Σήμερα με Νιγηρία

σήμερα-με-νιγηρία-745773

Η Εθνική γυναικών «έσπασε το ρόδι» στον 3ο και τελευταίο αγώνα της στον 1ο Όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου, επικράτησε με 58-48 της Νότιας Κορέας πατώντας… γκάζι στο β’ μέρος και ως 3η (με 1 νίκη – 2 ήττες) θα διεκδικήσει την πρόκριση στην οκτάδα σε «νοκ-άουτ» αγώνα σήμερα (4μ.μ. – Tv: ΕΡΤ2) κόντρα στην Νιγηρία και σε περίπτωση νίκης, τότε ο επόμενος αντίπαλος θα είναι οι ΗΠΑ, την Παρασκευή (28/9)

Αποχαιρέτησε τη διοργάνωση με 0 νίκες – 3 ήττες η Νότια Κορέα, ως 4η του 1ου ομίλου. Η Αρτεμις Σπανού ήταν η παίκτρια που έκανε τη διαφορά στην 3η περίοδο, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με νταμπλ νταμπλ (13 πόντους και 12 ριμπάουντ).

Στον αγώνα με τη Νότια Κορέα, η πρώτη σκόρερ και πρώτη σε συμμετοχές στην ιστορία της εθνικής Ελλάδας, Εβίνα Μάλτση, αύξησε σε 6 αγώνες τη διαφορά των συμμετοχών της από τη δεύτερη σε συμμετοχές Σοφία Κλιγκοπούλου. Η Μάλτση μετρά 216 συμμετοχές, με 3.158 πόντους (14,62π. ανά αγώνα). Η Κλιγκοπούλου ολοκλήρωσε την καριέρα της με το εθνόσημο στο στήθος έχοντας 210 συμμετοχές, 1.085 πόντους (5,17π. ανά αγώνα). Η Μάλτση αγωνίστηκε με πόνους στη μέση απέναντι στη Νότια Κορέα.

Η Εθνική προηγήθηκε με 2-3 χάρη σε τρίποντο της Καλτσίδου, αλλά δέχτηκε έκτοτε επιμέρους σκορ 15-8 με τρίποντα των Ντάμπι Κιμ και Χαν Μπιουλ Κιμ (17-11). Το λέι απ της Αννας Σπυριδοπούλου και το τρίποντο της Μάλτση έφεραν την εθνική στο -1 (17-16) που ήταν και το σκορ της 1ης περιόδου.

Η επιμονή έξω από τη γραμμή του τρίποντου (4/14 στο α΄ μέρος) αποδείχτηκε κακή επιλογή για την Ελλάδα, την ώρα που η Νότια Κορέα είχε τον έλεγχο των αμυντικών ριμπάουντ (21 έναντι 14 της εθνικής στα πρώτα 20 λεπτά). Η Εβίνα Μάλτση έμεινε με 1/6 τρίποντα μέχρι το ημίχρονο και η δική της… ανομβρία αποτυπωνόταν στο σκορ, 25-18 (+7).

Ακόμη και στις ασίστ υπερτερούσε η αντίπαλος της Ελλάδας (13 – 8) και η διαφορά υπέρ της Νότιας Κορέας ίσως να ήταν και μεγαλύτερη, αν η Ελλάδα δεν είχε υποπέσει σε μόλις 1 λάθος. Καλτσίδου (6), Παυλοπούλου (5) και Φασούλα (4) ήταν ό,τι καλύτερο είχε να παρουσιάσει η εθνική στο πρώτο μέρος, με τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο -3 (28-25).

Η σέντερ της «γαλανόλευκης», Αρτεμις, Σπανού έκανε τη διαφορά στην 3η περίοδο κι ενώ η Μάλτση ζήτησε αλλαγή, δείχνοντας πως πονάει στη μέση. Με 4/4 βολές μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, η εθνική προσπέρασε 28-29. Η τελευταία φορά που η Νότια Κορέα θα είχε τα «ηνία» στο προβάδισμα ήταν όταν η Τζι Σου Παρκ διαμόρφωσε το 30-29.

Ενα σερί 10-0 της Ελλάδας για το 30-39 (Παυλοπούλου, Σπανού, Σωτηρίου, Χριστινάκη) ήταν αρκετό προκειμένου να γεμίσουν αυτοπεποίθηση τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά. Καλτσίδου, Σωτηρίου και Λύμουρα ανέλαβαν δράση στα τελευταία λεπτά, με το επιμέρους σκορ 7-20 της εθνικής στο 3ο δεκάλεπτο (35-45 σκορ 3ης περιόδου) να είναι απόρροια της εξαιρετικής άμυνας των Ελληνίδων διεθνών. Κορυφαία της Εθνικής στην 3η περίοδο ήταν η Αρτεμις Σπανού, με νταμπλ νταμπλ (11 πόντους, 11 ριμπάουντ).

Χωρίς πόντο για 6 λεπτά έμεινε η Νότια Κορέα με την έναρξη της 4ης περιόδου, διάστημα στο οποίο οι Ελληνίδες «απάντησαν» με σερί 11-0 (35-56). Σταμάτη, Χριστινάκη, Σπανού και Λύμουρα έβαλαν την… υπογραφή τους σε αυτό το ξέσπασμα και τίποτα δεν μπορούσε να αποτρέψει πλέον την πρόκριση της Εθνικής γυναικών.

Δεκάλεπτα: 17-16, 28-25, 35-45, 48-58.

ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ (Μοονκιού Λι): Κανγκ 10 (3), Χιετζίν Παρκ 5 (1), Λιμ, Ντάνμπι Κιμ 6 (1), Τζι Σου Παρκ 9, Σιμ 2, Τσόι, Μπάεκ 3 (1), Κιμ Χαν Μπιουλ 7 (1), Γιουνγκ Εούν Κιμ 6 (1), Χάνα Παρκ, Τζιχιούν Παρκ.

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Κεραμιδάς): Μάλτση 3 (1), Νικολοπούλου 2, Καλτσίδου 8 (1), Χριστινάκη 6, Φασούλα 6, Σταμάτη 5 (1), Λύμουρα 2, Σπυριδοπούλου 2, Παυλοπούλου 7 (1), Σωτηρίου 4, Κοσμά, Σπανού 13.