ΒΟΛΕΪ

Με το δεξί από τον Βόλο η Εθνική Γυναικών

με-το-δεξί-από-τον-βόλο-η-εθνική-γυναικώ-775259

Με καθαρή νίκη 3-0 (25-17, 25-20, 25-15) σετ επί του Μαυροβουνίου άνοιξε τις υποχρεώσεις της στον Γ΄ προκριματικό όμιλο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος η Εθνική γυναικών. Παρουσία περισσότερων από 400 φίλων του αθλήματος στο κλειστό της Νέας Ιωνίας του Βόλου, η «γαλανόλευκη» ήταν κυρίαρχη και στα τρία σετ έχοντας υπεροπλία κυρίως από τη γραμμή του σέρβις (12-2 οι άσσοι), από την οποία δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή της φιλοξενούμενης ομάδας.

Στο πρώτο σετ προηγήθηκε γρήγορα 6-1 και 14-11 με την διαφορά να ανεβαίνει στο +5 χάρη στους δύο άσσους της Βασιλαντωνάκη που έκανε τη διαφορά σε επίθεση και σέρβις. Η διαγώνια της Εθνικής ομάδας ήταν καθοριστική και στο δεύτερο σετ όταν τα κορίτσια του Μαυροβούνιου πλησίασαν στο σκορ. Το +5 (16-11) έγινε 17-16 αλλά με δύο πόντους της Βασιλαντωνάκη η ομάδα του Ναράνχο ξαναπήρε το προβάδισμα με 21-16 (πλασέ Χριστοδούλου). Το τελείωμα του σετ βρήκε την Μερτέκη να παίρνει δύο πόντους για το 23-19 και το 24-19 και την Εθνική να βάζει με 25-20 τις βάσεις για την καθαρή νίκη.
Η καλή εμφάνιση της Εθνικής πιστοποιήθηκε και στο τρίτο σετ. Με την Τοτσίδου να έχει περάσει από το 16-13 του δευτέρου σετ στον αγώνα αντί της Στράντζαλη, η «γαλανόλευκη» κράτησε σε υψηλά επίπεδα την απόδοσή της και έφθασε άνετα στη νίκη με 3-0 σετ.
Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-20, 25-15)
*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 12 άσσους, 40 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και του Μαυροβουνίου προήλθαν από 2 άσσους, 20 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.
ΕΛΛΑΔΑ (Ναράνχο): Γιώτα 7 (3/3 επ., 4 μπλοκ), Λαμπρούση 8 (3/5 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Στράντζαλη 5 (4/18 επ., 1 άσσος, 8% υπ. – 8% άριστες), Μερτέκη 9 (6/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 13% άριστες), Βασιλαντωνάκη 24 (18/30 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 73% υπ. – 27% άριστες), Τοτσίδου 4 (3/7 επ., 1 άσσος, 40% υπ. – 20% άριστες), Εμμανουηλίδου.
ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Νέσιτς): Μπόκαν 8 (7/18 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ. – 9% άριστες), Οτάσεβιτς 5 (1/3 επ., 4 μπλοκ), Πέροβιτς 10 (6/22 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λάκοβιτς, Ρογκάνοβιτς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ιβάνοβιτς 4 (4/20 επ., 8% υπ. – 8% άριστες) / Πέγιοβιτς (λ, 23% υπ. – 8% άριστες), Πέτροβιτς (λ, 18% υπ. – 9% άριστες), Τσίγιοβιτς, Ντζάκοβιτς, Σούσιτς.
1. Ουκρανία 1 νίκη – 0 ήττες, 3 βαθμοί, 3-0 σετ, 75-45 πόντοι
2. Ελλάδα 1 νίκη – 0 ήττες, 3 βαθμοί, 3-0 σετ, 75-52 πόντοι
3. Νορβηγία 0 νίκες – 1 ήττα, 0 βαθμοί, 0-3 σετ, 45-75 πόντοι
4. Μαυροβούνιο 0 νίκες – 1 ήττα, 0 βαθμοί, 0-3 σετ, 52-75 πόντοι