Ηττες για Νίκη και Ολυμπιακό στη Γ’ Εθνική μπάσκετ

ηττες-για-νίκη-και-ολυμπιακό-στη-γ-εθν-331118

Νίκη Βόλου και Ολυμπιακός Βόλου γνώρισαν ήττες στην 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ εθνικής. Η Νίκη Βόλου μετά τη νικηφόρα πρεμιέρα της έχασε στο κλειστό της Ν. Ιωνίας από τον Αίολο, ενώ ο Ολυμπιακός στο πρώτο παιχνίδι για φέτος (έκανε το ρεπό του την 1η αγωνιστική) ηττήθηκε στην Αριδαία από τον τοπική ομάδα στην παράταση. Την επόμενη αγωνιστική οι κυανόλευκοι ταξιδεύουν στην Κέρκυρα για να αντιμετωπίσουν τον Φαίακα, με τους ερυθρόλευκους να υποδέχονται την πολύ δυνατή ομάδα των Ικάρων Τρικάλων.

Νίκη Βόλου-Αίολος Τρικάλων 75-82
Οι κυανόλευκοι δεν ξεκίνησαν καλά αμυντικά την αναμέτρηση με αποτέλεσμα το τέλος της να βρει τον Αίολο μπροστά με 17-28. Η καλή επιθετική εικόνα των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στο 2ο δεκάλεπτο με την κόρνα της λήξης του ημιχρόνου να βρίσκει τους φιλοξενούμενους στο 36-50. Η Νίκη βελτίωσε την παρουσία της στην 3η περίοδο τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά όμως και πάλι στο 30’ έχανε με 10 πόντους (54-64). Το παιχνίδι δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 75-82.

Δεκάλεπτα: 17-28, 36-50, 54-64, 75-82

Νίκη Βόλου (Κοσμάτος-Καραγιώργος): Βερτζάγιας 2, Καραγέωργος, Σιμάκης 5, Κουτίνας 24(1), Τσώλης 4 (13ρ), Τάσσος 22 (12ρ.), Σταυροθεόδωρος 6, Σαριμπαλίδης 12 (3), Καρπέτης.

Αίολος Τρικάλων (Παπαδημητρίου): Ρούζιος 15 (3), Πανάρας 14 (3), Πρεμέτης, Αργύρης 17 (3), Χατζής 1, Σούλκο, Τσιούλκας, Κολότσιος 8 (2), Γοργότσης, Σπηλιόπουλος 16 (3), Κατσαδούρος 8 (2), Τσότσος 3.

Αριδαία-Ολυμπιακός Β. 78-75 (κ.δ. 66-66)
Το ματς ξεκίνησε ισορροπημένα για τις δύο ομάδες με τους ερυθρόλευκους να έχουν τη μικρότερη δυνατή διαφορά στο 1ο δεκάλεπτο (14-15). Ο Ολυμπιακός ήταν ελαφρώς καλύτερος στη 2η περίοδο με αποτέλεσμα να πάει προηγούμενος με 5 πόντους (27-32) στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν πάλι πλήρως το ματς με το σκορ στο 30’ να είναι στο 52-51. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν θρίλερ με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν συνεχώς στο σκορ και το παιχνίδι να ολοκληρώνεται χωρίς νικητή (66-66) και να οδηγείται στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με σκορ 78-75.

Δεκάλεπτα: 14-15, 27-32, 52-51, 66-66, παρ. 78-75

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Μπεκρής 7 (1), Ίλτσογλου 12 (2), Καραμήτσος 11 (2), Μπόγδανος 22 (1), Σκαμάγκας 6 (2), Ευτυχίδης 2, Μούμογλου 15