Πέρασε και από την Καλαμαριά σαν πρωταθλητής ο Ολυμπιακός Βόλου

πέρασε-και-από-την-καλαμαριά-σαν-πρωτα-525930

Οι ερυθρόλευκες, με εξαίρεση μόνο την 1η περίοδο, είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και παίζοντας εξαιρετικά στο 2ο ημίχρονο έφυγαν με το διπλό από τη Θεσσαλονίκη και συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα του Βόρειου ομίλου στην Α2 Εθνική κατηγορία, έχοντας μείνει μόνο δύο αγωνιστικές για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Η Ταντουρόφσκα για ακόμη ένα παιχνίδι ήταν πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό, πετυχαίνοντας 18 πόντους, με την Κοτσιάφτη να προσθέτει 11 και τη Ζέρβα να… ελέγχει την εναέρια κυκλοφορία, μαζεύοντας 16 ριμπάουντ στο τελικό 47-65 επί του Απόλλωνα.

Απόλλων Καλαμαριάς-Ολυμπιακός Β. 47-65
Οι δύο ομάδες άρχισαν καλά τον αγώνα με καλή εικόνα και σε άμυνα αλλά και στην επίθεση, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, με τον Απόλλωνα να κλείνει το 1ο δεκάλεπτο προηγούμενος με την ελάχιστη διαφορά (17-16). Στη 2η περίοδο οι ερυθρόλευκες αύξησαν πολύ την πίεση στην άμυνά τους, αναγκάζοντας τις γηπεδούχες να σκοράρουν μόνο 4 πόντους, με αποτέλεσμα η ανάπαυλα του ημιχρόνου να βρει τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 21-27. Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν το 3ο δεκάλεπτο μ’ ένα 8-0 σερί και φάνηκε να… καθαρίζουν το ματς με τη διαφορά στο 30’ να είναι στους 10 πόντους (35-45). Στην 4η περίοδο οι ερυθρόλευκες συντήρησαν το προβάδισμα που είχαν πάρει στα προηγούμενα δεκάλεπτα και έφτασαν στην άνετη επικράτηση με σκορ 47-65. Η Ταντουρόφσκα με 18 πόντους κι η Κοτσιάφτη με 11 οδήγησαν επιθετικά τον Ολυμπιακό, με τη Ζέρβα να πετυχαίνει 9 πόντους και να παίρνει 16(!) ριμπάουντ. Πλέον στο στρατόπεδο του Ολυμπιακού έχουν στρέψει την προσοχή τους στο επόμενο παιχνίδι απέναντι στον Πιερικό/Αρχέλαο.

Δεκάλεπτα: 17-16, 21-27, 35-45, 47-65

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Γκογκάκης-Καρακασίδου): Σταμπή 4, Ιγγλέζου 13 (2), Μαϊδάτση 2, Καλαντίδου 7, Ακσεχέρογλου 10, Σολωμού 5, Πολυχρονιάδου, Νεφελούδη, Καϊμακτσή 6, Γραμματικού.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Νούλα, Παγκαλίδου 3 (1), Αγαγιώτη 7, Ζέρβα 9 (16ρ.), Σουλτάνη 8, Τότση, Χούτα, Ταντουρόφσκα 18 (2), Ζήτη 2, Αγκάνη 2, Δημητριάδου 5, Κοτσιάφτη 11.