14ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βόλεϊ Παλαιμάχων

Τελευταία ενημέρωση: 2018-06-07, 18:48:16
14ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βόλεϊ Παλαιμάχων

Αντίστροφα μετρά ο χρόνος για να ξεκινήσει στον Βόλο το 14ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βόλεϊ Παλαιμάχων  (ανδρών - γυναικών), γνωστό και ως «Old Stars Game», που συνδιοργανώνουν η Ε.Ο.ΠΕ,  ο ΣΥ.Π.Π.ΑΤ, ο Δήμος Βόλου και ο Σύλλογος Παλαιμάχων Αθλητών – Αθλητριών Ν. Μαγνησίας, καθώς η πρεμιέρα θα γίνει αύριο Παρασκευή 8 Ιουνίου 2018.

Τριακόσιοι παλαίμαχοι αθλητές και αθλήτριες του βόλεϊ από όλη την Ελλάδα, ανάμεσά τους και διεθνείς αθλητές του παρελθόντος με συμμετοχές ακόμη και σε Ολυμπιακούς Αγώνες, θα βρεθούν στη φιλόξενη πόλη μας το τριήμερο 8 έως 10 Ιουνίου 2018 για να πάρουν θέση στα παρκέ των κλειστών γυμναστηρίων Ε.Α.Κ. Βόλου, Ν. Ιωνίας και «Βάκης Παρασκευόπουλος»

Πρόκειται για πολύ σημαντική αθλητική διοργάνωση, καθώς συμμετέχουν αθλητές υψηλού επιπέδου, και το κοινό της πόλης μας θα έχει τη δυνατότητα να απολαύσει όμορφο θέαμα.

Το τουρνουά είναι αφιερωμένο στη μνήμη 2 πολύ σημαντικών ανθρώπων του τοπικού μας βόλεϊ των κ.κ. Γεώργιου Αλεξίου και Κωνσταντίνου Βούλγαρη, που έβαλαν τη δική τους ξεχωριστή σφραγίδα στην πρόοδο και ανάπτυξη του βόλεϊ στην πόλη μας.

Συνολικά θα πάρουν μέρος 24 ομάδες  από την Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη, την Καβάλα, τα Χανιά, τις Σέρρες, τα Γιάννενα, τη Λάρισα, την Πάτρα, την Ακράτα, καθώς και 3 ομάδες από τον Βόλο, συγκεκριμένα δύο στις κατηγορίες +35 και +45 των ανδρών και μια στην κατηγορία +35 γυναικών.

Ο Σύλλογος Παλαιμάχων Αθλητών – Αθλητριών Ν. Μαγνησίας καλεί το φίλαθλο κοινό να παρακολουθήσει τους αγώνες τονίζοντας ότι είναι ιδιαίτερα σημαντικό που υπάρχει η δυνατότητα αθλητικών εκδηλώσεων τέτοιου βεληνεκούς, σε εποχές οικονομικής κρίσης.

Πολλαπλά είναι επομένως τα οφέλη για την προβολή της πόλης και την οικονομική διάσταση του πρωταθλήματος, καθώς στην πόλη θα βρίσκονται 500 περίπου άτομα, αθλητές, παράγοντες του αθλήματος και συνοδοί.

Πρόγραμμα  Αγώνων

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8/6/2018

ΓΗΠΕΔΟ «ΒΑΚΗΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΣ»

17:30     Α.Γ.Σ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ - ΧΑΝΙΑ         ΑΝΔΡ. (45+)

18:30     ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - ΓΙΑΝΝΕΝΑ        ΑΝΔΡ. (35+)

19:30     Α.Ο.ΚΑΒΑΛΑΣ - ΛΑΡΙΣΑ                ΑΝΔΡ. (45+)

20:30     ΑΝΑΨΥΧΗ - Α.Ο.ΜΟΣΧΑΤΟΥ       ΑΝΔΡ. (50+)

ΓΗΠΕΔΟ ΕΑΚ (Δημοτικό Γυμναστήριο Βόλου)

17:30     ΒΟΛΟΣ - Α.Ο.ΚΑΒΑΛΑΣ ΑΝΔΡ. (35+)

18:30     ΘΕΣ/ΝΙΚΗ - ΓΕΡΑΚΑΣ      ΓΥΝ. (42+)

19:30     ΕΘΝΙΚΟΣ Γ.Σ.-ΑΚΡΑΤΑ   ΓΥΝ. (42+)

20:30     ΑΣΤΕΡΑΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ Γ.Σ.                ΑΝΔΡ. (50+)

ΓΗΠΕΔΟ   ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ (Κλειστό Δημοτικό)

19:30     ΑΡΧΑΙΕΣ - SIRIS ΓΥΝ. (35+)

20:30     ΠΛΕΙΑΔΕΣ-ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ               ΓΥΝ. (35+)

ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΡΩΪ  9/6/2018

ΓΗΠΕΔΟ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ

9:00        ΑΚΡΑΤΑ - ΓΕΡΑΚΑΣ          ΓΥΝ. (42+)

10:00     ΣΕΡΡΕΣ - ΛΑΡΙΣΑ              ΑΝΔΡ. (45+)

ΓΗΠΕΔΟ «ΒΑΚΗΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΣ»

9:00        Α.Ο.ΚΑΒΑΛΑΣ-ΓΙΑΝΝΕΝΑ            ΑΝΔΡ. (35+)

10:00     ΒΟΛΟΣ - Α.Γ.Σ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ        ΑΝΔΡ. (45+)

ΓΗΠΕΔΟ ΕΑΚ (Δημοτικό Γυμναστήριο Βόλου)

9:00        Α.Ο.ΚΑΒΑΛΑΣ-ΑΡΧΑΙΕΣ                ΓΥΝ. (35+)

10:00     ΠΛΕΙΑΔΕΣ - ΦΟΥΡΟΓΑΤΕΣ ΧΑΝΙΩΝ           ΓΥΝ. (35+)

11:00     ΕΘΝΙΚΟΣ Γ.Σ. - ΘΕΣ/ΝΙΚΗ             ΓΥΝ. (42+)

12:00     ΒΟΛΟΣ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ              ΑΝΔΡ. (35+)

ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ  9/6/2018

ΓΗΠΕΔΟ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ

18:00     SIRIS - Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑΣ     ΓΥΝ. (35+)

19:00     ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ - ΦΟΥΡΟΓΑΤΕΣ ΧΑΝΙΩΝ    ΓΥΝ. (35+)

ΓΗΠΕΔΟ «ΒΑΚΗΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΣ»

17:30     ΧΑΝΙΑ - ΒΟΛΟΣ                ΑΝΔΡ. (45+)

18:30     Α.Ο.ΚΑΒΑΛΑΣ - ΣΕΡΡΕΣ ΑΝΔΡ. (45+)

ΓΗΠΕΔΟ ΕΑΚ (Δημοτικό Γυμναστήριο Βόλου)

17:30     Α.Ο. ΜΟΣΧΑΤΟΥ - ΑΣΤΕΡΑΣ         ΑΝΔΡ. (50+)

18:30     ΕΘΝΙΚΟΣ Γ.Σ. - ΑΝΑΨΥΧΗ             ΑΝΔΡ. (50+)

ΚΥΡΙΑΚΗ  10/6/2018

ΓΗΠΕΔΟ ΕΑΚ (Δημοτικό Γυμναστήριο Βόλου)

9:00        ΓΙΑΝΝΕΝΑ - ΒΟΛΟΣ        ΑΝΔΡ. (35+)

10:00     ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑΣ                ΑΝΔΡ. (35+)

ΓΗΠΕΔΟ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ

9:00        ΚΑΤΑΤΑΞΗ 5η - 6η  ΘΕΣΗ                 ΓΥΝ. (35+)

10:00     ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΑΚΡΑΤΑ              ΓΥΝ. (42+)

11:00     ΕΘΝΙΚΟΣ Γ.Σ. - ΓΕΡΑΚΑΣ                ΓΥΝ. (42+)

12:00     ΕΘΝΙΚΟΣ Γ.Σ.-Α.Ο.ΜΟΣΧΑΤΟΥ   ΑΝΔΡ. (50+)

13:00     ΑΣΤΕΡΑΣ - ΑΝΑΨΥΧΗ     ΑΝΔΡ. (50+)

ΓΗΠΕΔΟ «ΒΑΚΗΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΣ»

9:00        ΚΑΤΑΤΑΞΗ 5η-6η ΘΕΣΗ ΑΝΔΡ. (45+)

10:00     ΚΑΤΑΤΑΞΗ 3η-4η ΘΕΣΗ  ΑΝΔΡ. (45+)

11:00     ΚΑΤΑΤΑΞΗ 3η-4η ΘΕΣΗ ΓΥΝ. (35+)

12:00     ΚΑΤΑΤΑΞΗ 1η-2η ΘΕΣΗ  ΓΥΝ. (35+)

13:00     ΚΑΤΑΤΑΞΗ 1η-2η ΘΕΣΗ  ΑΝΔΡ. (45+)

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
7
+
5
=