Πρώτη… Νίκη στην έδρα της, ηττήθηκε ο Ολυμπιακός Βόλου

πρώτη-νίκη-στην-έδρα-της-ηττήθηκε-ο-ο-316020

Η Νίκη Βόλου πήρε ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο σ’ ένα παιχνίδι που ήταν καλύτερη μετά την 1η περίοδο φτάνοντας στο τελικό 85-74 απέναντι στα Ιωάννινα, κερδίζοντας για πρώτη φορά μπροστά στο κοινό της. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός Βόλου δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός στο εκτός έδρας ματς στη Μελίκη όπου και ηττήθηκε με 72-54, γνωρίζοντας την 3η φετινή του ήττα.

Την επόμενη αγωνιστική η Νίκη Βόλου ταξιδεύει στον Παλαμά για το παιχνίδι με τους τοπικούς Τιτάνες, ενώ οι ερυθρόλευκοι υποδέχονται τον ΑΓΣ Ιωαννίνων.

Νίκη Βόλου-ΣΚ Ιωάννινα 85-74
Στην αρχή της αναμέτρησης οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να έχουν μία μικρή διαφορά και την 1η περίοδο να τελειώνει στο 19-22. Στο 2ο δεκάλεπτο οι κυανόλευκοι ανέβασαν στροφές, κυρίως επιθετικά, βρίσκοντας πολύ εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι παίρνοντας και το προβάδισμα στο σκορ πηγαίνοντας στην ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με 52-43. Στην 3η περίοδο η απόδοση των δύο αντιπάλων ήταν ισορροπημένη, πράγμα το οποίο επέτρεψε στη Νίκη να διατηρήσει τη διαφορά που είχε χτίσει στο πρώτο μέρος με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 68-60. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι συντήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα φτάνοντας μέχρι το τελικό 85-74 για την πρώτη φετινή εντός έδρας νίκη τους.

Δεκάλεπτα: 17-22, 52-43, 68-60, 85-74

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος – Καραγιώργος): Βερτζάγιας 6, Καραγέωργος 11(3), Σιμάκης 10, Κουτίνας 19(1), Τσώλης 17(1), Τάσσος 12, Σταυροθεόδωρος, Σαριμπαλίδης 3(1), Καρπέτης, Παρασκευάς 7

ΣΚ ΙΩΑΝΝΙΝΑ (Παπαδόπουλος): Ζαμπέτης 8(1), Ματσάγγας 3(1), Δουρούκης 5(1), Τσιτσώνης, Καραμπίνης 3, Ξιούρας, Σωτηράκης 27(2), Τσιρώνης 6, Μπάλλας 22(1)

Μελίκη-Ολυμπιακός Β. 72-54
Από τα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι φάνηκε να πατάνε πολύ καλύτερα στο παρκέ παίρνοντας γρήγορα διψήφια διαφορά, παίζοντας καλά και στις δύο άκρες του γηπέδου, με το 1ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό στο -20 (30-10). Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να περιορίσουν την επιθετική ορμή των γηπεδούχων στη 2η περίοδο χωρίς να μπορέσουν όμως οι ίδιοι να βρουν καλό ρυθμό με αποτέλεσμα να είναι πίσω στο ημίχρονο με 41-26. Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην 3η περίοδο με την Μελίκη να έχει τον πρώτο λόγο και να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 58-39. Η τελευταία περίοδος αποδείχθηκε διαδικαστική με τους γηπεδούχους να κερδίζουν τελικά με 72-54.

Δεκάλεπτα: 30-10, 41-26, 58-39, 72-54

ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 19(4), Μαυρίδης 21(2), Στοΐτσης 11(1), Πεϊμανίδης, Μαγαλιός 2, Ρογγότης 4, Καποδίστριας, Τζαφέρης, Παπαρώσης, Εσερπόγλου, Λέφας, Ημερίδης 15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Βλιώρας): Χροναίος 3(1), Μπράμι, Μπεκρής 2, Μπούρας, Ιλτσογλου 6(1), Καραμήτσος 7(1), Μπογδάνος 15, Αγγελοκωστόπουλος, Μπουσκολίτης 10(2), Σκαμάγκας, Ευτυχίδης, Σπανόπουλος, Μούμογλου 9(1)