Εύκολη επικράτηση για την Αγριά, νίκες για ΓΣ Βόλου και ΑΕΒΔ

εύκολη-επικράτηση-για-την-αγριά-νίκες-693279

Ανετα νίκησε τον Μύτικα η Αγριά, ο ΓΣ Βόλου επικράτησε της Σκιάθου και η ΑΕΒΔ της Ανάληψης. Ο ΓΣ Αλμυρού δεν τα κατάφερε κόντρα στον Σπάρτακο ο οποίος παραμένει μόνος πρώτος και αήττητος, ενώ ο Αιολικός δεν μπόρεσε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από τη Λάρισα κόντρα στον Κεραυνό. Τέλος, ο Ιωνας ηττήθηκε από τον Αετό Παλτυκάμπου.

ΑΕΒΔ-Ανάληψη 68-55
Καλύτερη σε όλο το παιχνίδι η ΑΕΒΔ επιβλήθηκε με 68-55 της Ανάληψης. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τρομερό επιθετικό ρυθμό στο 1ο δεκάλεπτο και ανέβασαν γρήγορα τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο με την περίοδο να κλείνει στο 28-13. Οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν βελτιωμένοι αμυντικά στο 2ο δεκάλεπτο αλλά δεν μπόρεσαν να ρίξουν την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους με το ημίχρονο να βρίσκει την ΑΕΒΔ μπροστά με 36-26. Στην 3η περίοδο οι πορτοκαλί ανέβασαν και πάλι στροφές επιθετικά αυξάνοντας συνεχώς το προβάδισμά τους με το σκορ στο 30’ να είναι στο 57-38. Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι με την ΑΕΒΔ να φτάνει στη νίκη με 65-55.

Δεκάλεπτα: 28-13, 36-26, 57-38, 65-55
ΑΕΒΔ (Σιδηρόπουλος): Κουρατίδης 9(1), Ζούρης 7, Χριστιάς, Ντελής, Χαρχαρής 2, Μαντζουράνης 18, Μπαμπάνης, Νικολής 8, Μπουσκολίτης, Βλάχος 12(4), Κατσιαούνης, Καλιντζέος 9
ΑΝΑΛΗΨΗ (Τύμπας): Πρέκας 2, Ανέστης 2, Χατζηνικολάου, Γαλανάκης, Αλεξίου 4, Κουτσονοβάκης 7(1), Κωλέτσης, Ευαγγελινός 11, Τύμπας 2, Λουκίδης 4, Αβελλας 8(1), Στάμος 15

ΓΣ Βόλου-ΓΣ Σκιάθου 61-51
Για τρία δεκάλεπτα ήταν ανταγωνιστικός ο ΓΣ Σκιάθου που δεν άντεξε όμως μέχρι το τέλος με τον Γυμναστικό να φτάνει στη νίκη με 61-51. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην 1η περίοδο το τέλος της οποίας βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με τη μικρότερη διαφορά (16-15). Στο 2ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι με τον Γυμναστικό να διατηρεί ένα ισχνό προβάδισμα και τους φιλοξενούμενους να ακολουθούν με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 27-25. Το ίδιο σκηνικό και στο 3ο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να ξεφύγουν από την Σκιάθο με την περίοδο να κλείνει και το παιχνίδι να είναι στην απόλυτη ισορροπία (42-42). Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν καλύτεροι και περισσότερες δυνάμεις. Κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, αυξάνοντας σταδιακά το προβάδισμά τους, φτάνοντας τελικά στο ροζ φύλλο με σκορ 61-51.

Δεκάλεπτα: 16-15, 27-25, 42-42, 61-51
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κυριαζής, Κορτέσης, Αναστασιάδης 3, Ζήσης 32(3), Κουτσομπόρης, Χατζόπουλος 7, Ντάκης, Σταθούρος 7(1), Τετζεράκης 4, Κουρουπάκης 3, Παλάσκας 5, Τσίρος
ΓΣ ΣΚΙΑΘΟΥ (Κρίτσαλος): Τζούμας, Πεζάτος 2, Τσιμπλιαράκης 6(2), Κρίτσαλος 2, Κοντος, Χαρανάς 11(2), Λεκάι 22(3), Παπαδάκης, Σβίγκος, Μουτζούρης 8, Μπουρτζίκας

ΓΣ Αλμυρού-Σπάρτακος 69-77
Η μεγάλη προσπάθεια του δευτέρου ημιχρόνου δεν έφτανε στον Αλμυρό, ο οποίος πλήρωσε το κακό πρώτο μέρος, που ηττήθηκε εντός έδρας από τον Σπάρτακο με 77-69. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το ματς με τρομερό ρυθμό στην επίθεση βρίσκοντας εύκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με τον Αλμυρό να βρίσκεται πίσω με 10 πόντους (16-26) στο τέλος της 1ης περιόδου. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο 2ο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να είναι εξαιρετικοί επιθετικά και να πηγαίνουν στο ημίχρονο με +16 (31-47). Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν. Βελτιώθηκαν και στις δύο άκρες του παρκέ και με επιμέρους 20-12 στο δεκάλεπτο μείωσαν στους 8 πόντους (51-59) στο 30’. Στην 4η περίοδο ο Αλμυρός προσπάθησε για την μεγάλη ανατροπή με τους φιλοξενούμενους όμως, να φαίνονται ψύχραιμοι και να συντηρούν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος παίρνοντας τη νίκη με 69-77.

Δεκάλεπτα: 16-26, 31-47, 51-59, 69-77
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 3(1), Τοκατλίδης 4, Μαμούρας 12(2), Παπούλιας 22(3), Μυλωνάς, Παπαβαιτσης, Καρπέτης, Βλήτσιος 2, Θέος 6, Γώγουλας 3(1), Χατζής, Βαλαμούτης 17
ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Βαρδακούλης): Μπαμπανάτσας 12(2), Αθανασόπουλος 20(2), Γοργόλης 14(2), Κουρτίδης, Καλέτσιος 4(1), Καραδήμος 4, Φαρμακάς 9, Αγαπίου 12(4), Πάσχος 2

Κεραυνός Λ.-Αιολικός 64-51
Δεν άντεξε μέχρι το τέλος ο Αιολικός χάνοντας από τον Κεραυνό στη Λάρισα με 64-51. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλά κρατώντας ένα μικρό προβάδισμα κλείνοντας την 1η περίοδο στο 16-17. Το ίδιο μοτίβο είχε και το 2ο δεκάλεπτο με τον Αιολικό να συντηρεί μία πολύ μικρή διαφορά με το ημίχρονο να τον βρίσκει στο +1 (27-28). Στην 3η περίοδο το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 40-38. Στην τελευταία περίοδο ο Κεραυνός βρήκε περισσότερες επιθετικές λύσεις, με τρομερή ευστοχία έξω από τη γραμμή του τριπόντου, και με επιμέρους σκορ 24-13 έφτασε στο τελικό 64-51.

Δεκάλεπτα: 16-17, 27-28, 40-38, 64-51
ΚΕΡΑΥΝΟΣ Λ. (Πάκας): Πανάγος 16(4), Λιάκος 9(2), Χαχόπουλος, Σπυρόπουλος 26(6), Ευσταθίου, Σταυροθεόδωρος 6, Τακούλας 7(1), Μουστέλης, Ευθυμίου
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Μάνος): Κουτσούκης 7(1), Αντωνίου 4, Σαμαράς 22(2), Παλάσκας 2, Λιατίφης, Γεωργατζής 7(1), Λογοδότης 2, Κολτσιδόπουλος 2, Φερχάτι, Δαρτιώτης, Βαγιόπουλος 5, Στρέτζος

Αετός Πλατ.-Ιωνας 74-67
Την κακή του 3η περίοδο πλήρωσε ο Ιωνας που ηττήθηκε με 74-67 από τον Αετό στη Λάρισα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλύτεροι στην αρχή της αναμέτρησης παίρνοντας σχετικά γρήγορα διψήφια διαφορά με το τέλος της 1ης περιόδου να τους βρίσκει στο 13-23. Ο Ιωνας συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και στο 2ο δεκάλεπτο και διατηρεί το προβάδισμά του κοντά στους 10 πόντους με το ημίχρονο να κλείνει στο 28-37. Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να πετύχουν ένα επιμέρους 26-13 που τους επέτρεψε όχι μόνο να επιστρέψουν στο παιχνίδι αλλά να πάρουν και το προβάδισμα, με το σκορ στο 30’ να είναι στο 54-50. Στην 4η περίοδο ο Αετός διατήρησε το προβάδισμα παρά την πίεση του Ιωνα και έφτασε στην τελική νίκη με 74-67 με τους ανθρώπους της βολιώτικης ομάδας να έχουν παράπονα από τη διαιτησία.

Δεκάλεπτα: 13-23, 28-37, 54-50, 74-67
ΑΕΤΟΣ ΠΛΑΤ. (Σάκκαρης): Ακρίβος 10(2), Λευκαδίτης, Κρικώνης 14(2), Μαστοροδήμος 2, Σπανός, Γεωργόπουλος 8, Γούρναρης 19(4), Γκουντελάκης 6, Μαργαριτόπουλος 15(5)
ΙΩΝΑΣ (Κατσαλής): Κέτουλας 3, Τζήμας 7, Φωτιάδης 3(1), Φαρμάκης, Κουμπούνης, Ευτιχίδης 2, Γεωργόπουλος 14(1), Μπεκρής 15(2), Βασιλείου 2, Φοινικόπουλος, Παυλόπουλος 7, Ευθυμίου 13

Αγριά-Μύτικας 69-39
Δεν αντιμετώπισε πρόβλημα η Αγριά κόντρα στο Μύτικα, ο οποίος αγωνίστηκε με 6 παίκτες, φτάνοντας εύκολα στο τελικό 69-39. Από την αρχή η Αγριά επέβαλλε τον ρυθμό της με πιεστική άμυνα με την 1η περίοδο να τελειώνει στο 17-9. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κάπως την απόδοσή τους στο 2ο δεκάλεπτο με την Αγριά να μην δυσκολεύεται να διατηρήσει το προβάδισμά της μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου που την βρήκε στο +6 (32-26). Στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι να τελειώσουν την υπόθεση νίκη. Με εντυπωσιακή αμυντική λειτουργία η οποία επέτρεψε μόλις 4 πόντους στο Μύτικα η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 21 πόντους (51-30) με τη λήξη της περιόδου. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την Αγριά να φτάνει στην εύκολη επικράτηση με τελικό σκορ 69-39.

Δεκάλεπτα: 17-9, 32-26, 51-30, 69-39
ΑΓΡΙΑ (Στρατίκης): Καζεπίδης 12 (2), Καλογερόπουλος 20 (1), Καραμανλής 12 (3), Κοντάκης, Θεοδώρου 4, Μαλαματίνης 2, Θέος 4, Καραθάνος 5, Ρούσσιος 8, Κοντογιάννης 2
ΜΥΤΙΚΑΣ (Παπαϊωάννου) Σιαμέτης 4, Ντάφος 12 (2), Τσιμούρτος 3 (1), Γκατζούνης 4, Σκύφτας 6, Ξυντάρας 10 (1)