Σπουδαίο διπλό της Αγριάς κόντρα στον ΓΣ Βόλου

σπουδαίο-διπλό-της-αγριάς-κόντρα-στον-711753

Με σημαντικό διπλό έφυγε η Αγριά από το Βάκης Παρασκευόπουλος κόντρα στον Γυμναστικό με 70-63. Ο Ιωνας, αν και δυσκολεύτηκε αρκετά, πέρασε από την έδρα του Μύτικα επικρατώντας με 49-55, ενώ η Ανάληψη δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Κεραυνού και ηττήθηκε με 69-64. Στα χθεσινά παιχνίδια νίκες εκτός έδρας πανηγύρισαν Αιολικός και ΓΣ Αλμυρού, κερδίζοντας τον ΓΣ Σκιάθου με 52-61 και την ΑΕΒΔ με 51-73 αντίστοιχα.

ΓΣ Βόλου-Αγριά 63-70
Καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι πήραν το ροζ φύλλο απέναντι στον Γυμναστικό ο οποίος είχε ξανά στην διάθεσή του τον Ζαρογιάνη, που είχε απουσιάσει στα τελευταία δύο ματς. Η Αγριά μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και στα μισά της 1ης περιόδου πήρε διψήφια διαφορά με το τέλος του δεκαλέπτου να την βρίσκει μπροστά με 14-26. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στην 2η περίοδο με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν τον έλεγχο και να συντηρούν διψήφιο προβάδισμα έως και το τέλος του ημιχρόνου όπου και προηγήθηκαν με 33-43. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός ανέβασε στροφές και έβγαλε αντίδραση, Μείωσε τη διαφορά και έκλεισε την περίοδο στο -4 (49-53). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, με την εμπειρία των παικτών της Αγριάς να υπερισχύει, όμως, τελικά του πιο νεανικού συνόλου του Γυμναστικού με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στη νίκη με σκορ 63-70.
Δεκάλεπτα:
14-26, 33-43, 49-53, 63-70

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Χριστάκης, Κορτέσης, Αναστασιάδης 6, Βασίλειος 9(1), Κουτσομπόρης, Χατζόπουλος 13(1), Ντάκης 4, Σταθούρος, Τετζεράκης 7, Κουρουπάκης, Κυριαζής, Ζαρογιάννης 24(2)

ΑΓΡΙΑ (Στρατίκης) Καζεπίδης 6(1), Καλογερόπουλος 15, Καραμανλής 8, Κοντάκης 12(3), Μητρουλάς 11(3), Μαλαματινης 3(1), Κοψιάλης 12(2), Θεοδώρου 3, Ξυπνητός

Ανάληψη-Κεραυνός Λ. 64-69
Σ’ ένα κλειστό παιχνίδι καθ’ όλη την διάρκειά του η Ανάληψη δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη χάνοντας από τον Κεραυνό με 69-64. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με πολύ καλό ρυθμό επιθετικά χωρίς καμία από τις δύο να μπορεί να ξεφύγει, με τον Κεραυνό να κλείνει την περίοδο έχοντας την μικρότερη δυνατή διαφορά (21-22). Η 2η περίοδος κύλησε στο ίδιο μοτίβο με την Ανάληψη να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να κρατάνε μία μικρή διαφορά με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 31-35. Στην 3η περίοδο η Ανάληψη βρήκε περισσότερες λύσεις επιθετικά και πάλι όμως με τον Κεραυνό να κρατάει, με νύχια και με δόντια, ένα ισχνό προβάδισμα με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 49-52. Οι γηπεδούχοι έκαναν την τελική τους αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους παίκτες του Κεραυνού να δείχνουν ψύχραιμοι και να κατορθώνουν να κρατήσουν το μικρό προβάδισμά τους μέχρι και την κόρνα της λήξης η οποία τους βρήκε νικητές με 64-69.

Δεκάλεπτα: 21-22, 31-35, 49-52, 64-69

ΑΝΑΛΗΨΗ (Τζούμας): Πρέκας, Χατζηνικολάου 3, Ανέστης, Γαλανάκης 3(1), Αλεξίου 7(1), Κουτσονοβάκης 4, Κωλέτσης, Ευαγγελινός 14(2), Τύμπας 14(2), Μπακίρης, Λουκίδης 9(1), Στάμος 10

ΚΕΡΑΥΝΟΣ Λ. (Πάκας): Παπανικολάου 9(3), Καρατάσιος, Πανάγος 5(1), Λιάκος 2, Χάμψας, Χαχόπουλος 2, Μουστέλης, Σπυρόπουλος 25(1), Τσαλκιτζής 15(3), Σταυροθεοδωρος 5, Νασίκας 6

Μύτικας-Ιωνας 49-55
Μπορεί να δυσκολεύτηκε περισσότερο απ’ ότι, ενδεχομένως, να περίμενε όμως κατόρθωσε να φύγει νικητής από τη Λάρισα ο Ιωνας. Μουδιασμένες ήταν στην αρχή και οι δύο ομάδες έχοντας κακές επιλογές επιθετικά με τους βολιώτες να κλείνουν την 1η περίοδο με διαφορά μόλις ενός πόντους (11-12). Η εικόνα του ματς δεν βελτιώθηκε για καμία ομάδα στο 2ο δεκάλεπτο με τον Ιωνα να συντηρεί ένα πολύ μικρό προβάδισμα πηγαίνοντας στο ημίχρονο με διαφορά ενός σουτ (24-26). Δεν άλλαξε κάτι στην 3η περίοδο όσον αφορά την εικόνα της αναμέτρησης με τον Ιωνα να συντηρεί μια μικρή διαφορά της τάξης των 3-6 πόντων, με το σκορ στο 30’ να είναι στο 38-41. Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ο Ιωνας ανέβασε κάπως την απόδοσή του και δεν άφησε περιθώρια στους γηπεδούχους για να ελπίζουν ότι μπορούν να πάρουν από το ματς, φτάνοντας τελικά στη νίκη με σκορ 49-55.

Δεκάλεπτα: 11-12, 24-26, 38-41, 49-55

ΜΥΤΙΚΑΣ (Παπαϊωάννου): Σιαμέτης 8 (2), Τσιπλακούλης, Ντάφος 13 (2), Τσιμούρτος 10 (2), Γκατζούνης 4, Τοπαλούδης 5, Μωυσής, Σκύφτας, Ψύρρας 1, Ξυντάρας 8 (1)

ΙΩΝΑΣ (Κατσαλής): Τζήμας 6, Φωτιάδης 3 (1), Σέρρης 2, Φαρμάκης, Ευτυχίδης 7, Γεωργόπουλος 9, Κωτούλας, Μπεκρής 8, Βασιλείου 3, Φοινικόπουλος, Παυλόπουλος 14 (2), Ευθυμίου 3

ΓΣ Σκιάθου-Αιολικός 52-61

Την εκτός έδρας νίκη με 52-61 πανηγύρισε ο Αιολικός επί του ΓΣ Σκιάθου χθες το πρωί στο Κλειστό του νησιού. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο πρώτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να πατάνε γκάζι στη συνέχεια για να προηγηθούν με 21-29 στην ανάπαυλα, όταν και σημείωσαν 15 πόντους έναντι 6. Η τρίτη περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες να σημειώνουν από 17 πόντους έκαστη, και έτσι ο Αιολικός διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας μέχρι το τελικό 52-61.

Δεκάλεπτα: 15-14, 21-29, 38-46, 52-61

ΓΣ ΣΚΙΑΘΟΥ: Κρίτσαλος 9(2), Τσιμπλιαράκης 15, Χαρανάς 8, Στρίγκος 3,

Ζαφείρης 1, Σανιδάς 8, Εμμανουήλ 6, Παντέρα 2, Λεκάι, Παπαδάκης, Μουτζούρης,

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Μπούρας 8, Κολτσιδόπουλος 5, Παπανικολάου 9(1), Σαμαράς 5, Λογοδότης 11, Βαγιόπουλος 8, Στρέζος 2, Σούλης 2, Γεωργατζής 11(2), Παλάσκας, Κουτσούκης, Φερχάτι.