Από το γήπεδο στο τμήμα… μετά από το ντέρμπι στα Τρίκαλα

από-το-γήπεδο-στο-τμήμα-μετά-από-το-ντ-213695

Τη δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα, και πάλι από τον Αίολο Τρικάλων, γνώρισε η Νίκη Βόλου η οποία πάλεψε για μια μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο αλλά έχασε τελικά με 80-76 μένοντας έτσι στη 2η θέση της βαθμολογίας, ισόβαθμη όμως με τον χθεσινό της αντίπαλο.

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Από την άλλη, ο Ολυμπιακός πέτυχε μία πολύ σημαντική νίκη κόντρα στην Αριδαία καλύπτοντας μάλιστα και τη διαφορά της ήττας από το ματς του πρώτου γύρου. Την επόμενη αγωνιστική οι κυανόλευκοι υποδέχονται τον Φαίακα Κέρκυρας και δεν περιμένουν ιδιαίτερα προβλήματα, ενώ ο Ολυμπιακός έχει δύσκολη αποστολή στα Τρίκαλα απέναντι στους τοπικούς Ικάρους.

Αίολος Τρικάλων-Νίκη Βόλου 80-76
Πιο δυναμικά μπήκαν στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι οι οποίοι βρήκαν τρομερό ρυθμό επιθετικά και προηγήθηκαν με 9 (26-17) στο τέλος της 1ης περιόδου. Στο ίδιο μοτίβο και το 2ο δεκάλεπτο με τον Αίολο να ελέγχει τα πράγματα και να κλείνει το ημίχρονο με υπέρ του διαφορά 16 πόντων (48-32). Η εικόνα άλλαξε άρδην στην 3η περίοδο με τη Νίκη να μεταμορφώνεται προς το καλύτερο και στο αμυντικό κομμάτι αλλά και επιθετικά, πήρε τα ηνία του ματς και με σκορ δεκαλέπτου 15-34 πήρε προβάδισμα 3 πόντων (63-66) στο 30’. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στην τελευταία περίοδο με την Νίκη να προηγείται με 67-69, όταν και επήλθε δεκάλεπτη διακοπή. Στο σημείο εκείνο ο διαιτητής της αναμέτρησης απέβαλλε πρώην παράγοντα των Τρικάλων. Με το παιχνίδι να συνεχίζεται ο Αίολος κατάφερε να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ και να κερδίσει με 80-76. Μετά το τέλος του αγώνα ο διαιτητής έκανε καταγγελία στον παράγοντα των Τρικάλων, ενώ και ο καλαθοσφαιριστής της Νίκης, Σαρημπαλίδης οδηγήθηκε στο τμήμα για μηνύσεις στον πρώην παράγοντα των Τρικαλινών. Η αποστολή της Νίκης παραλίγο να διανυκτερεύσει στο τμήμα αλλά αφού τα πνεύματα ηρέμησαν οι μηνύσεις αποσύρθηκαν. Οι κυανόλευκοι με το τέλος του παιχνιδιού και όπως αναφέρουν πληροφορίες δέχθηκαν επίθεση και προπηλακίστηκαν εντός αγωνιστικού χώρου, όσο και οι φίλαθλοι της Νίκης στην κερκίδα.

Δεκάλεπτα: 26-17, 48-32, 63-66, 80-76

ΑΙΟΛΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Φόρος): Ρούζιος 15(3), Πανάρας 17(3), Αργύρης 6, Σπηλιόπουλος 17(1), Χατζής 4, Σούλκο, Τσιούλκας, Κατσαδούρος 4, Κολότσιος 6(1), Τσότσος 11.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Koσμάτος): Καραγεώργος 12(2), Βερτζάγιας 4, Σαριμπαλίδης 9(2), Σιμάκης 2, Κουτίνας 20, Παρασκευάς 7, Τσώλης 10(2), Τάσσος 10(1).

Ολυμπιακός Β.-ΦΟ Αριδαίας 79-74
Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν στο παιχνίδι πολύ καλά τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση φτιάχνοντας μία διαφορά με το τέλος της 1ης περιόδου να τους βρίσκει στο +9 (22-13) από τους αντιπάλους τους. Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την κατάσταση με τον Ολυμπιακό να διατηρεί μία μικρή διαφορά και να πηγαίνει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα ενός σουτ (35-33). Το ίδιο σκηνικό και στην 3η περίοδο με τους γηπεδούχους να συντηρούν το ισχνό τους προβάδισμα με την Αριδαία να μένει όμως κοντά στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να είναι μπροστά με 56-54 στο 30’. Δεν άλλαξε κάτι ούτε στην τελευταία περίοδο με τον Ολυμπιακό να συντηρεί την μικρή διαφορά που είχε και να φτάνει στο ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 79-74 καλύπτοντας και το -3 που είχε ηττηθεί στην Αριδαία.

Δεκάλεπτα: 22-13, 35-33, 56-54, 79-74
OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Βλιώρας): Μπεκρής 2, Μπούρας, Ιλτσογλου 22(3), Μπόγδανος 14, Μπουσκολίτης 13(3), Σκαμάγκας 1, Ευτυχίδης 19(5), Μούμογλου 8

ΦΟ ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Βάτσης): Παπαδόπουλος 6, Πέτκος 5, Στρέπκος 4, Πονόπουλος 2, Θωμαΐδης 9, Αβραμίδης 3(1), Γεωργάκης 20(3), Μακρόπουλος 20(2), Παουλεάνου 5