Η Νίκη Βόλου «απέδρασε» με το διπλό από την Καρδίτσα

η-νίκη-βόλου-απέδρασε-με-το-διπλό-από-339707

Η Νίκη Βόλου χάρη σε μία εξαιρετική 4η περίοδο κατάφερε να κάνει ποδαρικό με το δεξί στη νέα σεζόν φεύγοντας με το διπλό από την Καρδίτσα, με 74-72, όπου και αγωνίστηκε κόντρα στην τοπική Αναγέννηση. Σαριμπαλίδης και Καραγέωργος ήταν οι αιχμές του δόρατος επιθετικά για τους κυανόλευκους σκοράροντας 22 και 12 πόντους αντίστοιχα, βρίσκοντας και 4 φορές έκαστος τον δρόμο προς το καλάθι από τα 6.75, με τον Υσώλη να σημειώνει κι αυτός 11 πόντους με 1 τρίποντο. Την επόμενη αγωνιστική η Νίκη Βόλου φιλοξενεί στο κλειστό της Ν. Ιωνίας τον Αίολο Τρικάλων.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα και την 1η περίοδο να κλείνει στο 20-17. Το σκηνικό έμεινε ίδιο και στο 2ο δεκάλεπτο με τους καρδιτσιώτες να έχουν μία διαφορά της τάξεως του ενός σουτ με την κόρνα λήξης του ημιχρόνου να βρίσκει την Αναγέννηση προηγούμενη με 36-33. Στην 3η περίοδο οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο αυξάνοντας κιόλας την υπέρ τους διαφορά με το σκορ στο 30’ να είναι στο 57-49. Στην τελευταία περίοδο όμως η Νίκη Βόλου φάνηκε να πατάει καλύτερα στα πόδια της και κάνοντας ένα επιμέρους 25-15 κατάφερε να φύγει νικήτρια από την Καρδίτσα με τελικό σκορ 72-74. Τα τρίποντα των Καραγέωργου (68-68) και Κουτίνα (68-71) ήταν πολύ σημαντικά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο βολές του Σιμάκη και τη μία του Σαριμπαλίδη να κλειδώνουν τη νίκη για τους κυανόλευκους.

Αναγέννηση Καρ.-Νίκη Βόλου 72-74

Δεκάλεπτα: 20-17, 36-33, 57-49, 72-74
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡ. (Κρομμύδας): Ψυχογιός 3(1), Πανταζής 2, Γεωργατζάς 18(1), Δίκαρος 4, Κοβάτσεβ 10, Τσέλιος 15(1), Αργύρης 3, Αντωνίου 6(1), Καλιάρας 8, Νότος 3(1), Ντουρλιάς, Μπιρνάρας
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος): Καραγέωργος 12(4), Σαριμπαλίδης 22(4), Σιμάκης 6, Κουτίνας 8(1), Παρασκευάς 5, Τάσσος 6, Σταυροθεόδωρος 4, Τσώλης 11(1), Βερτζάγιας, Ακούνια, Καρπέτης