Συνεχίζει να… μαγεύει η Νίκη Βόλου στο μπάσκετ

συνεχίζει-να-μαγεύει-η-νίκη-βόλου-στο-711919

Σ’ ένα ματς που έσπασαν καρδιές, στο κατάμεστο κλειστό της Ν. Ιωνίας, η Νίκη Βόλου πήρε ακόμη μία σημαντική νίκη, αυτή τη φορά κόντρα στον ΓΣ Φαρσάλων, με 90-88 παραμένοντας έτσι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με άλλους τρεις συγκατοίκους. Τώρα, ακόμα ένα δύσκολο παιχνίδι περιμένει τους παίκτες του Λάμπρου Πρέκα οι οποίοι θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας το Αγρίνιο.

Νίκη Βόλου-ΓΣ Φαρσάλων 90-88
Το παιχνίδι ήταν κλειστό στα πρώτα του λεπτά με τους φιλοξενούμενους να έχουν τρομερή ευστοχία έξω από την γραμμή των 6:75μ. και να προηγούνται στο πεντάλεπτο με 12-19. Η Νίκη Βόλου έβγαλε αντίδραση γρήγορα και κατάφερε να επιστρέψει στο ματς παίρνοντας μάλιστα και το προβάδισμα στο τέλος της 1ης περιόδου η οποία έκλεισε στο 27-24. Στο 2ο δεκάλεπτο οι κυανόλευκοι ξεκίνησαν πιο δυνατά ανεβάζοντας σταδιακά την υπέρ τους διαφορά (35-29 με 7:20’) φτάνοντας στην μεγαλύτερη διαφορά με τη λήξη ακριβώς του ημιχρόνου (47-39). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν και στην 3η περίοδο να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης με τα Φάρσαλα να μειώνουν όμως στο σουτ (58-55) με 4:45 για το τέλος. Η Νίκη αντέδρασε και πάλι γρήγορα φτάνοντας μάλιστα για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (70-59) στο 28’ με το δεκάλεπτο να τελειώνει με το σκορ 74-63. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο για να προσπαθήσουν να ανατρέψουν το σκηνικό. Ετρεξαν ένα επιμέρους 3-10 μειώνοντας σε 77-73 στο 34’, ενώ μείωσαν ακόμα και στον πόντο (80-79) με 3:50’ για τη λήξη. Η Νίκη συνέχισε να κρατάει μία μικρή διαφορά 3-5 πόντων, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν αντιαθλητικό φάουλ και στη συνέχεια να πετυχαίνουν καλάθι και φάουλ ισοφαρίζοντας το παιχνίδι στους 88 πόντους με 40’’ για το τέλος. Ο Γεωργίου με λέι-απ με 24’’ να απομένουν έγραψε το 90-88, τα Φάρσαλα αστόχησαν δύο φορές στην τελευταία επίθεση κι έτσι η Νίκη Βόλου έφτασε τις 5 νίκες σε 6 αγώνες με τελικό σκορ το 90-88.