Ηττα στο… νήμα για τη Νίκη Βόλου 78-77 στην Κέρκυρα από τον Φαίακα

ηττα-στο-νήμα-για-τη-νίκη-βόλου-78-77-στην-734728

Σ’ ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του η Νίκη Βόλου δεν κατάφερε να φύγει με το διπλό από το νησί των Φαιάκων και ηττήθηκε με τη μικρότερη δυνατή διαφορά. Πλέον, το μυαλό όλων στο στρατόπεδο της Νίκης στρέφεται στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Μακεδονικό.

Φαίακας Κέρκυρας-Νίκη Βόλου 78-77
Οι κυανόλευκοι μπήκαν στο παιχνίδι με καλό ρυθμό επιθετικά βρίσκοντας σχετικά εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, με τον Φαίακα όμως να μένει κοντά στο σκορ η 1η περίοδος τελείωσε με το σκορ στο 19-22. Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και στις δύο άκρες του παρκέ και κατάφεραν να επιβάλλουν το παιχνίδι τους παίρνοντας μία μικρή διαφορά την οποία συντήρησαν μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου, η οποία τους βρήκε με προβάδισμα 7 πόντων (42-35). Στην 3η περίοδο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τη Νίκη να ακολουθεί τους γηπεδούχους και να μένει κοντά στο σκορ μειώνοντας την διαφορά στους 4 (66-62) στο 30’. Η τελευταία περίοδος ήταν ντέρμπι για γερά νεύρα με τους παίκτες του Φαίακα να είναι πιο ψύχραιμοι στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και να καταφέρνουν, με αυτόν τον τρόπο, να φτάσουν σ’ ένα σημαντικό ροζ φύλλο με τελικό σκορ το 78-77.

Δεκάλεπτα: 19-22, 42-35, 66-62, 78-77
ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Κοντογιάννης): Γρίψιος 8, Νεδέλκος 2, Σιώπης 15 (3), Σπιτιέρης 2, Πεταλωτής 8, Χατζόπουλος 9 ,Νίκας 6, Περούλης 26 (2), Ταουσάνης 2

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας – Τύμπας): Φρουσκλιάς 20 (1), Γεωργίου 11 (3), Καραγιώργος 3 (1), Τσώλης 5 (1), Γιωτόπουλος 2, Κουτίνας 15 (2), Τσαβές, Τασιούδης 9, Τάσσος 12, Πανιόπουλος, Χροναίος