Δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα ο Ολυμπιακός Βόλου χάνοντας στα Τρίκαλα

δεν-τα-κατάφερε-στην-πρεμιέρα-ο-ολυμπι-734820

Η τελευταία περίοδος κόστισε στους ερυθρόλευκους οι οποίοι ηττήθηκαν στα Τρίκαλα από τους τοπικούς Ικαρους για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας. Ο Ολυμπιακός στάθηκε πολύ καλά για τρία δεκάλεπτα αλλά η κούραση από το γεγονός πως ο κόουτς Γκουγκουτούδης είχε μόνο 9 παίκτες στην διάθεσή του, συν τρεις νεαρούς για να συμπληρωθεί η 12αδα, φάνηκε στα τελευταία λεπτά.

Ικαροι Τρικάλων-Ολυμπιακός Β. 85-66

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα την αναμέτρηση χωρίς καμία να μπορεί να πάρει μία καλή διαφορά με την 1η περίοδο να κλείνει με το σκορ στο 18-17. Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πάτησαν καλύτερα στο παρκέ και κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα με το ημίχρονο να τους βρίσκει προηγούμενους με 46-36. Στην 3η περίοδο το μοτίβο του αγώνα δεν άλλαξε, με τους Ικαρους να διατηρούν το προβάδισμά τους κοντά, ή και πάνω, από τους 10 πόντους με το σκορ στο 30’ να είναι στο 61-52. Η τελευταία περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα των Τρικάλων η οποία ανέβασε πολύ την υπέρ της διαφορά, με τους ερυθρόλευκους να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων και να χάνουν τελικά με 85-66.

Δεκάλεπτα: 18-17, 46-36, 61-52, 85-66
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Στύλλας 12, Παπαϊωάννου, Μουστάκας, Ιλτσογλου 3 (1), Κυριακόπουλος 12, Ιωνάς, Μπόγδανος 17, Μπουσκολίτης 15 (3), Σκαμάγκας, Αναστασόπουλος 2, Χαρχαρής, Λουλούδης 5.