Νέοι, ωραίοι και Α’ κατηγορίας!

νέοι-ωραίοι-και-α-κατηγορίας-791973

Στην Α’ κατηγορία κατάφερε να παραμείνει η Εθνική Νέων Ανδρών στο Ευρωπαϊκό U-20 που διεξάγεται στη Γερμανία, καθώς στο πλέον κρίσιμο ματς κόντρα στη Σουηδία επικράτησε 77-64 και σε συνδυασμό με τη νίκη που πέτυχε και κόντρα στην Ισλανδία έκανε το 2/2 και πέτυχε το ελάχιστο που μπορούσε στη διοργάνωση.

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη δεν άρχισαν καλά το ματς δείχνοντας πολύ αγχωμένοι, αλλά από τη στιγμή που ισορρόπησαν με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (33-36) πάτησαν γκάζι στην τρίτη περιόδου και με επιμέρους 14-24 εκτόξευσαν τη διαφορά στους 13 πόντους βάζοντας τέλος στο ενδιαφέρον του παιχνιδιού.

Στην τελευταία περίοδο, η Εθνική έκανε πολύ σωστά διαχείριση του υπέρ της σκορ και ολοκλήρωσε το ματς στο 64-77.

Κορυφαίος για την Ελλάδα ήταν ο Καμπερίδης σκοράροντας 20 πόντους με 5 τρίποντα.

Πηγή: sport-fm.gr