Η Νίκη κέρδισε άνετα τον Μακεδονικό με 78-63

η-νίκη-κέρδισε-άνετα-τον-μακεδονικό-με-7-730544

Διπλασίασαν τις νίκες τους οι κυανόλευκοι κόντρα στον Μακεδονικό επικρατώντας με 78-63 σ’ ένα παιχνίδι που το ήλεγξαν πλήρως από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Τώρα υπάρχει ξεκούραση για τους παίκτες του Λάμπρου Πρέκα, λόγω διακοπής του πρωταθλήματος για την 28η Οκτωβρίου, που επιστρέφουν στις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στις 4/11, και πάλι εντός έδρας, με αντίπαλο αυτή τη φορά τη δυνατή ομάδα των Ικάρων Σερρών.

Νίκη Βόλου-Μακεδονικός 78-63
Η Νίκη Βόλου μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση με εξαιρετική αμυντική λειτουργία παίρνοντας γρήγορα διψήφια διαφορά (14-4) με 5:20 για το τέλος της περιόδου. Το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε με τους κυανόλευκους στο +14 (28-14).

Στη 2η περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να ελέγχουν απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού φτάνοντας το προβάδισμά τους πάνω από τους 20 πόντους (42-19) στα μισά του δεκαλέπτου. Ο Μακεδονικός δεν μπορούσε να ακολουθήσει με τη λήξη του ημιχρόνου να βρίσκει τη Νίκη προηγούμενη με 54-31.

Στις αρχές του β’ μέρους οι κυανόλευκοι μπήκαν λίγο νωθρά χάνοντας τον καλό επιθετικό τους ρυθμό δίνοντας δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να ψαλιδίσουν τη διαφορά στους 13 (59-46) με 5:30’ να μένουν για την 3η περίοδο.

Σ’ εκείνο το σημείο η Νίκη ανέβασε και πάλι στροφές, βρήκε ξανά εύκολους τρόπους να σκοράρει κι έσφιξε την άμυνά της, με αποτέλεσμα να φέρει τη διαφορά και πάλι κοντά στους 20 πόντους με το σκορ στο 30’ να είναι στο 68-50.

Στην τελευταία περίοδο οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν και πάλι να κάνουν την αντεπίθεσή τους έριξαν και πάλι τη διαφορά στους 13 (71-68) στο 34’ με τους παίκτες του Λάμπρου Πρέκα να έχουν και πάλι τις απαντήσεις και να μην επιτρέπουν στους αντιπάλους του να πιστέψουν στην ανατροπή.

Οι κυανόλευκοι συντήρησαν με άνεση το διψήφιο προβάδισμα που είχαν από πολύ νωρίς στο ματς φτάνοντας στην δεύτερη νίκη τους σε τρία παιχνίδια με τελικό σκορ 78-63. Την επόμενη εβδομάδα υπάρχει διακοπή με τη Νίκη Βόλου να αγωνίζεται ξανά εντός έδρας, στις 4/11, κόντρα στους Ικάρους Σερρών.

Δεκάλεπτα: 28-14, 54-31, 68-50, 78-63
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Κουτίνας 21 (2), Φρουσκλιάς 9 (1), Γεωργίου 5 (1), Διγενής, Καραγιώργος 12 (4), Τσώλης 5, Αναγνωστοπούλος 3(1), Γιωτόπουλος 2, Τσαβές 2, Τασιούδης 14, Τάσσος 5, Βερτζάγιας.
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Μύθου): Χαλάτσης 6, Κοντσές 4, Μπαρζού 2, Κουντουράτζογλου 16 (1), Τσινόπουλος 5(1), Καραθανάσης 14, Ουλουσίδης 7, Καλογεράτος 3, Ιωαννίδης, Χαντζίδης 6, Κομματάς, Τασούδης