουλος 3(1), Χροναίος, Τσώλης16(3), Τάσσος 7 , Φρουσκλιάς 21(4), Διγενής, Αναγνωστόπουλος.