Νικητής στο ντέρμπι κορυφής ο ΓΣ Αλμυρού με 81-74 την Αγριά

νικητής-στο-ντέρμπι-κορυφής-ο-γσ-αλμυρ-195941

Ακόμη ένα ροζ φύλλο για τον Αλμυρό, ο οποίος διπλασίασε τις νίκες του απέναντι στην Αγριά, στο Σαββατιάτικο ντέρμπι κορυφής με 81-74. Ο ΓΣ Βόλου πήρε σπουδαίο διπλό στην έδρα του Αιολικού, ενώ ο Ιωνας δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε κόντρα στον Ελευθεριακό. Τέλος, η ΑΕΒΔ δεν άντεξε στη Λάρισα με αντίπαλο τον Σπάρτακο και ηττήθηκε με 78-63.

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

ΓΣ Αλμυρού-Αγριά 81-74
Οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο μετά την 1η περίοδο και έφτασαν έτσι στη νίκη μένοντας μόνοι πρώτοι στην κορυφή. Η Αγριά ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι με εκπληκτικό επιθετικό ρυθμό, σκοράροντας με μεγάλη ευκολία, με το 1ο δεκάλεπτο να τελειώνει με τους φιλοξενούμενους να έχουν πετύχει 27 πόντους και να προηγούνται με +9 (18-27). Το σκηνικό άλλαξε άρδην στην 2η περίοδο με τον Αλμυρό να επιβάλει πλήρως τον ρυθμό του και στις δύο άκρες του παρκέ και κάνοντας ένα επιμέρους 26-10 έκλεισε το ημίχρονο στο +7 (44-37). Το 3ο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ αλλά τους γηπεδούχους να συντηρούν μία μικρή διαφορά, με το σκορ στο 30’ να είναι στο 59-54. Τίποτα δεν άλλαξε στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης με τον Αλμυρό να κρατάει μέχρι το τέλος το προβάδισμά του φτάνοντας σε ακόμη μία νίκη με σκορ 81-74.

Δεκάλεπτα: 18-27, 44-37, 59-54, 81-74
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Κοντοστάθης 6(1), Μυλωνάς 1, Μαμούρας 2, Παπούλιας 23, Συνάζος, Τσαβές 11, Γώγουλας 3(1), Γιωτόπουλος 9(2), Βαλαμούτης 26(6)
ΑΓΡΙΑ (Στεργιόπουλος): Ιλτσογλου 10(1), Καλογερόπουλος 19, Καραμανλής 19(3), Παλάσκας, Μητρουλάς 10(3), Καραθάνος 16(3), Κωστόπουλος, Χαρχαρής

Αιολικός-ΓΣ Βόλου 64-73
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε όλη την διάρκεια της 1ης περιόδου το τέλος της οποία βρήκε τους γηπεδούχους προηγούμενους με μία μικρή διαφορά 4 πόντων (18-14). Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ισορροπημένο και στο 2ο δεκάλεπτο με το ημίχρονο να τελειώνει και τον Αιολικό να προηγείται με το μικρότερο δυνατό προβάδισμα (36-35). Το μοτίβο δεν άλλαξε ούτε στην 3η περίοδο με τους δύο αντιπάλους να πηγαίνουν χέρι-χέρι και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 55-53. Στην 4η περίοδο οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι και καθάρισαν την υπόθεση νίκη «τρέχοντας» ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 9-20, φτάνοντας έτσι σ’ ένα πολύ σημαντικό διπλό με σκορ 64-73.

Δεκάλεπτα: 18-14, 36-35, 55-53, 64-73
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Μάνος): Λογοδότης 8, Καραγιώργος 6(1), Ζαμπέτογλου, Σαμαράς 22(1), Σούλης 12(2), Γεωργατζής 5, Βαγιόπουλος, Παπανικολάου 6, Κουτσούκης 3(1), Στρέτζος 2
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Τύμπας-Ντάκης): Αυλογιάρης 2, Κυριαζής 10, Ντάκης, Κορτέσης 1, Μούτσιος 9(3), Χατζόπουλος 5(1), Δραγατζίκης 14(1), Κοντογιάννης, Σταθούρος 13(2), Τσίρος 19(3)

Ιωνας-Ελευθεριακός 70-64
Τα εύκολα δύσκολα πήγε να κάνει ο Ιωνας ο οποίος τελικά επικράτησε με 70-64 του Ελευθεριακού. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και πήραν γρήγορα διψήφια διαφορά με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου να τους βρίσκει στο +13 (27-14). Ο Ιωνας συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο στο ματς και στην 2η περίοδο συντηρώντας με σχετική άνεση ένα διψήφιο προβάδισμα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 46-33. Η 3η περίοδος ήταν ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι, με τον Ελευθεριακό να εμφανίζεται μεταμορφωμένος τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και με ένα επιμέρους 9-21 έκλεισε το δεκάλεπτο στο -1 (55-54). Στο πρώτο μισό του τελευταίου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες ήταν κοντά όμως, στα τελευταία λεπτά, ο Ιωνας έσφιξε την άμυνά του φτάνοντας τελικά σε μία αγχωτική νίκη με σκορ 70-64.

Δεκάλεπτα: 27-14, 46-33, 55-54, 70-64
ΙΩΝΑΣ (Πρέκας): Κουμπούνης 9(3), Σιδερής, Πρέκας 3(1), Ζήσης 6(1), Κοντοβάς, Μαντζουράνης 18, Αναστασιάδης 4, Τζήμας 8(1), Παρισάκης, Χρηστομάνος 11, Παυλόπουλος 11(1), Στάμος
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΚΟΣ (Λουκίδης): Παπαδόπουλος 3(1), Ζαφείρης, Ροδολάκης 15(3), Β. Κέτουλας 7, Τσούτσικας, Λουκίδης 20(3), Κροσμάν 2, Τσαουσάνης 17

Σπάρτακος-ΑΕΒΔ 78-63
Από την αρχή οι γηπεδούχοι πήραν μία μικρή διαφορά την οποία και κράτησαν μέχρι το τέλος της 1ης περιόδου (19-13). Στον ίδιο ρυθμό και το 2ο δεκάλεπτο με τον Σπάρτακο να διατηρεί ένα ισχνό προβάδισμα με την κόρνα λήξης του ημιχρόνου να βρίσκει τους γηπεδούχους στο +6 (37-31). Η ομάδα της Λάρισας είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και στην 3η περίοδο με το σκορ στο 30’ να είναι στο 57-46, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να μένουν από δυνάμεις με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει πάνω από τους 10 πόντους, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τελικά στη νίκη με σκορ 78-63.

Δεκάλεπτα: 19-13, 37-31, 57-46, 78-63
ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Βαρδακούλης): Φλώρος 3, Καραγιάννης 8(2), Αθανασόπουλος 40(2), Χατζαρίδης 2, Φαρμάκης , Χαιρετίδης 16(2), Πάσχος 6, Ντικούδης 4.
ΑΕΒΔ (Σιδηρόπουλος): Κουρατίδης 7(1) , Νικολής Χ. 7(1), Πουλίτσης 6(2), Στρατάκης 3(1), Τσινικας 4, Ζούρης 9, Νικολής Γ. 2, Βλάχος 6(2), Χαρχαρής 2, Γκουντόπουλος 13, Μπανιάς 4