Ήττες για Νίκη και Ολυμπιακό στη 17η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής

ήττες-για-νίκη-και-ολυμπιακό-στη-17η-αγω-187664

Δεν τα κατάφεραν Νίκη Βόλου και Ολυμπιακός Βόλου με αντιπάλους τους ΣΚ Ιωάννινα και Μελίκη αντίστοιχα, καθώς και οι δύο ηττήθηκαν. Την επόμενη εβδομάδα υπάρχει διακοπή στο πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής με τις ομάδες να επανέρχονται στη δράση στις 8/3, με τη Νίκη να υποδέχεται τους Τιτάνες Παλαμά και τους ερυθρόλευκους να ταξιδεύουν στα Γιάννενα για το παιχνίδι με τον τοπικό ΑΓΣ.

ΣΚ Ιωάννινα-Νίκη Βόλου 96-87
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις επιθέσεις των δύο ομάδων να έχουν τον πρώτο λόγο με το 1ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 28-21. Ο υψηλός ρυθμός συνεχίστηκε και στο 2ο δεκάλεπτο με τους δύο αντιπάλους να βρίσκουν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι και τη Νίκη να μειώνει τη διαφορά στο ένα σουτ (49-47) με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι έχτισαν και πάλι μία διαφορά κοντά στους 10 πόντους, με τους κυανόλευκους να μην μπορούν να τους σταματήσουν με το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου να είναι στο 74-65. Η Νίκη προσπάθησε για την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι εξαιρετικοί επιθετικά επικρατώντας τελικά με 96-87

Δεκάλεπτα: 28-21, 49-47, 74-65, 96-87

ΣΚ ΙΩΑΝΝΙΝΑ: Ζαμπέτης 6(2), Ματσάγγας, Δουρούκης 14(3), Τσιτσώνης 10(2), Βάσης 10(2), Καραμπίνης 2, Ξιούρας 18(5), Σωτηράκης 16, Μπάλλας 20(2).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Καραγεώργος 6(2), Βερτζάγιας 2, Σαριμπαλίδης 14(4), Σιμάκης 2, Κουτίνας 28(3), Μαυροφώτης Παρασκευάς 6(1), Τσώλης 18(3), Τάσσος 11.

Ολυμπιακός Β.-Μελίκη 64-80
Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν καλά το ματς παίρνοντας μία μικρή διαφορά την οποία κράτησε μέχρι και το τέλος της 1ης περιόδου (21-17). Στο ίδιο μοτίβο παίχτηκε και το 2ο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να έχουν σταθερά μία διαφορά της τάξης των 5-7 πόντων, με την κόρνα λήξης του ημιχρόνου να βρίσκει τον Ολυμπιακό στο +6 (39-33). Στην 3η περίοδο η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε άρδην με τη Μελίκη να παίρνει τον έλεγχο και να ανεβάζει στροφές τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 12-26 έκλεισε το δεκάλεπτο στο +8 (51-59). Δεν άλλαξε κάτι στην τελευταία περίοδο με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με το διπλό από το ΕΑΚ με σκορ 64-80. Το παιχνίδι επισκιάστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Δημήτρη Λαπατούρα στην αρχή της 4ης περιόδου, ο οποίος σε διπλή φάση αρχικά έπαθε εξάρθρωση στο γόνατο, και στη συνέχεια κάταγμα στο χέρι. Τον αθλητή παρέλαβε ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ και άμεσα μπήκε στο χειρουργείο.

Δεκάλεπτα: 21-17, 39-33, 51-59, 64-80

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μπεκρής 8 (2), Μπούρας 7 (1), Ίλτσογλου 12 (1), Μπόγδανος 20 (1), Β. Μπουσκολίτης 4, Σκαμάγκας 3 (1), Ευτυχίδης, Μούμογλου 9 (1).

ΓΑΣ ΜΕΛΙΚΗΣ: Λιόλιος 22 (4), Μαυρίδης 21 (3), Στοΐτσης 4, Πειμανίδης, Ρογγότης 2, Ημερίδης 15 (1), Λαπατούρας 12, Εσέρκογλου.