Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ
Το πρώτο τζάμπολ γίνεται σήμερα στα πρωταθλήματα μπάσκετ της Α1 με 8 ομάδες από τη Μαγνησία και της Α2 κατηγορίας της ΕΣΚΑΘ. Η Α1 ξεκινά με δυο τοπικά ντέρμπι αυτά του Γ.Σ.Βόλου με τον Αιολικό και της ΑΕΒΔ με τον Ίωνα, ενώ Ανάληψη και Γ.Σ.Αλμυρού ξεκινούν ως γηπεδούχοι όπως και αέριο η Αγριά κι ενώ η Σκιάθος παίζει στη Λάρισα.
Στην Α2 Κατηγορία υπάρχουν 5 ομάδες από τη Μαγνησία και το πρώτο ντέρμπι στη σημερινή πρεμιέρα είναι το Ιωλκία – Κένταυρος Ζαγοράς, ενώ εκτός έδρας ξεκινούν Ελευθεριακός και Δήμητρα Ευξεινούπολης, ενώ γηπεδούχο είναι το B.C.Volos.
Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων της πρεμιέρας στην ΕΣΚΑΘ έχει ως εξής:
Α1 ΕΣΚΑΘ
1ος όμιλος
Σήμερα Σάββατο 20/10
Κλ. Ν. Ιωνίας 16.00, ΑΕΒ Διμηνίου-Ίωνας, διαιτητές: Τσουμαχίδης, Ι. Τσάλας, γραμματεία Σχοινάς, Καραγεώργος, Καροτσάκης.
ΕΑΚ Βόλου 18.00, Ανάληψη-Μύτικας, διαιτητές: Ι. Μπουγλός, Αγαγιώτου, γραμματεία Μαριτσούδη, Βελεντζάς, Σακελαροπούλου.
Κλ. Αλμυρού 18.00, Γ.Σ. Αλμυρού-Αετός Πλατυκάμπου, διαιτητές: Ζαχαρής, Π. Μπουγλός, γραμματεία Πεγιούκα, Γκαλίδη, Πολύζος.
Κλ. «Β. Παρασκευόπουλος»18.00, ΓΣ Βόλου-Αιολικός, διαιτητές: Καλογερόπουλος, Γιαννουλής, γραμματεία Ανδριοπούλου, Τσιργούλα, Μαυρομιχάλης.
Αύριο Κυριακή 21/10
Κλ. Αγ. Θωμά 12.00, Σπάρτακος-Γ.Σ. Σκιάθου, διαιτητές: Παγώνης, Παπαπρίλης, γραμματεία Νανούλη, Ιωάννου Τσιοτινός.
Κλ. «Β. Παρασκευόπουλος» 18.00, Αγριά B.C.-Κεραυνός Λάρισας , διαιτητές: Σταματόπουλος, Γιαννουλής, γραμματεία Μαριτσούδη, Μαυρομιχάλης, Βελεντζάς.
Α2 ΕΣΚΑΘ
1ος όμιλος
Σήμερα Σάββατο 20/10
Κλ. Αγ. Θωμά 17.00, Αετοί Λάρισας-Α.Σ. Φαρσάλων, διαιτητές: Γιατρόπουλος, Θανασούλας.
Κλ. Αρμενίου 17.00, Αναγέννηση Αρμ.-Ελευθεριακός, διαιτητές: Καγιόπουλος, Καραθάνος, γραμματεία Μαρουσός, Βενετσάνος, Θεοφανίδου.
Κλ. «Ι. Πατάκης» 17.00, Νίκαια 2012-Δήμητρα Ευξεινούπολης, διαιτητές: Γεωργούλης, Λουλέ, γραμματεία Γιάννη, Χαρίτος, Οικονομίδης.
Κλ. Αγριάς 19.00 Ιωλκία-Κένταυρος Ζαγοράς, διαιτητές: Ηλιόπουλος, Παπαγιώτης, γραμματεία Καραγεώργος, Σχοινάς, Καροτσάκης.
Αύριο Κυριακή 21/10
Κλ. «Β. Παρασκευόπουλος» 16.00 B.C. Volos- Sports Academy, διαιτητές: Αγαγιώτου, Παπαγιώτης, γραμματεία Μαριτσούδη, Μαυρομιχάλης, Πεγιούκα.
Οι προπονητές της ΕΣΚΑΘ
Οι προπονητές των ομάδων της Α1 και Α2 ΕΣΚΑΘ είναι:
Α.Ε.Β.Διμηνίου: Σιδηρόπουλος-Κατσαφούρης
Αιολικός: Αντώνης Σαμαράς –Αντώνης Μάνος
Ανάληψη: Αγης Τζούμας
Γ.Σ.Αλμυρού: Γιάννης Στεργιόπουλος
Αγριά B.C: Σπύρος Στρατίκης
Γ.Σ.Βόλου: Γιώργος Κασμάτος
Γ.Σ.Σκιάθου: Μάριος Μπορίνος
Ιωνας: Λευτέρης Κατσαλής
Μύτικας: Νίκος Παπαϊωάννου
Σπάρτακος: Λάμπρος Βαρδακούλης
Αετός Πλατυκάμπου: Μπάμπης Σάκκαρης
Κεραυνός Λάρισας: Αντώνης Πάκας.
Οι ομάδες και οι προπονητές στην Α2 ΕΣΚΑΘ:
Δήμητρα Ευξεινούπολης: Θανάσης Σπανός
B.C.Volos: Γιάννης και Ντίνος Καρακατσούνης
Κένταυρος Ζαγοράς: Μιχ. Τσιντσίνης- Θοδ. Κοντογιώργος
Ιωλκία: Βασίλης Κοντάκης
Ελευθεριακός: Τσούτσικας- Μιχ. Φρουσκλιάς
Αρμένιο: Γιώργος Γεροβασίλης
Αετοί Λάρισας: Λάμπρος Βαρδακούλης
Α.Σ.Φαρσάλων: Αντ. Μανετζής- Γ. Γκουντόπουλος
Νίκαια 2012: Αριστοτέλης Παπαναστασίου
Sports Academy: Γκόρης-Θεοδωρόπουλος.