Τα ρεκόρ και τα στατιστικά της διοργάνωσης

Τελευταία ενημέρωση: 2015-08-17, 15:30:32
Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός, Γιώργος Μορφέσης
Τα ρεκόρ και τα στατιστικά της διοργάνωσης

Στους ρυθμούς του 11ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος Νεανίδων θα κινείται από σήμερα η πόλη του Βόλου. Η ομάδα του Γιώργου Μορφέση μετρά δέκα παρουσίες στη διοργάνωση και θα προσπαθήσει να φτάσει σε μια ακόμη επιτυχία μετά το χρυσό μετάλλιο στην Πράγα το 1997 και το χάλκινο το 2013 στο Βόλο, που φιλοξενεί για δεύτερη φορά το τουρνουά.

Συνδετικός κρίκος με την ομάδα που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο το 2013 αποτελούν 3 πρόσωπα. Χρυσή Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου και Ιωάννα Χυδηριώτη θα προσπαθήσουν και πάλι υπό τις οδηγίες του Γιώργου Μορφέση να ανέβουν στο βάθρο των νικητών. Πάντως αξίζει να αναφερθεί ότι η Αντιγόνη Ρουμπέση εξακολουθεί να κατέχει το ρεκόρ των συμμετοχών στη διοργάνωση, καθώς έχει τέσσερις, ενώ βρίσκεται και στην 1η θέση στον πίνακα των σκόρερ με 46 γκολ.

Τη μερίδα του λέοντος στις επιτυχίες έχουν ΗΠΑ και Αυστραλία. Και οι δύο έχουν κατακτήσει επτά μετάλλια, με τις Αμερικανίδες να βρίσκονται ωστόσο στην 1η θέση, καθώς έχουν φτάσει στα τρία χρυσά, με τις Αυστραλέζες να ακολουθούν με δύο. Οι ΗΠΑ διατηρούν και το ρεκόρ στη συμμετοχή τους σε τελικούς της διοργάνωσης, καθώς σε τρεις συμμετοχές έχουν πανηγυρίσει ισάριθμες φορές. Αντίθετα η ομάδα της Αυστραλίας θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η «άτυχη» των τελικών του θεσμού, καθώς σε έξι συμμετοχές σε τελικούς μετρά μόλις δύο νίκες. 

 

Οι 10 προηγούμενες διοργανώσεις

Ετος       Τόπος   Παγκόσμια πρωταθλήτρια

1995       Κεμπέκ Ολλανδία

1997       Πράγα  Ελλάδα

1999       Μεσσήνη            Αυστραλία

2001       Περθ     ΗΠΑ

2003       Κάλγκαρι            Καναδάς

2005       Περθ     ΗΠΑ

2007       Πόρτο   Αυστραλία

2009       Μανσίσκ             Ρωσία

2011       Tεργέστη             Iσπανία

2013       Βόλος    ΗΠΑ

 

Οι 10 τελικοί

1995       Ολλανδία - Αυστραλία 9-7

1997       Ελλάδα - Αυστραλία      6-5

1999       Αυστραλία - Καναδάς   8-3

2001       ΗΠΑ - Αυστραλία             10-9

2003       Καναδάς - ΗΠΑ 8-7 πέναλτι (3-3 κ.α και παράταση)

2005       ΗΠΑ - Αυστραλία             11-9

2007       Αυστραλία - Κίνα            8-6

2009       Ρωσία - Ολλανδία           14-9

2011       Ισπανία - Ουγγαρία       11-9

2013       ΗΠΑ - Ισπανία   9-7

 

Συμμετοχές σε τελικούς

6              Αυστραλία (1995, 97, 99, 01, 05, 07)

4              ΗΠΑ (2001, 03, 05, 13)

2              Ισπανία (2011, 2013)

2              Ολλανδία (1995, 09)

2              Καναδάς (1999, 03)

1              Ελλάδα (1997)

1              Ρωσία (2009)

1              Κίνα (2007)

1              Ουγγαρία (2011)

 

Τα 30 μετάλλια των 10 διοργανώσεων

Χώρες   Χρυσά  Αργυρά                                Χάλκινα               Σύνολο

ΗΠΑ       3              1              3              7

Αυστραλία         2              3              2              7

Ρωσία   1              1              1              3

Ισπανία                1              1              1              3

Ολλανδία            1              1              Χ             2

Καναδάς             1              1              Χ             2

Ελλάδα                1              Χ             1              2

Ουγγαρία           Χ             1              2              3

Κίνα       Χ             1              Χ             1

Σύνολα 10           10           10           30

 

Η Ελλάδα στα παγκόσμια πρωταθλήματα

Συμμετοχές        10

Αγώνες                63

Νίκες     38

Ισοπαλίες           1

Ηττες    24

Τέρματα              575-404

Μετάλλια           2 (Χρυσό 1997, Χάλκινο 2013)

Ατομικές συμμετοχές: 89 Αθλήτριες

Περισσότερες συμμετοχές: Αντιγόνη Ρουμπέση 4 (1997, 1999, 2001, 2003)

Πρώτη Σκόρερ: Αντιγόνη Ρουμπέση 46 Γκολ

Προπονητές: 1995 (Νίκος Αναγνωστόπουλος), 1997 (Νίκος Αναγνωστόπουλος), 1999 (Κώστας Πετράκης), 2001 (Κώστας Πετράκης), 2003 (Κώστας Πετράκης), 2005 (Κώστας Πετράκης), 2007 (Κώστας Πετράκης), 2009 (Κώστας Πετράκης), 2011 (Κώστας Πετράκης), 2013 (Γιώργος Μορφέσης).

Οι Κατατάξεις της: 1995 4η, 1997 1η, 1999 7η, 2001 7η, 2003 10η, 2005 4η, 2007 13η, 2009 9η, 2011 6η, 2013 3η

 

Η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια του 1997

Στέλλα Μητσάνη, Χριστιάνα Καρούσου (τερματοφύλακες), Μαρία Μάστορη, Άντι Μελιδόνη, Αντιγόνη Ρουμπέση, Σοφία Μανέτα, Ελένη Σαλογιάννη, Μαρία Δασκαλοπούλου, Σοφία Πετσάλη, Φρύνη Ανδριανάκη, Στέλλα Ψούνη, Έμιλυ Μιχαηλίδου, Μαρία Κανελλοπούλου.

Προπονητής: Νίκος Αναγνωστόπουλος

Συνεργάτης: Πέτρος Εγωγιάννης

 

Η Χάλκινη του 2013

Χρυσή Διαμαντοπούλου, Χριστίνα Τερεφού (τερματοφύλακες), Άλκηστη Μπενέκου, Βασιλική Διαμαντοπούλου, Ιωάννα Χυδηριώτη, Ελευθερία Πλευρίτου, Ελένη Ξενάκη, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Χριστίνα Κότσια, Μαρία Σώρα, Ιόλη Μπενέκου, Τίνα Κοντογιάννη.

Προπονητής: Γιώργος Μορφέσης

Συνεργάτης: Στέφανος Λέανδρος

 

Η φετινή ομάδα που θα αγωνιστεί στο 11ο παγκόσμιο πρωτάθλημα νέων γυναικών από σήμερα στο Βόλο: Ελευθερία Πλευρίτου, Έλενα Ξενάκη,  Ιωάννα Χαραλαμπίδη, Στεφανία Χαραλαμπίδη, Μαρία Πάτρα, Ιωάννα Χυδηριώτη, Μιχαέλα- Βασιλική Καλογεράκου, Νικολέτα Ελευθεριάδου, Βιργινία- Παναγιώτα Νιαρχάκου, Χρυσή Διαμαντοπούλου, Ιωάννα  Σταματοπούλου.

Προπονητής: Γιώργος Μορφέσης

Συνεργάτης: Στέφανος Λέανδρος

 

 

Οι κατατάξεις των 27 εθνικών ομάδων

Χώρες   1995       97           99           01           03           05           07           09           11           13

Αυστραλία         2              2              1              2              6              3              1              7              3              7

ΗΠΑ      3              3              5              1              2              1              4              3              8              1

Καναδάς             5              5              2              8              1              6              10           6              9              9

Ελλάδα                4              1              7              7              10           4              13           9              6              3

Ρωσία   Χ             Χ             4              3              4              2              9              1              4              4

Ολλανδία            1              6              Χ             Χ             7              5              7              2              7              Χ

Ισπανία                               Χ             Χ             Χ             Χ             3              7              6              8              1              2

Ουγγαρία           Χ             4              3              4              Χ             11           3              4              2              6

Κίνα       Χ             Χ             Χ             Χ             Χ             14           2              Χ             11           Χ

Βραζιλία              6              9              8              9              8              15           15           14           13           13

Ιταλία   Χ             7              9              10           Χ             9              5              5              5              5

Γερμανία             Χ             8              6              5              5              10           12           10           12           Χ

Ουζμπεκιστάν Χ             Χ             12           Χ             Χ             Χ             Χ             15           10           11

Ν. Αφρική           Χ             Χ             10           12           Χ             Χ             Χ             12           14           15

Τσεχία  7              12           Χ             Χ             9              Χ             Χ             Χ             Χ             Χ

Μεξικό Χ             Χ             Χ             Χ             12           Χ             Χ             Χ             15           Χ

Ινδονησία           Χ             Χ             Χ             Χ             Χ             Χ             Χ             Χ             16           Χ

Ν. Ζηλανδία       Χ             Χ             Χ             6              11           8              8              11           Χ             10

Καζακστάν         8              11           Χ             Χ             Χ             Χ             Χ             13           Χ             14

Ιαπωνία              Χ             Χ             Χ             Χ             Χ             13           11           Χ             Χ             Χ

Π. Ρίκο Χ             Χ             Χ             Χ             Χ             12           14           Χ             Χ             Χ

Πορτογαλία       Χ             Χ             Χ             Χ             Χ             Χ             16           Χ             Χ             Χ

Βενεζουέλα       Χ             Χ             Χ             11           Χ             Χ             Χ             Χ             Χ             Χ

Βρετανία             Χ             Χ             11           Χ             Χ             Χ             Χ             Χ             Χ             8

Γαλλία  Χ             10           Χ             Χ             13           Χ             Χ             Χ             Χ             Χ

Ελβετία                                Χ             Χ             Χ             Χ             14           Χ             Χ             Χ             Χ             Χ

Ουκρανία           Χ             Χ             Χ             Χ             Χ             Χ             Χ             Χ             Χ             12

 

Οι 16 εθνικές ομάδες

Α’ Ομιλος                                           

A1 Μεγ. Βρετανία                          

A2 Ιαπωνία                        

A3 Ελλάδα                         

A4 Ρωσία                                                            

 

Β’ Ομιλος            

B1 Ουγγαρία

B2 Νέα Ζηλανδία            

B3 Νότια Αφρική            

B4 Βραζιλία

 

Γ’ Ομιλος                                           

Γ1 Αυστραλία                   

Γ2 Ιταλία                             

Γ3 Καναδάς                       

Γ4 Ολλανδία                     

 

Δ’ Ομιλος           

Δ1 Ουκρανία    

Δ2 ΗΠΑ

Δ3 Ισπανία

Δ4 Μεξικό          

               

Το πρόγραμμα

Δευτέρα 17 Αυγούστου

9π.μ. Ιαπωνία - Ρωσία

10.20π.μ. Ουγγαρία - Ν. Αφρική

11.40π.μ. Ν. Ζηλανδία - Βραζιλία

1μ.μ. Αυστραλία - Καναδάς

4μ.μ. Ιταλία - Ολλανδία

5.20μ.μ. Ουκρανία - Ισπανία

6.40μ.μ. Αμερική - Μεξικό

8μ.μ. Μεγ. Βρετανία - Ελλάδα

 

Τρίτη 18 Αυγούστου

 9π.μ. Βραζιλία - Ν. Αφρική

 10.20π.μ. Ουγγαρία - Ν. Ζηλανδία

 11.40π.μ. Ολλανδία - Καναδάς

 1μ.μ. Αυστραλία - Ιταλία

 4μ.μ. Μεξικό - Ισπανία

 5.20μ.μ. Ουκρανία - Αμερική

 6.40μ.μ. Μεγ. Βρετανία - Ιαπωνία

 8μ.μ. Ρωσία - Ελλάδα

 

 Τετάρτη 19 Αυγούστου

 9π.μ. Αυστραλία - Ολλανδία

 10.20π.μ. Ιταλία - Καναδάς

 11.40π.μ. Ουκρανία - Μεξικό

 1μ.μ. Αμερική - Ισπανία

 4μ.μ. Μεγ. Βρετανία - Ρωσία

 5.20μ.μ. Ουγγαρία - Βραζιλία

 6.40μ.μ. Ν. Ζηλανδία - Ν. Αφρική

 8μ.μ. Ιαπωνία - Ελλάδα

 

Πέμπτη 20 Αυγούστου

25. 10.00π.μ        4Α-4Β

26. 11.20π.μ        4Γ-4Δ

27. 12.40π.μ        2Α-3Β

28. 5.20μ.μ.         3Α-2Β

29. 6.40μ.μ.         2Γ-3Δ

30. 8μ.μ.               3Γ-2Δ

 

Παρασκευή 21 Αυγούστου

31. 9π.μ                ΗΤ.25 - ΗΤ.26 (Θέσεις 15-16)

32. 10.20π.μ        ΝΙΚ.25-ΝΙΚ.26 (Θέσεις 13-14)

33. 11.40π.μ.      ΗΤ.27 - ΗΤ.29

34. 1μ.μ.               ΗΤ.28 - ΗΤ.30

35. 4μ.μ.               1Α - ΝΙΚ.29

36. 5.20μ.μ.         1Β - ΝΙΚ.30

37. 6.40μ.μ.         1Γ - ΝΙΚ.27

38. 8μ.μ.               1Δ - ΝΙΚ.28

 

Σάββατο 22 Αυγούστου

39. 10π.μ ΗΤ.33-ΗΤ.34 (Θέσεις 11-12)

40. 11.20π.μ ΝΙΚ.33-ΝΙΚ.34 (Θέσεις 9-10)

41. 12.40π.μ ΗΤ.35-ΗΤ.36

42. 5.20μ.μ. ΗΤ.37-ΗΤ.38

43. 6.40μ.μ. ΝΙΚ.35-ΝΙΚ.36

44. 8μ.μ ΝΙΚ.37-ΝΙΚ.38

 

Κυριακή 23 Αυγούστου

11π.μ ΗΤ.41-ΗΤ.42 (Θέσεις 7-8)

12.20μ.μ ΝΙΚ.41-ΝΙΚ.4 (Θέσεις 5-6)

6.30μ.μ ΗΤ.43-ΗΤ.44 (Μικρός Τελικός)

8μ.μ. ΝΙΚ.43-ΝΙΚ.44 (Μεγάλος Τελικός)

Ακολουθήστε τον ΤΑΧΥΔΡΟΜΟ στο GOOGLE NEWS για άμεση ενημέρωση.
Δείτε όλες τις τελευταίες ειδήσεις από τον Βόλο, την Μαγνησία, την Ελλάδα και τον κόσμο
απο τον
ΤΑΧΥΔΡΟΜΟ
Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
8
+
4
=